Dell® XPS® 18 AIO – kompromis między tabletem a komputerem

Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów firma Dell® wprowadziła na rynek nowe urządzenie typu „all in one” które wydajnością zbliża się do komputera, a funkcjonalnością do tabletu. Dell® XPS® 18 to urządzenie hybrydowe które może pełnić funkcję tabletu dzięki niewielkim rozmiarom i dotykowemu ekranowi jak również funkcję komputera „all in one” po umieszczeniu w specjalnej podstawce służącej jako stacja dokująca z regulacją nachylenia i funkcją ładowania.

Wygląd zewnętrzny

Gdy pierwszy raz spojrzymy na Dell® XPS® 18 naszym oczom ukazuje się komputer wyglądem przypominający tablet. Najważniejszą częścią jest oczywiście duży 18-sto calowy ekran z czarną ramką po bokach. Nad ekranem znajduje się kamerka z mikrofonami a pod ekranem znajduje się przycisk ze znaczkiem „windows”. Tył komputera wykonany jest z materiałów dobrej jakości. Znajdziemy tam rozkładane nóżki do podparcia komputera podczas pracy oraz kratki wentylacyjne odpowiadające za odpowiednie chłodzenie Dell® XPS® 18. Po bokach znajdują się dodatkowe złącza umożliwiające podłączenie dodatkowych urządzeń i rozszerzenie możliwości komputera oraz dodatkowe przyciski ułatwiające obsługę urządzenia.

 

Ekran

Znajdujący się w Dell® XPS® 18 AIO ekran w rozmiarze 18,4 cala pozwala na wyświetlenie obrazu w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) w proporcji 16:9. Kąty widzenia są bardzo dobre i wynoszą 89 stopni z każdej strony. Jasność jest na poziomie 350 nitów, a kontrast 1000:1. Pojemnościowy ekran pozwala na obsługę urządzenia za pomocą dotyku wielopunktowego co znacznie potrafi uprościć pracę na urządzeniu przy wykorzystaniu najpopularniejszych znanych gestów. Szersza ramka wokół ekranu pozwala na wygodniejsze trzymanie komputera w dłoniach i ewentualne oparcie dłoni bez zbędnego przyciskania ekranu.

 

Procesor | Karta graficzna

Jak na urządzenie, które może pełnić funkcję dużego tabletu Dell® XPS® 18 wyposażony został w stosunkowo mocne jednostki obliczeniowe. W jego wnętrzu znajdziemy procesory z rodziny Intel® Core® 4-tej generacji zaczynając od i3, poprzez i5, na i7 kończąc. Są to specjalne modele niskonapięciowe, które pozwalają ograniczyć zużycie energii i tym samym wydłużyć pracę na zasilaniu akumulatorowym, jednocześnie zapewniając odpowiednią wydajność w sytuacjach tego wymagających.

Procesory Intel® Core® i3 to jednostki przeznaczone do urządzeń wykorzystywane do podstawowych zadań takich jak przeglądanie sieci internetowej czy praca z dokumentami. Procesory Intel® Core® i5 oferują znacznie większą wydajność, która pozwala na swobodną pracę ze średniozaawansowanymi aplikacjami. Największą wydajność uzyskamy niewątpliwie wybierając konfiguracje z najmocniejszymi jednostkami Intel® Core® i7.

Wraz z procesorami Intel® Core® otrzymujemy zintegrowaną kartę graficzną. W czwartej serii procesorów mobilnych Intel® Core® jest to karta graficzna Intel® HD Graphics 4400, która wydajnością zbliża się do średniej klasy kart dedykowanych przeznaczonych do urządzeń mobilnych. Zastosowanie zintegrowanej karty graficznej w Dell® XPS® 18 pozwoliło znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i tym samym wydłużyć czas pracy na baterii.

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność procesorów 4 generacji Intel® Core™.

Czwarta generacja procesorów Intel Core

 

 

Pamięć | Dysk twardy

Komputer Dell® XPS® 18 posiada jeden slot na kość pamięci RAM. Występuje w konfiguracjach z 4GB, 8GB lub 12GB pamięci DDR3L SODIMM RAM o częstotliwości 1600 MHz. 4GB pamięci powinno wystarczyć w zupełności do podstawowych zadań jak np. praca z aplikacjami biurowymi. Konfiguracje z 8GB i 12GB pozwolą na spokojną pracę z nawet zaawansowanymi programami obliczeniowymi.

Przestrzeń na dane w Dell® XPS® 18 zapewnia dysk SATA 2,5 cala 6 Gb/s o pojemności do 1 TB. Tak duży dysk daje pewność że nie zabraknie nam miejsca nawet podczas pracy z dużymi plikami danych. Opcjonalnie Dell® XPS® 18 występuje z dodatkowym dyskiem półprzewodnikowym SSD o pojemności 32GB, który pozwoli znacznie przyspieszyć wykonywane operacje.

