Komputer stworzony do pracy? Postaw na najnowsze modele Vostro.
7 generacja procesorów Intel® Core® powoli staje się standardem. W arsenale produktów firmy Dell® pojawił się nowy model wyposażony w „Kaby Lake’i”. Dziś prezentujemy Dell® Vostro 3668 i jego mniejszego brata Dell® Vostro 3268.

Seria Vostro to dobrze znana już chyba wszystkim rodzina komputerów biznesowych. Wkupiła się w łaski setek tysięcy użytkowników dobrym stosunkiem ceny do jakości i wydajności. Swoje największe zainteresowanie znalazła w obszarze komputerów dla małych i średnich firm oraz przedsiębiorstw.
Wraz z pojawieniem się „desktopowych” procesorów Kaby Lake firma Dell® odświeżyła swoje sztandarowe „blaszaki” o nowe podzespoły. Podobnie jak w przypadku modeli OptiPlex nie zmienił się wygląd, a jedynie wnętrze - bo to ono jest przecież najważniejsze.
Nowe procesory
W Dell® Vostro 3668 i Dell® Vostro 3268 znalazły się procesory najnowszej, siódmej generacji firmy Intel® - Kaby Lake. Jednostki te dają o około 10% wzrost wydajności względem generacji 6-tej oraz pozwalają obsłużyć szybsze pamięci RAM. Poniżej wklejamy zestawienie procesorów oraz ich wynik w teście CPU Mark. Bez zmian pozostał chipset. Nadal jest to sprawdzony Intel H110.

Dane pochodzą ze strony http://www.cpubenchmark.net i przedstawiają wyniki z dnia 17.02.2017
Pamięci RAM
Nowe modele Dell® Vostro serii 3000 pojawiają się w dwóch konfiguracjach pamięci RAM. Dostępne są warianty z 4 GB oraz 8 GB pamięci operacyjnej DDR4 o częstotliwości 2400 MHz. Co to oznacza dla użytkownika? Większą wydajność w przypadku pracy na kilku aplikacjach w tym samym czasie co jest szczególnie cenione w zastosowaniach biznesowych. Pod względem maksymalnej obsługiwanej ilości nie zmieniło się nic, nadal jest to do 16 GB rozłożone na 2 banki pamięci. Firma Dell® zaznacza jednak, że konfiguracja pamięci w tych komputerach jest do pełnej modyfikacji przez użytkownika. Wszystkie moduły zainstalowane fabrycznie można we własnym zakresie wymienić innymi, a to pozwala na niemal całkowitą swobodę pod względem ostatecznej ilości pamięci operacyjnej komputera. Jedyne, co stoi na przeszkodzie przed dostępem do środka to pokrywa obudowy i dwie śrubki.

Podczas instalowania dodatkowych kości pamięci RAM należy jednak zwrócić szczególną uwagę na standard, w jakim są one wykonane. Najnowsze pamięci DDR4 nie są kompatybilne wstecz – z żadnym dotychczas stosowanym złączem.
Przy rozbudowie trzeba też pamiętać o tym, że o ile sama wymiana podzespołu nie ingeruje w gwarancję nałożoną na komputer (o ile nie uszkodzi on fizycznie komputera), tak dodatkowe elementy będą objęte wyłącznie gwarancją ich producenta. Jest to bardzo dobra wiadomość dla małych i średnich firm gdzie często w chwilach gdzie konieczny jest skok wydajności, ze względu na ograniczony budżet, wymieniane są pojedyncze podzespoły a nie cały „sprzęt”.
Karta graficzna
W przypadku Dell® Vostro 3668 dostępne są trzy układy graficzne. Jednym z nich jest zintegrowany w procesorze układ graficzny Intel® HD Graphics, drugim AMD Radeon R9 360, a dla fanów „zieleni” "dostępny jest trzeci model, NVIDIA® GeForce GT710. Bazowo komputery te wyposażone są w wyjście HDMI oraz VGA, a dedykowane układy graficzne dają dodatkowe wyjścia wideo w postaci np. portu HDMI, DVI, czy DisplayPort (ostatecznie złącza zależą od modelu karty graficznej w komputerze).
Magazyn danych
Konfiguracje dyskowe nie odbiegają zbytnio od tych, które już się w stacjonarnej serii Vostro pojawiły. W przypadku Dell® Vostro 3268 i 3668 dostępne są 3,5-calowe dyski magnetyczne o pojemności 500 GB i 1 TB oraz 2,5-calowe dyski półprzewodnikowe o pojemności 128 GB oraz 256 GB. Planowane są również konfiguracje dwudyskowe, w których jednym z dysków to wydajny dysk SSD, a drugi, magnetyczny, działa jako magazyn danych.
Dla potrzeb tego artykułu przeprowadziliśmy testy sprawdzające możliwość dołożenia dodatkowego dysku we własnym zakresie. Wartym nadmienienia jest fakt, że w naszym egzemplarzu fabrycznie dołączone były ramki mocujące dla dysków 3,5 cala.
Sam proces był co najmniej trywialny. Należy zacząć od zdjęcia przedniego panelu komputera, a następnie pojawi się możliwość zdjęcia bocznej ściany obudowy. Kolejnym krokiem jest "złamanie" obudowy i po wykonaniu tej czynności użytkownik otrzymuje dostęp do zatok dla dysków. Później wystarczyło przykręcić ramki do dysku zwykłymi śrubkami i włożyć dysk do komputera.
System operacyjny
Wspominaliśmy o tym już kilkukrotnie, jednak jesteśmy zobligowani zrobić to po raz kolejny. Decyzją firmy Microsoft®, jedynym systemem Windows kompatybilnym z komputerami Dell® Vostro wyposażonymi w najnowsze procesory to Microsoft® Windows 10. Dostępny jest także alternatywa w postaci systemu Ubuntu Linux 16.04.
Reszta parametrów tych komputerów pozostała praktycznie bez zmian. 240 watowy zasilacz, łączność poprzez port Ethernet, WiFi i Bluetooth, wymiary i waga, czy ilość złącz USB jest taka sama.
Kraj pochodzenia
Istotną dla wielu zmianą może być również fakt pochodzenia tych komputerów. Poprzedni model stacjonarnych komputerów Vostro produkowany był w Chinach. W przypadku Dell® Vostro 3668 jak i mniejszym Dell 3268 na obudowie widnieć powinna informacja „Made in Poland”.
Co zostało?
Pomimo dużych zmian technologicznych, stricte fizyczne elementy pozostały bez zmian. Podzespoły nadal znajdują się w tej samej obudowie o czerwonych dodatkach o tych samych wymiarach.
Wymiar | Dell Vostro 3668 | Dell Vostro 3268 |
Szerokość | 154 mm | 93 mm |
Wysokość | 353 mm | 293 mm |
Głębokość | 294 mm | 315 mm |
Waga netto | 5,9 kg | 4,4 kg |
Nie zmieniły się również warunki gwarancyjne. Komputery te wciąż podlegają sprawdzonej już i powszechnie polecanej, szczególnie w biznesie, gwarancji firmy Dell® z reakcją w następnym dniu roboczym i realizowanej na miejscu u klienta.
Czy warto?
Mówi się, że „gdy stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz”. W biznesie frazeologizm ten ma szczególne znaczenie. W przypadku Dell® Vostro 3668 i Vostro 3268 nie warto bać się nowych technologii. Są to ulepszone konstrukcje, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze komputera do biura, czy nawet domu.