Dell® Inspiron® 3847 MT – wydajny komputer nie tylko dla domu

Świat komputerów i urządzeń elektronicznych w ostatnich latach mocno się zmienił. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się urządzenia bardzo mobilne i uniwersalne. Komputery stacjonarne kiedyś tak popularne straciły na tej zmianie. Coraz częściej przy zmianie komputera lub w ogóle kupnie nowej sztuki ludzie decydują się na laptopy. I choć ich cena jest wyższa to zakup takiego urządzenia oferuje szersze możliwości. Komputery stacjonarne nie straciły jednak wszystkiego. Nadal są to urządzenia oferujące większą wydajność i stabilność pracy dlatego cenione są przede wszystkim dla zastosowań biznesowych. Firma Dell tworząc Dell® Inspiron® 3847 MT że komputery stacjonarne mogę również znaleźć swoje miejsce wśród użytkowników domowych. Ten komputer oferuje nie tylko kompaktowy i elegancki wygląd ale również dużą wydajność która wystarczy zarówno dla zastosowań konsumenckich ale i biznesowych.

Wygląd zewnętrzny

Dell® Inspiron® 3847 to komputer w obudowie typu mini tower. Jego wymiary są niewielkie ze względu na dużą kompaktowość obudowy i ergonomiczne rozlokowanie wszelkich podzespołów w środku. Wykonany został z dobrych materiałów. Obudowa wykonana została w większości z metalu i plastikowych elementów na froncie. Zyskała ona ciekawy wygląd dzięki zastosowaniu srebrnej obwódki frontu komputera oraz zaokrąglonemu kształtowi. Boki i góra jest w całości metalowa w kolorze czarnym.  

Na przodzie obudowy znajdziemy zabudowany napęd optyczny do odczytu płyt CD/DVD. Poniżej znajduje się zabudowa na dodatkowy napęd np. blu-ray. Pod tym z kolei umieszczone zostały dodatkowe gniazda zewnętrzne zasłonięte czarną zastawką. Na dole znajdziemy logo Dell® oraz przycisk zasilania i resetowania komputera. Z tyłu obudowy znajdziemy kratki wentylatora, panel z gniazdami złączy zewnętrznych oraz miejsce na dodatkowe karty rozszerzeń.

 

Procesor

Dell® Inspiron® 3847 MT występuje w konfiguracjach z procesorami Intel® Celeron®, Intel® Pentium® oraz Intel® Core® od i3 poprzez i5 do i7. Procesory z serii Celeron® oraz Pentium® wystarczą do podstawowych zadań i prac takich jak przeglądanie sieci internetowej czy praca z arkuszami danych.

Dla bardziej zaawansowanych prac lepsze będą procesory z rodziny Intel® Core®, a w szczególności jednostki czterordzeniowe i5 oraz i7, które pozwolą na szybkie przetwarzanie ogromnych plików tymczasowych generowanych m.in. przez rozbudowane programy graficzne.

Procesory te posiadają od 3 do 8 MB pamięci podręcznej cache która znacznie przyspiesza wykonywanie zadań. Potrafią świetnie zarządzać energią. Ograniczają jej pobór w sytuacjach na to pozwalających i jednocześnie zapewniają odpowiednią moc kiedy zajdzie taka potrzeba dzięki zastosowaniu specjalnego trybu turbo obecnego w jednostkach i5 oraz i7.

 

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność procesorów 4 generacji Intel® Core™.

Czwarta generacja procesorów Intel Core

 

Grafika | Pamięć RAM

Dell® Inspiron® 3847 MT wraz z procesorami Intel® zyskał również kartę graficzna zintegrowaną. W najsłabszych jednostkach jest to karta Intel® HD Graphics wystarczająca jedynie do podstawowych zadań. W procesorach Intel® Core® znajdziemy mocniejsze jednostki Intel® HD Graphics 4400 lub Intel® HD Graphics 4600, które wydajnością zbliżają się do średniej klasy kart dedykowanych, ale oferują znacznie mniejsze zużycie energii.

Jeśli zamierzamy wykonywać zaawansowane prace obliczeniowe czy graficzne to do naszej dyspozycji mamy opcjonalne karty dedykowane firmy Nvidia®. Są to modele GeForce® GT 625, GT 635 lub najmocniejsze GT 705 z 1GB pamięci. Konfiguracje z tymi kartami powinny bez problemu poradzić sobie nawet z najcięższymi zadaniami.

Dell® Inspiron® 3847 MT wyposażony został w dwa gniazda pamięci RAM pozwalające na zamontowanie aż 16 GB pamięci DDR3 o częstotliwości 1600 MHz. Taka ilość pozwoli bez żadnych obaw uruchamiać nawet kilkanaście aplikacji naraz bez utraty płynności działania całego komputera. Pozwoli również na wykonywanie nawet najbardziej zaawansowanych prac gdzie tworzone są ogromne pliki tymczasowe wymagające dużej ilości pamięci.

 

Dysk twardy | Multimedia

Del® Inspiron® 3847 MT posiada aż dwie wnęki na dwa dyski twarde SATA 3,5 cala umożliwiające uzyskać aż 4GB przestrzeni na dane. Pozwoli to pomieścić ogromną liczbę plików danych i multimediów oraz na swobodną pracę z dużymi plikami generowanymi przez zaawansowane programy graficzne i obliczeniowe. Opcjonalnie istnieje możliwość zamontowanie dysków hybrydowych które znacznie przyspieszają odczyt i zapis danych a tym samym przyspieszają działanie całego systemu.

