Dell® Optiplex® 9030 AIO – wszechstronny komputer w kompaktowej formie

Postęp technologiczny powoduje to że wszystko się zmienia. Producenci sprzętów elektronicznych chcąc być konkurencyjni na rynku również muszą podążać za tym trendem. Konsekwencją tego jest powstawanie nowych pomysłów i funkcjonalności które później implementowane są w nowych rozwiązaniach. Powstają nowe sprzęty a starsze modele są odświeżane aby dostosować je do panujących warunków. Jednym z takich przykładów jest Dell® Optiplex® 9030 AIO który jest odświeżonym następcą popularnego modelu Dell® Optiplex® 9020 AIO.

 

Wygląd zewnętrzny

Firma Dell® przedstawia Dell® Optiplex 9030 jako najcieńszy komputer all in one w swojej ofercie względem gabarytów, ale z drugiej strony jako jeden z najwydajniejszych komputerów tego typu na rynku. Już na pierwszy rzut oka widać że opis ten zgadza się z rzeczywistością. Komputer w całości występuje w kolorze czarnym z grubą ramką wokół ekranu oraz ładnymi zaokrąglonymi plecami. Konstrukcja jest rzeczywiście bardzo cienka jak na urządzenie tego typu i podtrzymywana jest na stabilnej nóżce pozwalającej na regulację pochylenia przód-tył.

 Poniżej ekranu znajdują się głośniki stereo a powyżej ekranu kamerka cyfrowa. Na górnej krawędzi znajdują się dwa mikrofony oraz przełącznik pozwalający na zasłonięcie kamerki w razie potrzeby. Na bocznych krawędziach znajdziemy rozlokowane złącza zewnętrzne i opcjonalnie napęd optyczny do odczytywania danych z płyt CD/DVD. Z tyłu w centralnej części znajdziemy pozostałe złącza zewnętrzne a poniżej tabliczkę z numerem seryjnym.

 

Procesor

Dell® Optiplex® 9030 występuje w konfiguracjach z 4-tą generacją Intel® Core® od i3 poprzez i5 do i7. Procesory te cieszą się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników. Pozwalają osiągnąć dużą moc i wydajność w sytuacjach tego wymagających jednocześnie ograniczając zużycie energii zawsze wtedy kiedy jest taka sposobność. Dodatkowo wybrane konfiguracje wyposażone są w aż 8 MB pamięci podręcznej cache, która pozwala przyspieszyć wykonywanie zadań.

Procesor Intel® Core® i3 to jednostka wystarczająca do wykonywania podstawowych zadań takich jak przeglądanie sieci internetowej i praca z programami biurowymi. Dla bardziej wymagających zadań zastosowanie znajdzie mocniejsza jednostka Intel® Core® i5, który pozwala na oszczędne gospodarowanie energią i przyrost mocy zawsze wtedy kiedy jest na nią zapotrzebowanie dzięki automatycznemu trybowi turbo. Najbardziej zaawansowane zadania obliczeniowe i prace graficzne pozwoli wykonywać najmocniejsza jednostka Intel® Core® i7 która działa na podobnej zasadzie co jednostka i5 tylko z większą mocą i wydajnością.

 

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność procesorów 4 generacji Intel® Core™.

Czwarta generacja procesorów Intel Core

 

 

Pamięć RAM | Grafika

Dell® Optiplex® 9030 AIO wyposażony został w dwa gniazda pamięci  SODIMM pozwalającej na zamontowanie aż 16GB pamięci operacyjnej SDRAM  DDR3 o częstotliwości 1600 MHz działającej w trybie dual-channel. Pozwoli ona na spokojne wykonywanie nawet kilkunastu aplikacji na raz bez straty wydajności. Zastosowanie trybu dual pozwala na wzrost wydajności działających programów o prawie 30% w stosunku do trybu single channel. To wszystko sprawia że praca z ogromnymi plikami tymczasowymi generowanymi przez zaawansowane programy graficzne nie będzie sprawiać żadnych problemów i zawsze będziemy mieć jeszcze spory zapas pamięci do wykonywania innych zadań jednocześnie.

