Najnowsze modele stacji Precision w ofercie firmy Dell

Stacja robocza, a komputer stacjonarny. W obecnych czasach wyżej wymienione określenia stosowane są zamiennie. Na potrzeby artykułu i opisanych w nim rozwiązań przyjmijmy, że te pojęcia reprezentują inne klasy sprzętu. Co Dell rozumie przez stację roboczą? Mówiąc najprościej główna różnica jest jedna, to znaczy ISV. Co oznacza to enigmatyczne oznaczenie? ISV oznacza, że sprzęt posiada certyfikację niezależnych dostawców oprogramowania (z ang. independent software vendor). W praktyce oznacza to, że producent sprzętu dostarcza producentowi oprogramowania komputer, celem przeprowadzenia testów, a po ich pozytywnym przebiegu producent oprogramowania gwarantuje, że konkretny sprzęt jest „zbadany” i rekomendowany. W portfolio Dell stacje robocze posiadające certyfikat ISV noszą nazwę Precision. 

 

Komu dedykowane są profesjonalne stacje robocze Dell Precision.

 

Seria Precision sprawdzi się z całą pewnością w pracach profesjonalnych, gdzie wymagana jest maksymalna wydajność kluczowych aplikacji. Z doświadczeń zebranych w ostatnich latach możemy stwierdzić, że produktami zainteresowani powinni być użytkownicy pracujący m.in. w takich sektorach, jak:

badania i nauka:

 • geologia
 • systemy informacji geograficznej (GIS)
 • obrazowanie i analiza medyczna
 • symulacje wizualne
 • testowanie

inżynieria:

 • projektowanie i produkcja urządzeń mechanicznych (MCAD, MCAM),
 • inżynieria wspomagana komputerowo, obliczenia w zakresie dynamiki cieczy (CFD)
 • projektowanie urządzeń elektronicznych i automatyzacja (EDA)
 • architektura, inżynieria i projektowanie (AEC)

media i rozrywka:

 • tworzenie, animacja i renderowanie postaci 2D i 3D
 • tworzenie gier
 • edycja filmów i wideo, tworzenie multimedialnych dysków DVD/Blu-ray
 • edycja zdjęć i projektowanie układu stron
 • profesjonalna produkcja dźwięku

 modelowanie ekonomiczne i finansowe:

 • modelowanie finansowe/wycena instrumentów pochodnych (SciFinance®-SciComp)
 • obrót papierami wartościowymi

tworzenie oprogramowania:

 • Microsoft® Visual Studio lub C++
 • Intel® Parallel Studio lub kompilator Intel
 • Eclipse (Java™) (Linux®)

 

Z wyboru stacji Dell Precision zadowolone powinny być osoby, które w swej pracy na co dzień korzystają np. z programów takich jak:

Altair Hyperworks, pakiet ANSYS (szereg wybranych programów, np. AIM, CFX, Fluent, TGrid i inne), pakiet Autodesk (szereg wybranych programów, np. AutoCAD, Inventor, Moldflow, Revit i inne), pakiet Dassault Systemes (np. 3DEXPERIENCE, SolidWorks i inne), wybrane programy: MSC Software, PTC, Siemens, Adobe Creative Cloud, ATTO, Sony Creative Software, ESRI.

 

Nowy rok, nowe stacje robocze Dell Precision

 

Mówiąc „nowy rok” na myśli tak naprawdę mamy trzy wydarzenia. Pierwsze z nich to nowy rok kalendarzowy, czas zmian, postanowień poprawy swojego życia, a co z tego wynika jego polepszenia i ułatwienia. Drugie wydarzenie to nowy rok fiskalny w Dell. Zaczyna się on od początku lutego (jest przesunięty o miesiąc względem roku kalendarzowego). To również okres zmian, podliczeń i analiz roku poprzedniego i śmiałych planów na kolejny okres 12-tu miesięcy. Trzecie wydarzenie miało miejsce w okresie pomiędzy, a dokładniej 5-8 stycznia 2017 r. Mowa oczywiście o CES 2017 (Consumer Electronics Show) w Las Vegas. Jest to ogólnoświatowa wystawa sprzętu elektronicznego, na której prezentowane są nowinki technologiczne największych producentów. To właśnie na tej wystawie zaprezentowane zostały najnowsze modele mobilnych stacji roboczych Dell Precision 5520 oraz Dell Precision 7720. Dodatkowo portfolio Dell poszerzy się o modele Dell Precision 3520 oraz Dell Precision 7520. Tym samym cała gama mobilnego portfolio Dell Precision została odświeżona!

 

Stacje robocze są bardziej wydajne, niż tradycyjne komputery. Cechuje je niezawodność.

