Dell® Latitude® E6230 - mobilny notebook klasy biznes

Start w niespełna 11 sekund, metalizowana wzmacniana obudowa, nowoczesny design, niewielkie wymiary i wysoka wydajność. To tylko niektóre cechy, jakimi może pochwalić się testowany przez nas egzemplarz notebooka DELL LATITUDE E6230. Ten niewielki komputer posiada wszystko, co niezbędne w mobilnym biurze.

Firma DELL kieruje się prostą zasadą - sprzęt powinien być zarówno funkcjonalny, jak i miły dla oka. Model E6230 kontynuuje linię, którą zapoczątkował jego poprzednik E6220.  Notebook imponuje prostotą wykonania, pozbawiony jest elementów, które mogłyby zaburzyć jego biznesowy wizerunek. Niezmiernie wytrzymały i lekki stop Tri Metal, z którego wykonana jest górna pokrywa matrycy, powstał w oparciu i w zgodzie z normą MIL-STD-810G, która stosowana jest między innymi w amerykańskiej armii. Subtelnie zakończone brzegi pokrywy nadają tej serii nieco łagodniejszych kształtów. Pokrywa spodnia wykonana jest również ze stopu metali. Już doświadczeniami swoich poprzedników, w modelu E6230 jest ona mocowana jedną śrubą. Po jej odkręceniu uzyskujemy swobodny dostęp do wszystkich podzespołów, również do układu chłodzenia.

WNĘTRZE

Matowa, 12,5” matryca HD LED (1366x768) idealnie nadaje się do pracy biurowej w każdych warunkach. Wyraźne kolory i obraz czytelny w warunkach silnego nasłonecznienia to kolejna cecha, która czyni ten model jeszcze bardziej mobilnym. Uwagę zwraca elastyczny element obiegający matrycę. Nie jest to , jak mogło by się wydawać, zabezpieczenie przed zawilgoceniem i w żadnym wypadku nie należy sprawiać notebookowi kąpieli. To rozwiązanie skutecznie amortyzujące nieostrożne zamknięcie klapy, chroniące przed uszkodzeniem matrycy czy jej ramki. Dwa solidne zawiasy zapewniają pewne utrzymanie matrycy w ustalonej pozycji. Choć jej maksymalny kąt odchylenia wynosi 135 stopni i jest ograniczony przez charakterystyczny limiter w tylnej części obudowy, jest to kąt wystarczający do komfortowej pracy w biurze i podróży. Wspomniany limiter zawiera również komplet kontrolek określających bieżący stan urządzenia – kontrolki Power, HDD oraz ładowanie. Na uwagę zasługuje starannie wykonana klawiatura, która od pierwszych modeli serii E jest wizytówką tych notebooków. Dostępna w wersji z podświetleniem i bez, działa bardzo pewnie i cicho, a odpowiedni uskok klawiszy z zachowaniem dostatecznych odległości zapewnia wygodną pracę bez przypadkowego naciskania klawiszy sąsiednich. Usytuowanie klawiszy Page Up oraz Page Down bezpośrednio nad strzałkami zdecydowanie ułatwia nawigację po stronach internetowych oraz edycję obszernych dokumentów. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, model ten jako jedyny w serii 30 nie posiada trackpoint’a – rekompensuje to jednak duży, wygodny touchpad. Wzorem całej serii E, w okolicach klawiatury umieszczone zostały dedykowane przyciski do sterowania głośnością, które pozwolą szybko i skutecznie wyciszyć komputer w sytuacjach tego wymagających, nie gimnastykując się przy tym z użyciem klawisza funkcyjnego. W pewnych konfiguracjach tego modelu znajdziemy również czytnik linii papilarnych oraz czytnik kart zbliżeniowych, które ograniczą dostęp do komputera osobom niepowołanym i ochronią zawarte na nim dane.

