Najnowsze biznesowe dziecko firmy Dell® - Vostro 5568

Na rynek komputerów biznesowych z niskiej i średniej półki cenowej trafił właśnie nowy zawodnik. Oto wyposażony w procesor najnowszej, siódmej już, generacji Intel® Core® Dell Vostro 5568. Połączenie wydajności i wytrzymałości sprawia, że jest to idealny wybór dla każdego, kto w przedziale od około 2 000 do 3 500 złotych netto szuka pewnej i niezawodnej maszyny.

PROCESOR NAJNOWSZEJ GENERACJI

Wszystkie laptopy Vostro 5568 wyposażone są w procesory siódmej generacji Intel® Core®, które w porównaniu do prekursorów z szóstej generacji oferują nieco wyższe, bo o około 300MHz, taktowanie zegarów, wyższy zakres częstotliwości Turbo, szybszą zmianę taktowania oraz najwydajniejszy ze wszystkich stworzonych do tej pory układów Intel® HD Graphics, moduł graficzny Intel® HD Graphics 620.

Największą zmianą w stosunku do poprzedników z generacji szóstej (kryptonim Skylake) jest decyzja firmy Microsoft®, która zapowiedziała, że jedynym systemem Windows® współpracującym z procesorami Kaby Lake będzie Microsoft® Windows® 10.

Punktacja według rankingu http://www.cpubenchmark.net/ z dnia 01.11.2016 r.

 

KARTA GRAFICZNA

Wszystkie procesory Kaby Lake, zarówno od i3 do i7, wyposażone są w wyjątkowo wydajny, jak na układy zintegrowane, moduł graficzny Intel® HD Graphics 620, a w przyszłości planowane jest wprowadzenie procesorów graficznych z serii Intel® Iris™ Graphics. Dla najbardziej wymagających użytkowników istnieje też opcja Vostro 5568 z wydajną kartą graficzną NVIDIA M940MX. Taka konfiguracja sprawdzi się dla większości podstawowych zadań z wykorzystaniem procesorów graficznych, w tym średnio wymagające modelowanie obiektów trójwymiarowych, jak chociażby w programie Blender™, praca z grafiką dwuwymiarową w programach Adobe Photoshop®, czy Corel PhotoPaint™ lub Corel Draw™, a nawet granie w najnowsze produkcje.

 

DYSK TWARDY | PAMIĘĆ RAM

W przypadku dysków twardych firma Dell® nareszcie uczyniła ukłon w stronę klientów, gdyż w laptopach Vostro 5568 pojawiły się konfiguracje z opcją fabrycznie zainstalowanych dwóch dysków twardych. Do wyboru są dyski magnetyczne o pojemności 500GB i 1TB o prędkościach 5400 lub 7200 obr./min w rozmiarze 2,5 cala oraz dyski flash (SSD) o pojemności 128GB, 180GB, czy 256GB wyposażone w złącze M.2. Ponadto płyta główna została przystosowana do obsłużenia aż do 32 GB pamięci RAM w nisko-profilowych kościach DDR4. Dwa banki pamięci pozwalają na zainstalowanie dwóch kości RAM, do 16 GB jedna, o taktowaniu do 2400 MHz.

 

 

ROZMIAR | WAGA | ZŁĄCZA ZEWNĘTRZNE

Matryce 15,6 cali w serii Vostro występowały do tej pory tylko w laptopach z serii 3000. Fakt ten klasyfikuje Vostro 5568 jako nowość – pierwszy laptop z serii Vostro 5000 wyposażony w matrycę 15,6 cali. Co prawda, w porównaniu do 14-calowej alternatywy, zwiększyło to gabaryty komputera, które teraz wynoszą odpowiednio:

 

jednak większy rozmiar niesie ze sobą również korzyści w postaci dodatkowych złącz, takich jak VGA, czy dodatkowy port USB 3.0 oraz co jest bardzo istotną cechą, model Vostro 5568 posiada wbudowaną klawiaturę numeryczną. Ostatecznie dla użytkownika udostępniono następujące złącza:

 

JAKOŚĆ WYKONANIA | BEZPIECZEŃSTWO

Poprzez zastosowanie metalowej obudowy i zawiasów oraz korpusu z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, Vostro 5568 zyskał na wytrzymałości. Wodoodporna klawiatura zapewni odpowiednie zabezpieczenie przed przypadkowym zalaniem, a moduł TPM wbudowany w płytę główną zajmie się ochroną danych przed nieautoryzowanym dostępem. W identyfikacji użytkownika uczestniczy również zintegrowany w obudowę, opcjonalny czytnik linii papilarnych.

ŁĄCZNOŚĆ

Vostro 5568 wyposażony jest w dwie karty sieciowe. Jedną z nich jest zintegrowana karta Gigabit Ethernet. Zapewnia ona łączność przewodową z wykorzystaniem „skrętki” ze złączem RJ-45. Druga karta odpowiada za połączenie bezprzewodowe WiFi 802.11 oraz Bluetooth w wersji 4.0.

 

 

ZASILANIE | CZAS PRACY NA BATERII

Komputer fabrycznie wyposażony jest w 3-komorową baterię Litowo-Jonową o pojemności 42 WHr. Do zestawu dołączony jest również zasilacz 45 Wat (w przypadku wariantu z zintegrowanym modułem graficznym) lub 65 Wat (przy wariancie z dedykowaną kartą graficzną). Co prawda na tle wcześniejszych modeli posiadających akumulatory sześcio i dziewięcio komorowe, bateria Vostro 5568 wypada dosyć blado, w praktyce wygląda to jednak dużo lepiej. Dzieje się tak, ponieważ podzespoły takie jak: procesory, pamięci RAM, moduły graficzne, dyski półprzewodnikowe, czy nawet systemy operacyjne (jak np. Windows 10) tworzone są w celu jak najefektywniejszego wykorzystania energii. Ostatecznie, w trybie minimalnego poboru mocy czas pracy „na baterii” szacuje się na około 10-12 godzin, zaś podczas standardowego użytkowania, z podłączeniem do sieci bezprzewodowej WiFi, akumulator powinien dać radę zasilić komputer przez około 5-6 godzin.

 

DESIGN

Dell® doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest wygląd i pod tym względem Vostro 5568 również nie zawodzi. Dostępne wersje kolorystyczne powinny trafić w gust zarówno tych, którzy lubią krzykliwe barwy (dla nich przygotowano kolory Jingle Gold - złoty oraz Midnight Blue - niebieski), jak i zwolenników bardziej stonowanych odcieni (w tym wypadku dobrym wyborem będzie obudowa szara - Era Gray). Opcjonalna, podświetlana klawiatura tylko doda finezji i poprawi komfort użytkowania w ciemnych pomieszczeniach.

PODSUMOWANIE

Dell® Vostro 5568 to wydajna maszyna w rozsądnej cenie. Idealna do pracy w biurze, poprzez zastosowanie matowej matrycy, czy wysokiego poziomu zabezpieczeń jak i do domu dzięki głośnikom stereo o mocy 2W oraz zintegrowanej kamerze HD i mikrofonowi, czy dedykowanej karcie graficznej. Całość zwieńczają wydajne podzespoły, jak procesor, szybki dysk. Gustowna obudowa z wytrzymałych materiałów zapewni odpowiednią ochronę przed czynnikami z zewnątrz, a gwarancja On-Site z reakcją w następnym dniu roboczym zadba o szybkie przywrócenie sprzętu do pracy, w momencie wystąpienia awarii.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250