Dell® Inspiron® 5558 – biznesowa moc w laptopie konsumenckim

Seria laptopów Dell® to seria która w założeniach skierowana miała być do konsumentów i właśnie tak jest kojarzona. Jednak w ostatnim czasie laptopy z tej właśnie serii zostały mocno odświeżone i udoskonalone co pozwoliło uzyskać nie tylko lepszy wygląd ale również znacznie większą wydajność w porównaniu do poprzednich modeli. Doprowadziło to do znacznego wzrostu popularności tej serii laptopów. To z kolei sprawiło że zaczęto stosować te laptopy nie tylko do użytku domowego ale również biznesowego. Firma Dell® wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów wprowadza do sprzedaży kolejny model odświeżonego laptopa z serii inspiron, który wydajnością zbliża się do laptopów biznesowych. Tym modelem jest Dell® Inspiron® 5558.

Wygląd zewnętrzny

Dell® 5558 zyskał w stosunku do poprzednika modelu Dell® Inspiron® 5548 odmienny wygląd. Zniknęły wszelkie zaokrąglenia i charakterystyczny kształt obudowy ze ścięciami na bokach, a w zamian za to otrzymaliśmy laptop w kształcie bardzo dobrze znanego prostokąta z zaokrąglonymi rogami. Taki kształt pozwolił przywrócić napęd optyczny do nowego laptopa z serii Inspiron. W obecnych czasach gdzie coraz częściej liczy się jak najmniejszy rozmiar  notebooka coraz częściej odchudzanie obudowy następuje kosztem napędu optycznego. W Dell® Inspiron® 5558 ten napęd ponownie się pojawia co powinny docenić osoby które w dalszym ciągu często korzystają z płyt DVD.

Niewątpliwie na plus można zaliczyć obecność w tym laptopie bardzo wygodnej i dobrze ocenianej przez użytkowników klawiatury wyspowej, która w tym laptopie jest dodatkowo odporna na przypadkowe zalania. Dodatkowy blok numeryczny przyda się osobom które często wykonują wszelkiego rodzaju prace obliczeniowe, a opcjonalne podświetlenie osobom często pracujących w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Oprócz wygodnej klawiatury w Dell® 5558 znajdziemy również duży i wygodny touchpad pozwalający na obsługę nawet kilkoma palcami na raz i co za tym idzie na obsługę za pomocą gestów.

Na spodzie notebooka znajdziemy jak w każdym laptopie firmy Dell® jego numer seryjny, kratki wentylacyjne oraz baterię którą za pomocą jednego przycisku możemy wyjąć z notebooka. Powierzchnia zewnętrzna matrycy zyskała charakterystyczny chropowaty wzór, który ma chronić przede wszystkim przed przypadkowymi zarysowaniami. Wraz z tym laptopem firma Dell® powróciła do swojej polityki stosowania kolorowych obudów w laptopach z serii Inspiron. Ten model występuje z obudową w kolorze czarnym, białym, niebieskim, czerwonym, szarym czy srebrnym. Niezależnie od wybranego koloru każdy laptop jest w środku i na spodzie obudowy w kolorze czarnym. Złącza zewnętrzne w tym notebooku nie występują ani z przodu ani z tyłu  a jedynie na bocznych krawędziach.

 

Procesor

Dell® Inspiron® 5558 występuje z bogatym wachlarzem możliwych do wyboru procesorów. Zaczynając od Intel® Celeron® Dual Core poprzez Intel® Pentium® Quad Core aż do rodziny procesorów Intel® Core® 4-tej i 5-tej generacji.

Procesory z rodzin Celeron® oraz Pentium® wystarczą do podstawowych zastosowań domowych i biurowych takich jak przeglądanie sieci internetowej, słuchanie muzyki, oglądanie wideo czy praca z podstawowymi programami biurowymi. Dla uzyskania większej wydajności należy wybrać konfiguracje z procesorami z rodziny Core®.