PORTY ZEWNĘTRZNE

Notebook posiada bogaty, jak na 12 cali, zestaw wbudowanych portów zewnętrznych. Mowa o wbudowanych, bo oczywiście dodatkowe porty uzyskamy poprzez zastosowanie stacji dokującej, o której mowa w dalszej części artykułu. Producent oddaje do dyspozycji użytkownika dwa porty USB 3.0, jeden port COMBO USB 2.0/e-SATA, port D-Sub, port HDMI, port Ethernet, port audio (słuchawki/mikrofon) i oczywiście port zasilania. Bez dodatkowych zabiegów podłączymy więc komputer do monitora zewnętrznego, czy telewizora Full HD. Gdy to konieczne, można skorzystać z szybkiego połączenia Ethernet 1Gb/s podłączając sieć kablową, lub sprawnie wykonać kopię najważniejszych danych na dysku zgodnym ze standardem e-SATA. Usytuowanie portów jest ergonomiczne i przemyślane. Z myślą o pracy w biurze – te najbardziej (a często nieświadomie) używane porty – zasilający oraz Ethernet – umieszczone zostały w tylnej części obudowy. Dzięki temu unikamy zbędnej plątaniny dwóch niewygodnych przewodów. Porty, które z założenia mają być podręczne – USB oraz audio – umiejscowione zostały na ściankach bocznych. Podobnie z HDMI oraz VGA, które w notebooku używane są z reguły rzadko. Ponadto pomiędzy sąsiednimi portami USB zachowana została odpowiednia odległość, dlatego podłączenie dwóch szerszych urządzeń nie stanowi większego problemu. Takie rozłożenie portów idealnie sprawdza się również w podróży. Ponadto notebook w każdej konfiguracji posiada wbudowany czytnik kart pamięci, czytnik kart inteligentnych (Smart Card) oraz złącze ExpressCard 34mm. Idealnie wpasowany w tę biznesową konstrukcję czytnik kart SC pozwala stosować coraz popularniejszy i coraz częściej wymagany podpis elektroniczny. Opcjonalny czytnik linii papilarnych oraz czytnik kart zbliżeniowych zdecydowanie podniosą poziom zabezpieczeń tego mobilnego komputera. Port dokowania to nieustający standard serii Latitude, a sam notebook współpracuje ze znanymi już z serii E stacjami PR02X oraz PR03X, dlatego wymiana obecnego E6400 na nowy E6230 nie oznacza konieczności wymiany zakupionych wcześniej akcesoriów. Producent nie przewidział dla tego modelu stacji-podstawki z wbudowanym napędem optycznym, jednak oferowane są napędy zewnętrzne z interfejsem USB.

DOSTĘPNE KONFIGURACJE

Choć ilość gotowych konfiguracji tego modelu w naszym sklepie www.dellowo.pl jest imponująca, możliwe jest przygotowanie egzemplarza na zamówienie, o podzespołach dobranych ściśle do Państwa potrzeb. Trzeba zaznaczyć, że konfiguracja jest bardzo elastyczna. Klient ma możliwość wyboru  spośród rodziny procesorów Intel Core i3/i5/i7 trzeciej generacji, ale również rozszerzenia pamięci RAM aż do 16GB. Szeroka gama dysków twardych SATA i SSD pozwala dokonać rozsądnego wyboru pomiędzy szybkością, a pojemnością. Niewątpliwym plusem, który jednocześnie stanowi ważny wyznacznik mobilności, jest opcjonalny, wewnętrzny modem WWAN z funkcją GPS, zapewniający łączność z Internetem wszędzie tam, gdzie dociera zasięg sieci komórkowej, oraz nawigację, gdy droga przestaje być oczywista. Na uwagę zasługuje również najnowszy Bluetooth 4.0, który dostępny jest jako kolejna opcja. Odpowiednio wytrzymała bateria to kolejny kluczowy warunek mobilności, dlatego model oferowany jest zarówno ze standardową baterią 3-komorową, jak również baterią powiększoną 6-komorową (z opcjonalną 3-letnią gwarancją, standardowo rok) oraz baterią 9-komorową (typu slice – plaster – instalowana w miejsce stacji dokującej). Napęd optyczny DVD-ROM lub DVD-RW, jak już wspomniałem – jedynie w wersji zewnętrznej. Model karty graficznej uzależniony jest ściśle od zastosowanego procesora, odpowiednio Intel HD3000 dla podstawowych jednostek i3 oraz Intel HD4000 dla wydajniejszych procesorów i3 oraz i5/i7. Karta graficzna firmy NVIDIA w wersji 12 calowej nie jest dostępna. Notebook posiada wbudowane głośniki stereo oraz dwustrefowy mikrofon, a w połączeniu z opcjonalną kamerą internetową HD model E6230 staje się idealnym narzędziem do komunikacji audiowizualnej. W dniu redagowania artykułu notebook dostępny oficjalnie z dowolną edycją systemu Windows 7 i dla tego systemu posiada pełne wsparcie techniczne. Gwarancja 3 letnia typu Next Business Day (po zdalnej diagnozie) oraz 3 lub 5 letnia ProSupport.

PODSUMOWANIE

Choć rozmiarami przypomina nieco większego netbooka, jest to w pełni wartościowy i bardzo wydajny biznesowy notebook. Pod niepozorną, wzmacnianą obudową ukryte zostały rozwiązania niespotykane nawet w drogich modelach zastosowania domowego. Wydajny procesor, duża ilość pamięci operacyjnej czy szybki i pojemny dysk SSD sprawiają, że ten notebook staje się niezbędny w biurze jak i podróży, stanowiąc niezastąpione narzędzie gotowe do pracy w niespełna kilkanaście sekund. Wydajna bateria oraz mobilna łączność bezprzewodowa pozwalają być on-line zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz, podczas gdy współpraca ze stacją dokującą pozwoli wrócić do regularnej pracy w biurze w kolejnych kilka chwil. Stawiając na pierwszym miejscu poufność danych użytkownika, Latitude E6230 dostarcza szereg rozwiązań pozwalających osiągnąć odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a wbudowany czytnik kart inteligentnych w dobie podpisów elektronicznych i formalności załatwianych przez Internet znajdzie swoje niebagatelne zastosowanie. E6230 – Twoje mobilne biuro.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250