 

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność dysków twardych

 

Wybór odpowiedniego dysku twardego

 

Dell® 3847 MT to komputer który z założenia ma być nie tylko do biura ale również do użytku domowego. W związku z tym wyposażony został w wiele multimedialnych urządzeń i funkcji pozwalających w pełni korzystać z możliwości jakie daje ten komputer. Pierwszą z nich jest czytnik kart pamięci SD „8 w 1” pozwalający w łatwy sposób przenosić pliki z urządzeń mobilnych takich jak np. aparat fotograficzny na komputer. Kolejnym jest zintegrowana karta dźwiękowa HD Audio z funkcjonalnością Waves MaxxAudio® 4. Dodatkowo do naszej dyspozycji dostajemy 3 złącza mini-jack pozwalające podłączyć dodatkowe głośniki 5.1. Pozwoli to uzyskać niesamowitą jakość dźwięku, którą docenią osoby często słuchające muzyki czy oglądające filmy wideo.

 

Łączność | Złącza zewnętrzne

Do komunikacji z siecią internetową służy zintegrowana karta sieciowa Ethernet 10/100/1000. Pozwala ona na połączenie za pomocą kabla z siecią. Jej przepustowość to aż 1 Gb/s co jest zgodne z najnowszą infrastrukturą sieciową. Jeśli nie mamy możliwości doprowadzenia do komputera kabla sieciowego to Dell® Inspiron® 3847 MT wyposażony został w dodatkową kartę sieci bezprzewodowej Dell® Wireless-N 1705. Pozwoli ona na bezprzewodową łączność w  najczęściej stosowanych standardach 802.11 b/g/n. Wraz z karta sieciową występuje dodatkowy wbudowany moduł bluetooth pozwalający na łatwe przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami na niewielkie odległości.

Dell® Inspiron® 3847 MT wyposażony został w dużą ilość złączy zewnętrznych rozszerzających w znacznym stopniu jego możliwości. Wśród nich znajdziemy:

 • 1 x złącze sieciowe RJ-45,
 • 4 x złącza USB 2.0 (2 na froncie, 2 z tyłu),
 • 4 x złącza USB 3.0 (z tyłu),
 • 1 x złącze analogowe VGA,
 • 1 x złącze cyfrowe HDMI,
 • 2 x złącza mikrofonowe minijack (1 na froncie, 1 z tyłu),
 • 3 x złącza słuchawkowe minijack (1 na froncie, 2 z tyłu),
 • 1 x czytnik kart pamięci SD (na froncie).

Oprócz tak bogatego zestawu komputer ten może posiadać dodatkowe złącza pochodzące z dołożonych kart rozszerzeń. Analizując dostępne łatwo zauważyć że są to najbardziej potrzebne i popularne złącza wśród komputerów stacjonarnych. Warto zwrócić uwagę na obecność złącza HDMI pozwalającego na cyfrowe przesyłanie obrazu i dźwięku na urządzenia zewnętrzne takie jak monitor czy telewizor. Ważna jest również obecność aż 3 wejść minijack z tyłu obudowy. Pozwoli to na podłączenie głośników 5.1 co przełoży się na lepszą jakość odbieranego dźwięku.

 

Oprogramowanie | Wymiary | Waga

Dell® Inspiron® 3847 MT wyposażony został w kilka rodzajów systemów operacyjnych. Pierwszym jest system operacyjny Windows® 7 w wersji Home Premium SP1 oraz Professional SP1. Są to systemy bardzo dobrze znane i cenione szczególnie przez użytkowników biznesowych. Drugi to system nowszy, następca Windows® 7 czyli Windows 8.1 występujący również w dwóch wersjach – standard i professional. Jest to rewolucyjny system w którym zmienił się znacznie interfejs na tzw. „kafelkowy”. Bardzo dobrze nadaje się on głównie dla urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy. Dla użytkowników którzy bardziej cenią rozwiązania UNIX do dyspozycji jest system operacyjny Linux Ubuntu 12.04 SP1. Posiada on bardzo przyjazny interfejs i jest łatwy w obsłudze.

Dell® Inspiron® 3847 to komputer w obudowie mini tower, którego wymiary zostały znacznie zmniejszone w stosunku do pełnowymiarowych komputerów. Kształtują się one następująco:

 • Wysokość:         368.3 mm,
 • Szerokość:         177.8 mm,
 • Głębokość:        431.8 mm,
 • Waga:                  7.93 kg.

Tak niewielkie wymiary pozwolą na większą uniwersalność i zapewnia większą przestrzeń do pracy.

 

Podsumowanie

Obecnie coraz częściej komputery klasyfikowane są na takie które sprawdzą się w pracy biurowej i takie, które nadają się do użytku domowego. Dell® Inspiron® 3847 MT to komputer który łączy te dwie z pozoru oddzielne klasyfikacje. To komputer który bardzo dobrze sprawdzi się podczas codziennego korzystania w domu, ale również poradzi sobie doskonale z zadaniami pracy biurowej. Posiada on bardzo elegancki i kompaktowy wygląd, a wnętrze wyposażone zostało w najnowsze podzespoły, które pozwolą uzyskać bardzo dobrą wydajność podczas pracy z średnio zaawansowanymi zadaniami. Mnogość złączy zewnętrznych jak również miejsca i sloty na karty rozszerzeń pozwolą znacznie rozszerzyć możliwości komputera zawsze wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba. Multimedialne funkcje wraz z najnowszym systemem operacyjnym pozwolą uzyskać niesamowite wrażenia i przyjemność podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. To wszystko sprawia że komputer Dell® Inspiron® 3847 MT dobrze wpasuje się zarówno w domu jak i w biurze.

 

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250