Procesor Intel® Core® i3 pozwala uzyskać dobrą wydajność która sprawi że nawet średniozaawansowane zadania obliczeniowe i graficzne nie sprawią żadnych problemów. Największą wydajność uzyskamy jednak wybierając konfiguracje z procesorami Intel® Core® i5 lub i7 które pozwalają na bezproblemową pracę nawet z kilkunastoma aplikacjami naraz bez straty wydajności. Posiadają one specjalny tryb turbo, który pozwala na oszczędne gospodarowanie energią podczas pracy z mało wymagającymi aplikacjami oraz na uzyskanie dużej mocy zawsze wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba.

 

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność procesorów 4 generacji Intel® Core™.

Czwarta generacja procesorów Intel Core

 

Grafika

Laptop Dell® Inspiron® 5558 wyposażony został w procesory firmy Intel® których charakterystyczną cechą jest to że posiadają zintegrowaną wewnątrz kartę graficzną. Wraz z procesorami z rodzin Celeron® oraz Pentium® występuje zintegrowana karta graficzna Intel® HD Graphics, która wystarczy do podstawowych zadań.

Z procesorami z rodziny Intel® Core® 4-tej generacji występuje karta Intel® HD Graphics 4400 która wydajnością zbliża się do średniej klasy kart dedykowanych. Z najnowszymi procesorami 5-ej generacji Intel® Core® występuje karta Intel® HD Graphics 5500, której wydajność w porównaniu do kart 4-tej generacji została znacznie zwiększona i pozwala na bezproblemową pracę nawet z  średniozaawansowanymi programami graficznymi.

Opcjonalnie Dell® Inspiron® 5558 dostępny jest z dodatkowymi kartami dedykowanymi. Są to karty Nvidia® GeForce® 920M  z 2GB lub 4GB pamięci DDR3 których premiera miała miejsce na początku roku 2015. Pozwalają one zwiększyć wydajność podczas pracy z średniozaawansowanymi zadaniami graficznymi oraz obliczeniowymi.

 

Ekran | Oprogramowanie | Multimedia

Dell® Inspiron® 5558 występuje w konfiguracjach z dwoma rodzajami wyświetlacza. Wszystkie posiadają ekran w rozmiarze 15,6 cali oraz podświetlenie krawędziowe LED, które pozwala uzyskać duży kontrast i bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Pierwszy to ekran w rozdzielczości HD (1366 x 768), który występuje również w wersji dotykowej pozwalającej na wygodne korzystanie z laptopa za pomocą gestów i palców. Drugi to ekran w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080), który również występuje w wersji dotykowej. Pozwala on uzyskać wyższą szczegółowość obrazu oraz większą przestrzeń roboczą.

Aby możliwe było pełne wykorzystanie możliwości multimedialnych laptopa zainstalowano w nim system operacyjny Microsoft® Windows® 8.1 w jednej z dwóch wersji: standardowej lub profesjonalnej. System ten został znacznie przebudowany w stosunku do poprzedników i zyskał nowy interfejs kafelkowy zwany „metro”.  Jego zalety widoczne są szczególnie przy ekranie dotykowym gdzie dzięki kafelkom obsługa systemu jest znacznie prostsza i przyjemniejsza.

Dell® Inspiron® 5558 wyposażony został w dwa głośniki o mocy 2W oraz specjalne funkcje Waves MaxxAudio które sprawiają że wszelkie dźwięki wydobywane z głośników są przyjemne i wyraźne. Oprócz dobrych głośników laptop wyposażony został w kamerkę internetową HD o rozdzielczości 0.92 MP razem z mikrofonem cyfrowym co razem pozwala wygodnie prowadzić wszelkiego rodzaju telekonferencje i wideorozmowy.

 

Pamięć RAM | Dysk

Dell® Inspiron® 5558 posiada 2 gniazda pamięci SODIMM, które pozwalają zamontować maksymalnie aż 16 GB pamięci niskonapięciowej DDR3L o częstotliwości 1600 MHz. Działa ona w trybie dual-channel co pozwala w przypadku zamontowaniu dwóch kości uzyskać wydajność wyższą o prawie 28% w porównaniu do trybu single-channel. Tak duża ilość pamięci sprawi że działanie nawet na kilkunastu aplikacjach na raz nie spowoduje spadku wydajności i płynności.