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność dysków twardych

 

Wybór odpowiedniego dysku twardego

 

 

Łączność | Złącza zewnętrzne

Dell® XPS® 18 nie posiada gniazda RJ-45 ze względu na oszczędność miejsca i przeznaczenie komputera. Do łączności z siecią internetową służy nam karta sieci bezprzewodowej firmy Intel®. Pozwala ona na łączność w standardzie 802.11 b/g/n. Dodatkowo komputer ten występuje z opcjonalnym modułem Bluetooth pozwalającym m. in. na przesyłanie plików na niewielkie odległości.

Dell® XPS® 18 nie posiada bogatej oferty złączy zewnętrznych. Na jego brzegach znajdziemy tylko najpotrzebniejsze złącza takie jak:

  • 2 x USB 3.0 – zewnętrzne , służące do podłączania urządzeń zewnętrznych,
  • 1 x USB 2.0 – wewnętrzne, służące do podłączenia klawiatury i myszy bezprzewodowej,
  • 1 x Audio – combo, służące do podłączenia słuchawek / mikrofonu,
  • 1 x port dokowania – służący do podłączenia komputera ze specjalną podstawką.

Jako że jest to urządzenie bardzo mobilne to tak niewielka ilość złączy pozwoliła ograniczyć rozmiary całego urządzenia i jego wagę. Obecność złącza audio pozwoli podłączyć słuchawki czy głośniki i korzystanie z jego funkcji multimedialnych, a obecne złącza USB pozwolą na podłączanie dodatkowych dysków przenośnych i innych tego typu urządzeń.

 

Oprogramowanie | Multimedia

Dell® XPS® 18 występuje z systemem Microsoft® Windows® 8 64-bit w dwóch wersjach: Standard – przeznaczonym do użytku domowego i Professional – przeznaczonym do zastosowań profesjonalnych. Jest to obecnie najnowszy system z rodziny Windows® który jako pierwszy zyskał nowy interfejs kafelkowy zwany „metro”. Oprócz nowego interfejsu system Windows® 8 zyskał nowe możliwości i funkcjonalności upraszczające posługiwanie się tym systemem.

Komputer XPS® 18 posiada wbudowaną kamerkę internetową HD o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli oraz dwa mikrofony pozwalające na swobodne prowadzenie wideokonferencji i rozmów za pośrednictwem sieci internetowej.

Umieszczone pod obudową głośniki o mocy 2 Wat z funkcją Waves MaxxAudio Pro pozwolą na przyjemne słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Umieszczony z boku komputera czytnik kart pamięci „8 w 1” pozwala na obsługę m.in. kart SD, SDHC czy MMC o pojemności aż 2TB. Umożliwia to łatwiejsze przenoszenie plików multimedialnych pomiędzy różnymi urządzeniami takimi jak m. in. telefon, tablet czy aparat.

 

Wymiary | Zasilanie

Dell® XPS 18 jest urządzeniem bardzo kompaktowym, które ma wypełnić lukę pomiędzy urządzeniem typu „all in one” a tabletem. Aby to było możliwe XPS® 18 został specjalnie zaprojektowany aby mieć jak najmniejsze rozmiary przy ekranie 18-sto calowym i jak najmniejszą wagę. Prezentują się one następująco:

  • Szerokość:         283.7 mm,
  • Długość:              463.6 mm,
  • Wysokość:         17.7 mm,
  • Waga:                  2.2 kg.

Dell® XPS® 18 to również urządzenie mobilne mające służyć do pracy z dala od biura dlatego ważne aby oprócz niewielkich rozmiarów posiadało wydajny akumulator. W tym przypadku do naszej dyspozycji mamy wbudowaną baterię o pojemności 69 Whr potrafiącą wytrzymać nawet do kilku godzin pracy z dala od źródła zasilania. Gdy baterii zacznie nam brakować to będziemy mogli ją podładować za pomocą zewnętrznego zasilacza o mocy 65 Wat.

 

Podsumowanie

Bez wątpienia Dell® XPS® 18 to urządzenie bardzo ciekawe ze względu na szeroką dziedzinę zastosowań i hybrydowe rozwiązanie – gdzie w jednym urządzeniu mamy duży tablet i jednocześnie komputer typu „all in one”. Niewątpliwie duży dotykowy ekran w rozdzielczości Full HD pozwoli na wygodną pracę za pomocą gestów i dotyku a wydajne podzespoły z procesorem Intel® Core® i dyskiem SSD pozwolą na bezproblemowe wykonywanie nawet najcięższych zadań obliczeniowych. Zastosowanie wydajnego akumulatora pozwala na komfort pracy z dala od źródła zasilania, a najnowszy system z interfejsem kafelkowym na wygodę obsługi urządzenia. Dell® XPS® 18 AIO to urządzenie które powinno znaleźć szerokie dziedziny zastosowań i bez problemu sprostać wymaganiom jego przyszłych użytkowników.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250