Notebooki Vostro od Della w najmocniejszym wydaniu

Firma Dell nadal potrafi zaskoczyć w bardzo pozytywny sposób swoich klientów. Co tym razem przygotował gigant z Round Rock? Panie i Panowie, na ring wkracza zupełnie niespodziewanie nowy zawodnik - Dell Vostro 7570.

Ale o co chodzi?

Na wstępie powinniśmy zacząć od przypomnienia wszystkim czym jest seria Vostro. Firma Dell tworząc komputery rozdziela zapotrzebowanie na 3 grupy:

  • Komputery domowe. (Np. Inspiron, XPS)
  • Komputery biurowe. (Np. Latitude)
  • Komputery do zastosowań profesjonalnych. (Np. Precision, Alienware)

Seria Dell Vostro to komputery, które leżą na pograniczu serii domowej i biurowej (a przynajmniej tak wyglądało to do tej pory). Budżetowe rozwiązania bez większych kompromisów względem jakości wykonania, a to wszystko okraszone gwarancją świadczoną na miejscu u klienta (sławetny już Dell On-site). Za sprawą najnowszego tworu firmy Dell, sytuacja ulegnie lekkiej zmianie.

 

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Pierwsza myśl, która nasuwa się po spojrzeniu na najnowszy model rodziny - Vostro 7570, to „gdzieś to już widziałem”. I jest w tym sporo racji. Podobna bryła pojawiała się już wcześniej w najwydajniejszych modelach z serii Inspiron. Zaokrąglone boki, ścięty tył, wyeksponowane kanały wylotowe i szeroki, pojedynczy zawias pośrodku. Te nawiązania nie są tutaj przypadkowe. Modele przeznaczone do gier szczycą się najwyższą możliwą wydajnością podzespołów. Dell Vostro 7570 będzie miał do zaoferowania to samo, w biznesowym wydaniu.

 

Zajrzyjmy pod maskę.

Model Vostro 7570 to ewenement w swej krasie. Po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z notebookiem biznesowym Dell wyposażonym w procesor posiadający cztery rdzenie oraz wydajne karty graficzne z serii GTX wyposażone w karty graficzne mające nawet 6 GB pamięci vRAM. Użytkownik będzie mógł wybrać konfigurację z procesorem Intel Core i7 lub Intel Core i5 siódmej generacji.

 

Rodzina

Model

Rdzenie / wątki

Bazowe taktowanie

Taktowanie turbo

Cache

TDP

Generacja

Intel Core

i5-7300HQ

4/4

2,5 GHz

3,5 GHz

6 MB

45 W

Kaby Lake

Intel Core

i7-7700HQ

4/8

2,8 GHz

3,8 GHz

6 MB

45 W

Kaby Lake

 

Ważna uwaga: Procesory 7-mej generacji nie współpracują z systemami Windows innymi niż Windows 10.

Każdego powinien zainteresować również fakt, że Vostro 7570 obsługuje do 32 GB pamięci RAM rozłożone na dwa banki pamięci, w które można zainstalować kości RAM w standardzie SoDIMM DDR4 o taktowaniu 2400 MHz.

Obraz generowany jest przez procesory graficzne ze stajni NVIDIA (lub poprzez wbudowany moduł w procesor), a wyświetlany jest na 15,6-calowej matowej matrycy wykonanej w technologii IPS.

 

Producent

Model

Pamięć vRAM

Typ

Intel

HD Graphics 630

Współdzielona

Zintegrowana

NVIDIA

GeForce GTX 1050

2 lub 4 GB GDDR5

Dedykowana

NVIDIA

GeForce GTX 1050 Ti

4 GB GDDR5

Dedykowana

NVIDIA

GeForce GTX 1060

6 GB GDDR5

Dedykowana

 

Wydajność wydajnością, ale przerobione dane również muszą mieć miejsce do przechowania. Pod tym względem Dell 7570 nie zawodzi. Użytkownik może wybrać spośród kilku dostępnych układów dysków.

 

Pojemność pierwszego dysku

Typ

Pojemność drugiego dysku

Typ

500 lub 1000 GB

2,5" HDD (5400 obr./min)

Brak

-

256 GB

SSD M.2 SATA

Brak

-

256 lub 512 GB

SSD M.2 PCIe NVMe

Brak

-

500 lub 1000 GB

2,5" HDD (5400 obr./min)

128 lub 256 GB

SSD M.2 SATA

1000 GB

2,5" HDD (5400 obr./min)

256 GB

SSD M.2 PCIe NVMe

 

Słowo wyjaśnienia o dyskach M.2 PCIe NVMe. Jest to najnowszy i najwydajniejszy standard dysków stosowanych w laptopach Dell. Podstawowy dysk SSD PCIe NVMe klasy 40 jest w stanie w tym samym czasie odczytać niemal trzykrotnie więcej danych, niż swój odpowiednik SATA klasy 20 (przy sekwencyjnym odczycie).

Optymalnym rozwiązaniem jest konfiguracja, w której partycja rozruchowa i najczęściej używane programy znajdują się na dysku SSD, a dodatkowy dysk magnetyczny służy jako magazyn danych. Taka konfiguracja pozwala znacznie podnieść komfort pracy.

 

A na co to komu? A po co?