Wraz z procesorami 4-tej generacji z rodziny Intel® Core® Dell® Optiplex® 9030 wyposażony został w zintegrowaną  kartę graficzną Intel® HD Graphics 4600. Pozwala ona uzyskać dobra wydajność graficzną która zbliża się do wydajności średnich kart dedykowanych. Jeśli to będzie niewystarczające to opcjonalnie dostępne są konfiguracje z dodatkową kartą dedykowaną AMD® Radeon™ R7 A265 o pamięci własnej 2 GB. Pozwoli ona na spokojną pracę nawet z średniozaawansowanymi programami graficznymi.

 

Ekran | Oprogramowanie

Dell® Optiplex® 9030 to komputer typu „all in one” którego najważniejszym elementem jest bez wątpienia ekran. Ten model występuje z ekranem 23-calowym o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) ze specjalną powłoką anti-glare. Pozwoli ona na zminimalizowanie praktycznie do zera wszelkich refleksów świetlnych pojawiających się na ekranie w mocno nasłonecznionych miejscach. Tak duża rozdzielczość z kolei zapewni dużą szczegółowość wyświetlanych obrazów i znacznie zwiększy obszar roboczy. Opcjonalnie komputer ten występuje w konfiguracjach z ekranem dotykowym pojemnościowym który pozwoli na szybką i przyjemną obsługę komputera za pomocą palców lub wykonywanych na nim gestów.

Aby możliwe było w pełni wykorzystanie potencjału ekranu dotykowego w Dell® Optiplex® 9030 wyposażony został on w system operacyjny Microsoft® Windows® 8.1 w wersji standard oraz professional. System ten posiada nowy interfejs kafelkowy zwany „metro” który bardzo dobrze nadaje się do obsługi za pomocą funkcji ekranu dotykowego. Opcjonalnie dostępna jest również konfiguracja z systemem Windows® 7 Professional. System ten jest bardzo dobrze znany większości użytkowników i jego obsługa nie powinna stanowić żadnych problemów.

 

Dysk twardy | Multimedia

Dell® Optiplex® 9030 AIO umożliwia zamontowanie aż dwóch dysków twardych o pojemności aż 2 TB. Taka ilość sprawi że nie będziemy musieli bać się o ilość miejsca na dane i pliki multimedialne. Opcjonalnie w zależności od wyboru konfiguracji dostępne są również dyski hybrydowe SSHD oraz SSD. Dyski SSD to najwydajniejsze dyski z wszystkich dostępnych na rynku rodzajów i w znaczący sposób zwiększają wydajność całego komputera. Dyski hybrydowe to rozwiązanie pośrednie pomiędzy dużą przestrzenią na dane w dyskach magnetycznych a wydajnością dysków półprzewodnikowych SSD.

 

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność dysków twardych

 

Wybór odpowiedniego dysku twardego

 

Dell® 9030 AIO wyposażony został w wiele narzędzi i elementów rozszerzających możliwości multimedialne komputera. Jednym z nich jest usprawniona kamerka internetowa Full HD o rozdzielczości 2 MP ze specjalną zasłoną oraz mikrofon cyfrowy. Pozwala to na wygodne prowadzenie wideo-rozmów i telekonferencji z dobrą słyszalnością i obrazem w przystępnej jakości. Całość funkcji multimedialnych dopełnia czytnik kart pamięci SD oraz dwa głośniki wysokiej jakości o mocy 4 W na kanał.

 

Łączność | złącza zewnętrzne

Za łączność kablową z siecią internetową w Dell® Optiplex® 9030 AIO odpowiada karta sieciowa LAN Ethernet 10/100/1000. Pozwala ona na szybką komunikację ze światem zewnętrznym. Opcjonalnie dla osób które nie mają możliwości podpięcia do sieci za pomocą kabla występują konfiguracje z dodatkową kartą sieci bezprzewodowej pracującej w standardzie 802.11 n/ac co pozwala uzyskać najlepsze obecnie parametry łącza.