 

Jak powyższe zdanie odnosi się do najnowszych mobilnych stacji? Charakterystykę zacznijmy od modelu Dell Precision 3520.

Dell Precision 3520:

Został on wyposażony w najnowsze procesory Intel Core i5, i7 siódmej generacji (w niektórych konfiguracjach dostępna będzie również generacja szósta, jest to swego rodzaju ukłon w stronę zwolenników starszych rozwiązań, preferujących Windowsa 7. Może jeszcze nie wszystkim ta wiadomość jest znana, więc pozwolę sobie przytoczyć ją jeszcze raz – Intel Core i5/i7 siódmej generacji wspiera tylko Windows 10. Jeżeli więc jesteś zainteresowany konfiguracją z Windows 7 zwróć uwagę, żeby Twój laptop posiadał procesor szóstej generacji) oraz w najnowsze procesory Intel Xeon wersji szóstej. Dostępne powinny być m.in. takie jednostki, jak:

 • Intel Core i5-7300HQ, i5-7440HQ, i5-6440HQ, i7-6820HQ
 • Intel Core i7-7700HQ, i7-7820HQ
 • Intel Core Xeon E3-1505M v6

Powyższe zestawienie powinno przyszłym użytkownikom uświadomić jedno. Wszystkie ww. procesory posiadają cztery fizyczne rdzenie. W laptopach tradycyjnych obecnie stosuje się praktycznie w 95% przypadków dwuprocesorowe, niskonapięciowe CPU. Dell Precision – mocy przybywaj! Oprócz większej liczby rdzeni, warto zauważyć, że w maksymalnym wariancie dostępny jest procesor zapewniający częstotliwość turbo boost na poziomie, aż 4GHz. Poniżej małe porównanie jednostek CPU występujących w Dell Precision oraz procesorów niskonapięciowych (i5-7200U oraz i7-7500U), które dostępne są chociażby w najnowszych laptopach Dell Latitude oraz Dell Vostro.

 

Źródło: http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php - wyniki z dnia 20 marzec 2017 r.

 

Oprócz procesorów zmiana dotknęła także pamięci RAM. Model ten obsługuje nadal minimalnie 4GB, a maksymalnie 32 GB pamięci RAM, ale obecnie będzie można również wybrać wariant z częstotliwością 2400 MHz. Dostępne będą moduły bez systemu korekcji błędów na poziomie bitów (non ECC) oraz z poprawą tego błędu (ECC). Jeżeli chodzi o dyski twarde to model Dell Precision 3520 według obecnych informacji obsługiwać będzie jeden dysk twardy. Do wyboru będą nośniki magnetyczne 2,5” o pojemności 500GB (7200 RPM) oraz 1TB i 2TB (5400 RPM). Oprócz dysków magnetycznych będzie można wybrać również dyski SSD w formacie M.2. Dyski te podzielone są na te z interfejsem SATA oraz na dyski z interfejsem PCIe (dyski PCIe są szybsze i trwalsze). Rozpiętość pojemności wygląda następująco: 128 GB, 256GB, 360GB, 512GB, 1TB (w zależności od interfejsu). Dell Precision 3520 to podstawowa i relatywnie najtańsza mobilna stacja graficzna w portfolio Dell. Fakt ten sprawia, że nie znajdziemy w niej zbyt wielu kart graficznych do wyboru. Oprócz układów zintegrowanych dostępna będzie karta Nvidia Quadro M620. Posiada ona 2GB pamięci GDDR5. Jest to karta dedykowana do profesjonalnych prac dwuwymiarowych i podstawowych prac 3D. Generowany obraz będzie można wyświetlać na 15,6- calowej matrycy w rozdzielczości HD lub FHD. Wyświetlacze w rozdzielczości FHD dostępne będą w opcji dotykowej lub bez dotyku. W obu przypadkach będzie to matryca typu IPS z pokryciem barw rzędu 72%. Przy matrycy w rozdzielczości HD pokrycie barw wynosi 45%. Oba warianty matryc nie dotykowych są matowe. Z innych opcji dostępne będą: klawiatura z podświetleniem lub bez, zintegrowana karta sieciowa 10/100/1000 Gigabit Ethernet, karta sieci bezprzewodowej pracująca w zakresie 802.11AC z opcjonalnym modułem Bluetooth, opcjonalny moduł WWAN LTE, opcjonalna kamera internetowa, czy kilka wariantów baterii. Nie zabraknie z całą pewnością gwarancji, z której Dell słynie na całym świecie, z reakcją w kolejnym dniu roboczym i naprawą na miejscu u klienta. Bardzo ważnym elementem jest zwrot w przypadku stacji dokujących. Obecnie Dell odchodzi od standardowych stacji montowanych poprzez specjalny konektor usytuowany na dolnej pokrywie laptopa. Rozwiązanie to towarzyszyło Dellowi już od kilkunastu lat, a w ostatnim formacie „E-Series” od co najmniej kilku lat. Technologia się rozwija, a to wymusza wprowadzenie nowych rozwiązań. Przykładem mogą być monitory zewnętrzne w rozdzielczościach 4K lub 5K. Dotychczasowe stacje nie zawsze radziły sobie z tego typu nowościami. Obecnie Dell proponuje rozwiązanie w postaci stacji dokujących podłączanych poprzez interfejs Thunderbolt lub USB typ C. Złącze jest opcjonalne, więc należy pamiętać, aby sprawdzić czy wybrana konfiguracja je posiada, ale to właśnie w nim producenci IT widzą przyszłość i nowe możliwości. 

