Dell® XPS 13-9350 – godny następca świetnego ultrabooka

W ostatnim czasie pojawiły się nowe procesory firmy Intel® przeznaczone dla urządzeń mobilnych i desktopów. Wymusiło to na producentach sprzętów komputerowych aktualizację swoich urządzeń. Firma Dell® zrobiła krok dalej i zamiast zaktualizować bieżące modele o nowe procesory postanowiła wprowadzić na rynek zupełnie nowe urządzenia wyposażone w szóstą generację Intel® o kodowej nazwie Skylake. Jednym z takich przykładów jest nowy laptop z profesjonalnej serii konsumenckiej i biznesowej zarazem – Dell XPS 13-9350. Jest to następca bardzo udanego i popularnego modelu Dell® XPS 13-9343.

Pierwsze wrażenia

Na pierwszy rzut oka model 9350 nie różni się od modelu 9343. Jest to spowodowane głównie tym że jego poprzednik był bardzo udanym produktem wykonanym z najwyższej jakości materiałów i bardzo innowacyjnym designe’m. Minimalnych rozmiarów ramka wokół wyświetlacza (jedynie 5 mm) sprawia że urządzenie z 13-calowym ekranem jest rozmiarów urządzenia 11-calowego co zwiększa mobilność i wygodę użytkowania. Klawiatura wyspowa z bardzo dobrym niskim skokiem oraz wygodny i precyzyjny touchpad podniosą znacząco komfort pracy na urządzeniu. Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów zapewni że urządzenie będzie bardzo trwałe i spójne. Tylna osłona wyświetlacza wytrzyma nawet mocniejsze naciski a mocne zawiasy zapewnią utrzymanie ustawionej pozycji wyświetlacza przez długi czas.

Klawiatura w tym modelu to zgodna z najnowszymi trendami klawiatura wyspowa z szerokim rozstawieniem klawiszy o niskim skoku i dobrej odpowiedzi. Jest ona cicha i sprawdzi się dla osób piszących nawet długie teksty. Posiada ona dodatkowe opcjonalne podświetlenie dwustopniowe pozwalające na wygodną pracę nawet w ciemnych pomieszczeniach czy późnych godzinach wieczornych bez dodatkowego oświetlenia.

Zastosowana płytka dotykowa przypomina tę z poprzedniego modelu. W dalszym ciągu jest ona stosunkowo duża jak na tak mały laptop, bardzo precyzyjna i gładka oraz posiada dwa zintegrowana przyciski które są odpowiednio dokładne i wygodne w użyciu.

 

Ekran wzbudzający zachwyt

Podobnie jak u poprzednika w Dell XPS 13-9350 zastosowano trzy rodzaje ekranu. Jeden to ekran w rozdzielczości Full HD ( 1920 x 1080) z matową powłoką przeciwodblaskową pozwalającą do minimum ograniczyć wszelkie odbicia światła i ułatwiający tym samym pracę w mocno nasłonecznionych miejscach i pomieszczeniach. Drugi rodzaj to ekran dotykowy w tej samej rozdzielczości. Pokryty jest on jak większość ekranów dotykowych firmy Dell® błyszczącą powłoką która pozwala na lepsze odwzorowanie kolorów. Obsługa za pomocą wielu palców pozwala zwiększyć wygodę użytkowania laptopa dzięki wykorzystaniu wielu przydatnych i łatwych gestów. Ostatni rodzaj ekranu zastosowany w tym modelu to ekran w oszałamiającej jak na tego typu urządzenia rozdzielczości QHD+ (3200 x 1800). Pozwala ona w znaczący sposób zwiększyć dostrzegalną ilość szczegółów na obrazie oraz jednocześnie zwiększa dostępny obszar roboczy. Jego powierzchnia również pokryta jest powłoką przeciwodblaskową redukującą refleksy świetlne.