Oprócz sposobu i rodzaju połączeń z siecią internetową ważnym aspektem każdego komputera są jego złącza zewnętrzne. Dell® Optiplex® 9030 posiada bardzo bogaty zestaw złączy zewnętrznych w znacznym stopniu rozszerzających możliwości komputera. Wśród nich znajdziemy m.in.:

 • 6 x  złącze USB 3.0 ( 2 z boku i 4 z tyłu),
 • 2 x złącze USB 2.0 ( 2 z tyłu),
 • 1 x złącze wejściowe HDMI,
 • 1 x złącze wyjściowe HDMI,
 • 1 x złącze graficzne DisplayPort 1.2,
 • 1 x złącze sieciowe RJ-45 LAN,
 • 1 x złącze Audio (combo),
 • 1 x złącze wyjściowe Audio(z tyłu)

Pozwalają one rozszerzyć możliwości komputera i pozwalają na podpięcie dodatkowych nośników danych i wyświetlaczy zewnętrznych.

 

Zasilanie | Wymiary | Waga

Dell® Optiplex® 9030 AIO posiada wbudowany zasilacz wewnętrzny o mocy 180 W i wydajności 85% PSU. Został on umiejętnie umieszczony w środku obudowy, a jego niewielkie wymiary pozwoliły na zmniejszenie wymiarów całego urządzenia. Kształtują się one następująco:

 • Wysokość:         38.07 cm,
 • Szerokość:         56.75 cm,
 • Głębokość:        6.00 cm (5.86 cm w wersji z dotykowym ekranem),
 • Waga:                  12.5 kg (14.01 kg w wersji z dotykowym ekranem).

Wymiary samej stopki kształtują się następująco:

 • Głębokość:        20.5 cm (21.5 cm w wersji  z dotykowym ekranem),
 • Waga:                  1.91 kg (2.52 kg w wersji z dotykowym ekranem).

 

Bezpieczeństwo

Dell® Optiplex® 9030 to jeden z najbezpieczniejszych komputerów w swojej klasie, dlatego wyposażony został m.in. w następujące narzędzia odpowiedzialne za to:

 • Trusted Platform Module (TPM) 1.2,
 • Dell Data Protection|SecurityTools,
 • Dell Data Protection|Encryption,
 • Dell Data Protection|Protected Workspace,
 • Chassis lock slot,
 • Lockable Port Cover,
 • AIO Plate Lock,
 • Setup/BIOS Password,
 • I/O Interface Security,
 • Intel® Trusted Execution Technology,
 • Intel® Identity Protection Technology,
 • Intel® Ant-Theft Technology,
 • KACE Security,
 • Dell Secure Works.

Jak widać powyższa lista jest dość okazała co tylko potwierdza że ten komputer jest urządzeniem bardzo bezpiecznym nie tylko pod względem ochrony danych ale i samego urządzenia.

 

Podsumowanie

Dell® Optiplex® 9030 AIO to urządzenie bardzo ciekawe w swojej klasie, które zachwyca nie tylko ładnym odchudzonym designem, wydajnymi podzespołami ale również dużym bezpieczeństwem. W kompaktowej obudowie znajdziemy m.in. mocne procesory Intel® Core® 4-tej generacji, maksymalnie 16 GB pamięci RAM czy szybkie dyski SSD. Wszystko razem zestawione sprawia że Dell® Optiplex® 9030 pozwala na wykonywanie nawet najbardziej zaawansowanych zadań obliczeniowych. Duża ilość złączy zewnętrznych pozwala znacznie rozbudować możliwości tego komputera. Bez wątpienia poszukując wydajnego i kompaktowego komputera do pracy powinniśmy zwrócić uwagę na Dell® Optiplex® 9030 AIO.

 

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250