Komputer stworzony do pracy? Postaw na najnowsze modele Vostro.

7 generacja procesorów Intel® Core® powoli staje się standardem. W arsenale produktów firmy Dell® pojawił się nowy model wyposażony w „Kaby Lake’i”. Dziś prezentujemy Dell® Vostro 3668 i jego mniejszego brata Dell® Vostro 3268.

 

 

Seria Vostro to dobrze znana już chyba wszystkim rodzina komputerów biznesowych. Wkupiła się w łaski setek tysięcy użytkowników dobrym stosunkiem ceny do jakości i wydajności. Swoje największe zainteresowanie znalazła w obszarze komputerów dla małych i średnich firm oraz przedsiębiorstw.

Wraz z pojawieniem się „desktopowych” procesorów Kaby Lake firma Dell® odświeżyła swoje sztandarowe „blaszaki” o nowe podzespoły. Podobnie jak w przypadku modeli OptiPlex nie zmienił się wygląd, a jedynie wnętrze - bo to ono jest przecież najważniejsze.

Nowe procesory

W Dell® Vostro 3668 i Dell® Vostro 3268 znalazły się procesory najnowszej, siódmej generacji firmy Intel® - Kaby Lake. Jednostki te dają o około 10% wzrost wydajności względem generacji 6-tej oraz pozwalają obsłużyć szybsze pamięci RAM. Poniżej wklejamy zestawienie procesorów oraz ich wynik w teście CPU Mark. Bez zmian pozostał chipset. Nadal jest to sprawdzony Intel H110.

 

Dane pochodzą ze strony http://www.cpubenchmark.net i przedstawiają wyniki z dnia 17.02.2017

Pamięci RAM

Nowe modele Dell® Vostro serii 3000 pojawiają się w dwóch konfiguracjach pamięci RAM. Dostępne są warianty z 4 GB oraz 8 GB pamięci operacyjnej DDR4 o częstotliwości 2400 MHz. Co to oznacza dla użytkownika? Większą wydajność w przypadku pracy na kilku aplikacjach w tym samym czasie co jest szczególnie cenione w zastosowaniach biznesowych. Pod względem maksymalnej obsługiwanej ilości nie zmieniło się nic, nadal jest to do 16 GB rozłożone na 2 banki pamięci. Firma Dell® zaznacza jednak, że konfiguracja pamięci w tych komputerach jest do pełnej modyfikacji przez użytkownika. Wszystkie moduły zainstalowane fabrycznie można we własnym zakresie wymienić innymi, a to pozwala na niemal całkowitą swobodę pod względem ostatecznej ilości pamięci operacyjnej komputera. Jedyne, co stoi na przeszkodzie przed dostępem do środka to pokrywa obudowy i dwie śrubki.

 

Podczas instalowania dodatkowych kości pamięci RAM należy jednak zwrócić szczególną uwagę na standard, w jakim są one wykonane. Najnowsze pamięci DDR4 nie są kompatybilne wstecz – z żadnym dotychczas stosowanym złączem.

Przy rozbudowie trzeba też pamiętać o tym, że o ile sama wymiana podzespołu nie ingeruje w gwarancję nałożoną na komputer (o ile nie uszkodzi on fizycznie komputera), tak dodatkowe elementy będą objęte wyłącznie gwarancją ich producenta. Jest to bardzo dobra wiadomość dla małych i średnich firm gdzie często w chwilach gdzie konieczny jest skok wydajności, ze względu na ograniczony budżet, wymieniane są pojedyncze podzespoły a nie cały „sprzęt”.

Karta graficzna

W przypadku Dell® Vostro 3668 dostępne są trzy układy graficzne. Jednym z nich jest zintegrowany w procesorze układ graficzny Intel® HD Graphics, drugim AMD Radeon R9 360, a dla fanów „zieleni” "dostępny jest trzeci model, NVIDIA® GeForce GT710. Bazowo komputery te wyposażone są w wyjście HDMI oraz VGA, a dedykowane układy graficzne dają dodatkowe wyjścia wideo w postaci np. portu HDMI, DVI, czy DisplayPort (ostatecznie złącza zależą od modelu karty graficznej w komputerze).

 

Magazyn danych

Konfiguracje dyskowe nie odbiegają zbytnio od tych, które już się w stacjonarnej serii Vostro pojawiły. W przypadku Dell® Vostro 3268 i 3668 dostępne są 3,5-calowe dyski magnetyczne o pojemności 500 GB i 1 TB oraz 2,5-calowe dyski półprzewodnikowe o pojemności 128 GB oraz 256 GB. Planowane są również konfiguracje dwudyskowe, w których jednym z dysków to wydajny dysk SSD, a drugi, magnetyczny, działa jako magazyn danych.

Dla potrzeb tego artykułu przeprowadziliśmy testy sprawdzające możliwość dołożenia dodatkowego dysku we własnym zakresie. Wartym nadmienienia jest fakt, że w naszym egzemplarzu fabrycznie dołączone były ramki mocujące dla dysków 3,5 cala.

Sam proces był co najmniej trywialny. Należy zacząć od zdjęcia przedniego panelu komputera, a następnie pojawi się możliwość zdjęcia bocznej ściany obudowy. Kolejnym krokiem jest "złamanie" obudowy i po wykonaniu tej czynności użytkownik otrzymuje dostęp do zatok dla dysków. Później wystarczyło przykręcić ramki do dysku zwykłymi śrubkami i włożyć dysk do komputera.

System operacyjny

Wspominaliśmy o tym już kilkukrotnie, jednak jesteśmy zobligowani zrobić to po raz kolejny. Decyzją firmy Microsoft®, jedynym systemem Windows kompatybilnym z komputerami Dell® Vostro wyposażonymi w najnowsze procesory to Microsoft® Windows 10. Dostępny jest także alternatywa w postaci systemu Ubuntu Linux 16.04.

Reszta parametrów tych komputerów pozostała praktycznie bez zmian. 240 watowy zasilacz, łączność poprzez port Ethernet, WiFi i Bluetooth, wymiary i waga, czy ilość złącz USB jest taka sama.

Kraj pochodzenia

Istotną dla wielu zmianą może być również fakt pochodzenia tych komputerów. Poprzedni model stacjonarnych komputerów Vostro produkowany był w Chinach. W przypadku Dell® Vostro 3668 jak i mniejszym Dell 3268 na obudowie widnieć powinna informacja „Made in Poland”.

Co zostało?

Pomimo dużych zmian technologicznych, stricte fizyczne elementy pozostały bez zmian. Podzespoły nadal znajdują się w tej samej obudowie o czerwonych dodatkach o tych samych wymiarach.

 

Wymiar Dell Vostro 3668 Dell Vostro 3268
Szerokość 154 mm 93 mm
Wysokość 353 mm 293 mm
Głębokość 294 mm 315 mm
Waga netto 5,9 kg 4,4 kg

Nie zmieniły się również warunki gwarancyjne. Komputery te wciąż podlegają sprawdzonej już i powszechnie polecanej, szczególnie w biznesie, gwarancji firmy Dell® z reakcją w następnym dniu roboczym i realizowanej na miejscu u klienta.

Czy warto?

Mówi się, że „gdy stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz”. W biznesie frazeologizm ten ma szczególne znaczenie. W przypadku Dell® Vostro 3668 i Vostro 3268 nie warto bać się nowych technologii. Są to ulepszone konstrukcje, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze komputera do biura, czy nawet domu.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250