Procesor | Grafika

Dell® XPS 13-9350 wyposażony został w najnowsze dostępne procesory z szóstej już generacji CPU firmy Intel® Core® od i3 do i7. Nowe jednostki to ogromny skok wydajnościowy i duża oszczędność energii w porównaniu do poprzednich modeli. Pozwala to zwiększyć wydajność całego urządzenia i jednocześnie wydłużyć jego czas pracy na zasilaniu akumulatorowym. Wraz z jednostkami CPU otrzymujemy dodatkowo zintegrowane z nimi karty graficzne z serii Intel® HD Graphics 520 / 540 ( w najmocniejszych jednostkach). Ich wydajność jest na wysokim poziomie i zbliża się do wydajności średnio-zaawansowanych kart graficznych dedykowanych.

 

Pamięć RAM | Dysk twardy

Nowe laptopy z serii XPS 13 wyposażone zostały w maksymalnie 16 GB pamięci RAM nisko-profilowej o częstotliwościach 1866 MHz oraz 2133 MHz. Została ona zintegrowana z płytą główną laptopa w celu zmniejszenia rozmiarów całego urządzenia. Dostępne konfiguracje to 4GB, 8GB lub 16GB.

Ważnym aspektem oprócz pamięci RAM mający ogromny wpływ na wydajność całego urządzenia jest rodzaj zainstalowanego dysku twardego. Wraz z Dell® XPS 9350 do wyboru mamy najnowszy rodzaj dysków półprzewodnikowych SSD PCIe M.2. Są one montowane w specjalnym złączu M.2. Złącze to oferuje większe szybkości i znosi ograniczenia złącza SATA. Powoduje to że nowe dyski są znacznie szybsze jeśli chodzi o odczyt jak i zapis danych w porównaniu do dysków montowanych w złączach SATA.

 

Łączność | System | Multimedia

Dell® XPS 13-9350 posiada kartę sieci bezprzewodowej WLAN pozwalającą na łączność z siecią bezprzewodową w standardach 802.11 a/b/g/n/ac. Występuje ona z opcjonalnym modułem Bluetooth pozwalającym na łączność z urządzeniami obsługującymi ten standard i wymianę danych pomiędzy nimi na niewielkie odległości. Dostosowanie karty do najnowszych wymagań zapewni bezproblemową komunikację i zgodność z najczęściej stosowanymi protokołami sieci bezprzewodowych.

Każde urządzenie elektroniczne do swojej pracy wymaga odpowiedniego oprogramowania. Wraz z nowym XPS 13 otrzymujemy zainstalowany fabrycznie system Windows® 10. Jest to najnowszy system z rodziny systemów operacyjnych firmy Microsoft® przeznaczonych na komputery. Posiada m.in. interfejs kafelkowy metro z dodanym przyciskiem start (ważny dla użytkowników systemów Windows® poprzedzających wersję 8), obsługę wielu pulpitów oraz wiele innych ciekawych rozwiązań.

Do odsłuchiwania wszelkiego rodzaju dźwięków służą w Dell® XPS 9350 dwa wbudowane głośniki o średniej mocy 2W. W połączeniu ze zintegrowanym kontrolerem dźwięku Realtek® ALC3246 z Waves MaxxAudio pozwolą na przyjemne słuchanie muzyki czy odtwarzanie dźwięków np. podczas oglądania filmów.

Do komunikacji z innymi osobami (np. za pomocą skypa) służy zestaw wbudowanych mikrofonów cyfrowych w połączeniu z kamerką internetową zintegrowaną. Pozwala ona wyświetlać obraz w rozdzielczości HD (1280 x 720) przy szybkości 30 klatek/s oraz obrazy w rozdzielczości 0.92 megapiksela. Jej kąty widzenia to 66 stopni.