 

Dell Precision 5520:

 

Model ten na pewno można określić, jako najpiękniejszy i najlżejszy z rodziny. Mobilna stacja robocza Dell Precision 5520 powinna spodobać się szczególnie osobom przebywającym w ciągłym ruchu, ceniącym sobie wagę, przy jednocześnie bardzo mocnej konfiguracji. Waga tej konstrukcji zaczyna się od 1.78 kg, w porównaniu do innych modeli, chociażby Dell Precision M4800, który ważył ponad 3 kg, to naprawdę dobry wynik. Na uwagę zasługuje z całą pewnością wyświetlacz z „odchudzoną” ramką, który występuje w opcjonalnej rozdzielczości Ultra HD. Matryca UHD IGZO to rozwiązanie idealne dla osób, które wymagają idealnego odwzorowania kolorów. Szacunek dla Dell za pokrycie barw w zakresie 100%. Dla mniej wymagających osób przygotowano matrycę w rozdzielczości Full HD z pokryciem barw rzędu 72%. W tym modelu również dostępne będą procesory Intel Core i5 oraz i7 szóstej i siódmej generacji, a także najnowsze procesory Intel Xeon, czy pamięci RAM do 32GB 2400 MHz. Model ten wspiera dwa dyski twarde. Nie jest to duża ilość, ale na ten typ sprzętu, gdzie liczy się każdy milimetr miejsca to ilość Wystarczająca. Dell Precision 5520 wspiera między innymi ultraszybkie dyski SSD PCIe o łącznej pojemności do 2TB. Zmieniona została także karta graficzna. Obecnie układ dedykowany to Nvidia Quadro M1200 z 4GB pamięci VRAM.

 

Dell Precision 7520:

Najbardziej wydajna z 15,6-calowych notebooków Dell. Dostępne procesory o maksymalnej częstotliwości 4.10 GHz z najnowszej rodziny Intel Core. Dzięki czterem slotom na pamięć RAM maszynę można wyposażyć w nawet 64GB pamięci RAM o częstotliwości 2400 MHz (zarówno ECC, jak i bez ECC) lub 32GB pamięci RAM z częstotliwością 2667 MHz. Nowości pojawiły się również w kartach graficznych. Dostępne są Radeon Pro WX 4130 with 2GB GDDR5 dedicated memory

 • Radeon Pro WX 4150 z 4GB GDDR5
 • NVIDIA Quadro M1200 z 4GB GDDR5
 • NVIDIA Quadro M2200 z 4GB GDDR5
 • Zintegrowany układ Intel® HD Graphics P580 lub 630

Dell Precision 7520 wspiera dwa dyski twarde (jeden M.2 PCIe SSD i jeden M.2 PCIe/2.5” SATA), które można połączyć w macierz RAID.

 

Dell Precision 7720:

Jest to największy członek rodziny Precision. Wyposażony w 17,3-calową matrycę i jako pierwszy w historii wspierający wirtualną rzeczywistość. Posiada ona najszersze możliwości rozbudowy, jeżeli chodzi chociażby o karty graficzne. Dostępne powinny być następujące układy:

 

 • Radeon Pro WX 4130 z 2GB GDDR5
 • Radeon Pro WX 7100 z 8GB GDDR5
 • NVIDIA Quadro M1200 z 4GB GDDR5
 • NVIDIA Quadro P3000 z 6GB GDDR5
 • NVIDIA Quadro P4000 z 8GB GDDR5
 • NVIDIA Quadro P5000 z 16GB GDDR5
 • Zintegrowany układ Intel® HD Graphics P580, 630

 

Dell Precision wspiera trzy dyski twarde, dwa w formacie M.2 PCIe SSD oraz jeden M.2 PCIe/2.5” SATA. Maksymalna łączna pojemność wynosi 4TB. Dyski można połączyć w macierz RAID.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250