Mieliśmy z początku mały kłopot, żeby jednoznacznie określić, w jakim segmencie pracy Dell Vostro 7570 sprawdzi się najlepiej. Wydajne podzespoły, mocna (jak na standardy notebooków) karta graficzna, duży potencjał rozbudowy pamięci RAM, możliwość zainstalowania do dwóch dysków – nie jest to konfiguracja dla typowego laptopa do tworzenia arkuszów kalkulacyjnych, czy sporządzania dokumentów. Dla jakiego odbiorcy skierowany jest więc ten model? Przede wszystkim dla takiego, który potrzebuje budżetowego rozwiązania bez kompromisów pod względem wydajności i wsparcia.

Jednym zdaniem, Vostro 7570 będzie idealnym wyborem dla osoby pracującej z grafiką komputerową (zarówno 2D, jak i 3D) i podstawowymi zadaniami projektowymi. A gdy po ciężkiej pracy najdzie ochota na chwilę zapomnienia w bajecznej krainie najnowszego tytułu AAA*, bohater tego tekstu również temu sprosta.

 

I co dalej?

Kolejnym atutem nowego modelu Dell 7570 jest złącze Thunderbolt 3. Pozwala ono na wsparcie transferu do 40 Gb/s, obsługę standardu DisplayPort, a prawdopodobnie możliwe będzie również dokowanie w stacjach WD15 i TB16. Pozostałe złącza pozostają raczej standardowe, jak na notebook o takim przeznaczeniu. Poniżej zamieszczamy krótkie zestawienie:

 

Lewa strona

Prawa strona

Lp.

Złącze

Lp.

Złącze

1

Blokada noble

6

Combo jack

2

Złącze zasilania

7

Złącza USB 3.0

3

RJ-45

8

Złącze Thunderbolt 3

4

USB 3.0 z PowerShare

9

HDMI 2.0 (lub DisplayPort przy Intel HD Graphics)

5

Czytnik kart SD

10

VGA (opcjonalny przy Intel HD Graphics)

 

A dużo to pali?

Każde urządzenie potrzebuje zasilania. Niestety Dell Vostro 7570 nie jest pod tym względem wyjątkiem. Energię do pracy dostarcza tutaj 4-komorowa pryzmatyczna bateria o pojemności 56 Watogodzin. Według testów Mobile Mark 14 wykonanych przez laboratorium Dell wystarczy ona na około 10 godzin przy konfiguracji z procesorem i7, 8 GB pamięci RAM, dwoma dyskami (128 GB SSD + 1 TB HDD) i kartą NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti.

Należy jednak pamiętać, że testy laboratoryjne przeprowadzane są w ściśle kontrolowanych warunkach, a realna żywotność może odbiegać od powyższych danych.

Całość podtrzymywana jest przy życiu poprzez 130 Watowy zasilacz (przy wariancie ze zintegrowaną kartą graficzną) lub 180 Watowy zasilacz (przy dedykowanej grafice).

 

Rozumiem, że klimatyzacja w standardzie?

Jeśli chodzi o dodatkowe cechy tego komputera, to wartym odnotowania jest fakt posiadania przez niego wodoodpornej klawiatury z opcjonalnym podświetleniem oraz wielopunktowym panelem dotykowym.

Vostro 7570 przeszło wiele testów wytrzymałościowych. Na przykład testowany egzemplarz był wystawiony na krótkotrwałą pracę w temperaturze 65 stopni Celsjusza, każdy przycisk był naciskany 10 milionów razy (touchpad milion), klapa była otwierana 20 tysięcy razy, a sam komputer pracował po 10 tysięcy godzin, by mieć pewność, że jest sprawny i zdolny do podbijania rynku globalnego.

A jeśli pomimo wszystko coś się uszkodzi, Dell przewidział dla tego modelu opcjonalne wykupienie usługi Accidental Damage, które oczywiście mogą stanowić dodatek do podstawowej gwarancji w trybie Next Business Day (lub ProSupport).

 

Muszę rozbudować garaż.

Wbrew pozorom nie jest to ani najcięższy, ani też największy z wysokowydajnych komputerów na rynku, choć na pewno wyróżnia się pod względem kolorów, czy ogólnego projektu. Dell Vostro 7570 dostępny jest w dwóch kolorach, Platinum Silver i Bali Blue Metallic, a odznaczające się kratownice z tyłu skrywają wydajny, dwuwentylatorowy system chłodzenia, którego zadaniem jest utrzymywanie notebooka w stabilnej temperaturze.

Naszym zdaniem stanowi rozsądne połączenie gabarytów do możliwości, jakie oferuje.

 

Id.

Wymiar

Rozmiar

1

Wysokość

25 mm

2

Głębokość

270 mm

3

Szerokość

389 mm

4

Waga netto

2,49 kg

 

 

Trochę prywaty.

Nie możemy się już doczekać, aż pierwsze egzemplarze najnowszego modelu Vostro pojawią się w sprzedaży. Naszym zdaniem jest to jedna z najciekawszych, na chwilę obecną, pozycji w portfolio laptopów firmy Dell i spory krok w przód, jeśli chodzi o podejście do serii biznesowych. Liczymy, że nie tylko nam ten entuzjazm się udzielił, a Vostro 7570 spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

 

* - AAA/Triple-A to termin określający gry wykonane w wysokiej jakości i na których produkcję i promocję przeznaczono najwyższy budżet.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250