 

Złącza zewnętrzne

Podczas konstrukcji Dell® XPS 13-9350 projektanci pomyśleli o najpopularniejszych i najbardziej potrzebnych złączach zewnętrznych zwiększających możliwości laptopa. Zostały one ergonomicznie rozlokowane na bokach urządzenia. Ich rozkład kształtuje się następująco:

Z lewej strony:

 • 1 x złącze zasilania,
 • 1 x złącze Thunderbolt™ 3,
 • 1 x złącze USB 3.0,
 • 1 x gniazdo słuchawkowe.

Z prawej strony:

 • 1 x gniazdo blokady Noble,
 • 1 x złącze USB 3.0 z PowerShare,
 • 1 x czytnik kart pamięci.

 

Takie rozmieszczenie gniazd zapewni łatwe podłączanie dodatkowych urządzeń i ograniczy plątaninę kabli wokół notebooka. Warto zwrócić szczególną uwagę na najnowsze złącze Thunderbolt™ 3. Jest to kompaktowe i uniwersalne złącze oferujące przepustowość na poziomie 40 Gb/s, zasilanie urządzeń zewnętrznych do 100 W oraz możliwość podłączenia jednym kablem jednocześnie dwóch monitorów 4K. Jest kompatybilne z interfejsami Thunderbolt, DisplayPort, PCI-Express i USB i umożliwia na szeregowe podłączenie aż sześciu urządzeń na raz.

 

Zasilanie | Bateria | Wymiary

Dell® XPS 13-9350 wyposażony został w akumulator litowo-jonowy, 4-ogniwowy o pojemności 56 Wh. Jest on nieco większy w porównaniu do tego umieszczonego w poprzednim modelu tego laptopa. Pozwala na wygodną i spokojną pracę na urządzeniu bez ładowania nawet przez kilka długich godzin. Gdy jednak energii zacznie brakować do ładowania służy zasilacz o mocy 45 W o częstotliwości 50-60 Hz i napięciu wyjściowym 19,5 V. Pozwala on naładować akumulator przy wyłączonym laptopie w ciągu około 4 godzin.

Wymiary tego smukłego i niezwykle eleganckiego ultrabooka prezentują się następująco:

 • Szerokość:         304 mm,
 • Wysokość:         9 – 15 mm,
 • Głębokość:        200 mm,
 • Waga:                  1.23 kg ( z ekranem dotykowym 1.29 kg).

Tak niewielkie wymiary były możliwe do uzyskania między innymi dzięki zastosowaniu najnowszych podzespołów i technologii ograniczających wielkość poszczególnych podzespołów bez utraty wydajności całego urządzenia.

 

Podsumowanie

Dell® XPS 13-9350 to bez wątpienia bardzo ciekawa propozycja ultrabooka od firmy Dell® dla osób poszukujących dużej wydajności, ogromnej mobilności oraz ciekawego wyglądu urządzenia na którym przyjdzie im pracować. Odświeżony laptop XPS 13 bardzo dobrze wpisuje się w te wytyczne dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych. Pozwoliło to znacznie odchudzić całość konstrukcji przy jednoczesnym zachowaniu dużej mocy. Kultura pracy urządzenia również zyskała na wartości poprzez obniżenie generowanego poziomu hałasu i ograniczeniu nagrzewania się poszczególnych podzespołów. Zastosowanie minimalistycznej ramki wokół wyświetlacza i najnowszych złączy tj. Thunderbolt™ 3 pozwoliło do minimum zmniejszyć rozmiar całej konstrukcji i tym samym zwiększyć mobilność urządzenia. Powiększona bateria o bardzo szybkim ładowaniu pozwoli ograniczyć do minimum przestoje w pracy mobilnej. Nowy model Dell® XPS 13 to bardzo ciekawa propozycja dla osób często korzystających z urządzenia na wszelkiego rodzaju spotkaniach biznesowych dzięki dużej elegancji, mobilności i wydajności choć doskonale sprawdzi się również dla wszelkiego rodzaju zastosowań domowych dzięki bogatym możliwościom multimedialnym.

 

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250