Na dane w Dell® 5558 zastosowano dysk twardy magnetyczny o prędkości 5400 obr./min. oraz pojemności maksymalnie do 1TB. Taka przestrzeń powoli na spokojną pracę nawet z zaawansowanymi aplikacjami generującymi ogromnych rozmiarów pliki tymczasowe bez obawy o to że zabraknie miejsca.

 

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność dysków twardych

 

Wybór odpowiedniego dysku twardego

 

Łączność i złącza zewnętrzne

Dell® Inspiron® 5558 do łączności z siecią internetową wyposażony został w zintegrowaną kartę sieciową Ethernet 10/100 która pozwala na łączność za pomocą kabla z siecią o prędkości do 100 Mb/s. Jest to rozwiązanie dobre podczas korzystania z laptopa na stanowisku pracy, ponieważ łączność za pomocą kabla pozwala osiągać lepsze prędkości łącza.

Laptop jest urządzeniem mobilnym i aby mógł spełniać wszystkie założenia mobilności wyposażony został również w kartę sieci bezprzewodowej, jedną z dwóch Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Pozwala ona na korzystanie z sieci internetowej bez połączenia kablowego. Razem z tymi kartami występuje dodatkowy moduł Bluetooth 4.0, który umożliwia szybkie przesyłanie plików na niewielkie odległości. Opcjonalnie dostępna jest również po spełnieniu dodatkowych warunków  funkcjonalność Intel® WiDi pozwalająca bezprzewodowo przesyłać obraz na urządzenia zewnętrzne takiej jak projektor czy telewizor.

Dell® Inspiron® 5558 posiada wiele złączy zewnętrznych umożliwiających podpięcie do nich innych urządzeń i rozszerzenia możliwości laptopa. Wszystkie znajdują się na bocznych krawędziach po lewej i prawej stronie, a wśród nich znajdziemy:

 • Po lewej stronie:
  1. 1 x złącze zasilania,
  2. 1 x złącze sieciowe RJ-45,
  3. 1 x złącze graficzne HDMI,
  4. 1 x złącze USB 3.0,
  5. 1 x czytnik kart pamięci SD.
 • Po prawej stronie:
  1. 1 x złącze audio minijack,
  2. 2 x USB 2.0,
  3. 1 x złącze blokady Kensington.

 

Zasilanie | Wymiary | Waga

Dell® 5558 wyposażony został w baterię czterokomorową litowo-jonową o pojemności 40 Whr lub 47 Whr, która pozwoli na spokojną pracę przez kilka godzin. Gdy zasilania zacznie brakować to akumulator możemy podładować dzięki zasilaczowi o mocy 45 W lub 65 W.

Laptop mimo, że posiada matrycę 15,6 cali jego wymiary są bardzo przystępne i kształtują się następująco:

 • Szerokość:         345 mm,
 • Głębokość:        243 mm,
 • Wysokość:         23.35 mm (23.6 mm w wersji z dotykowym ekranem),
 • Waga:                  2 kg ( 2.22 kg w wersji z ekranem dotykowym).

Wymiary te pozwalają na bezproblemowe przenoszenie laptopa i korzystanie z niego z dala od miejsca pracy.

 

Podsumowanie

Dell® Inspiron® 5558 to solidna konstrukcja, która oferuje mimo 15,6 calowego wyświetlacza niewielkie rozmiary i niewielką wagę urządzenia. Pozwala to na mobilne zastosowania tego laptopa. Ekran w rozdzielczości Full HD pozwala zmieścić więcej szczegółów. Konfiguracje z ekranem dotykowym z kolei oferuje lepsze wrażenia i łatwość obsługi poprzez gesty. Najnowsze podzespoły zamknięte w środku pozwalają uzyskać przyzwoitą wydajność która wystarczy do średniozaawansowanych prac nie tylko domowych ale i biurowych. Wydajna bateria oferuje zasilanie na kilka godzin spokojnej pracy z dala od źródła zasilania. Podsumowując Dell® Inspiron® 5558 to przyzwoite urządzenia nie tylko do rozrywki domowej ale również prac biurowych.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250