Dell® XPS® 13 – najmniejszy 13-sto calowy laptop w kompaktowej obudowie

Kompaktowość, mobilność i uniwersalność to hasła które mają w obecnych czasach ogromne znaczenie, szczególnie w odniesieniu do sprzętu komputerowego. Zazwyczaj ciężko jest wszystkie te cechy zmieścić w jednym urządzeniu. Firmie Dell® udało się to uzyskać w odświeżonej wersji popularnego laptopa multimedialnego o nazwie Dell® XPS® 13. Zminimalizowanie rozmiarów urządzenia z 13-sto calowym ekranem do wymiarów urządzenia 11-sto calowego nadało urządzeniu kompaktowości. Niewielkie rozmiary sprawiły że laptop ten stał się bardzo mobilny a wydajne podzespoły zamknięte w środku sprawiają że urządzenie jest przystosowane do pracy w różnych środowiskach zarówno domowych jak i biznesowych.

Wygląd zewnętrzny

Laptop występuje  w kolorach srebrnym i czarnym i już na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo zgrabny i kompaktowy. Jego obudowa zewnętrzna wykonana została z najlepszych materiałów takich jak aluminium na górnej części. Bryła laptopa została obrobiona maszynowo i wycięta z jednego kawałka metalu aby zwiększyć wytrzymałość obudowy. Użyte przy konstrukcji włókno węglowe sprawia że konstrukcja jest bardziej odporna na naciski i ugięcia. Powłoka ze szkła Corning® Gorilla® Glass NBT dodatkowo wzmacnia ekran przed wszelkiego rodzaju zarysowaniami i zadrapaniami. To wszystko sprawia że jest to laptop nie tylko bardzo solidny ale i wytrzymały.

Po zaglądnięciu na spód obudowy od razu zauważymy że nie mamy możliwości wyjęcia samodzielnie baterii. W tym modelu bateria została zintegrowana w obudowie aby jak najbardziej zmniejszyć rozmiary całego laptopa. Złącza zewnętrzne zostały rozlokowane po bokach bliżej tylnej części notebooka. Również po bokach tyle że w przedniej części znajdują się dwa głośniki. Z przodu znajdują się dwa mikrofony oraz wskaźnik naładowania baterii.

Dell® XPS® 13 posiada pełnowymiarową klawiaturę, bez bloku numerycznego. Wykonana została już w najnowszym standardzie i panującym trendzie – w stylu chiclet. Jest odporna na przypadkowe zalanie. Klawisze posiadają niski skok i wpisywanie wszelkiego rodzaju tekstów jest bardzo wygodne. Z jej prawej strony znajduje się przycisk uruchamiający laptop. Poniżej z kolei znajdziemy duży touchpad ze zintegrowanymi przyciskami pozwalający na obsługę laptopa bez konieczności użycia myszki oraz za pomocą gestów.

 

Ekran

Dell® XPS® 13 występuje w konfiguracjach z dwoma rodzajami wyświetlacza 13,3 calowego. Pierwszy to ekran w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) z powłoką antyodblaskową ograniczającą prawie do zera wszelkie refleksy świetlne w mocno nasłonecznionych miejscach. Drugi to ekran w oszałamiającej rozdzielczości QHD+ (3200 x 1800) z dotykową matrycą pozwalająca na obsługę laptopa za pomocą aż 10-ciu palców oraz gestów. Częstotliwość odświeżania dla obu rodzajów ekranu to 60Hz. Zastosowana matryca IPS IGZO pozwala uzyskać niesamowitą szczegółowość obrazu, wysoki kontrast i niesamowite kąty widzenia aż do 170 stopni.

 

Procesor

Za moc obliczeniową w Dell® XPS® 13 odpowiada procesor Intel® Core®. W zależności od wybranej konfiguracji może to być Intel® Core® i3 – pozwalający na bezproblemową obsługę podstawowych narzędzi i aplikacji takich jak przeglądarka internetowa czy pakiet biurowy. Oferuje on niski pobór energii i tym samym laptop wyposażony w ten procesor pozwala na dłuższą pracę na baterii. Jeśli potrzebujemy mocniejszej konfiguracji to do dyspozycji mamy Intel® Core® i5 – pozwalający uzyskać znacznie większą moc i wydajność nawet w średniozaawansowanych aplikacjach. Posiada on specjalny tryb turbo pozwalający uzyskać dużą moc zawsze wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba i dodatkowo oszczędzać energię dla dłuższej pracy laptopa na baterii. Jeśli wiemy że będziemy potrzebować zdecydowanie największej wydajności i ogromnej mocy obliczeniowej to powinniśmy rozważyć konfiguracje z Intel® Core® i7. Jest to najmocniejsza jednostka obliczeniowa z całej rodziny procesorów Intel® Core®, która podobnie jak Core® i5 posiada specjalny tryb turbo pozwalający zaoszczędzić energię przy pracy z mało wymagającymi narzędziami i uzyskać największą moc kiedy zajdzie taka potrzeba.

Wszystkie wymienione wyżej procesory to najnowsze jednostki z 5-tej generacji Intel® Core®, które zostały w porównaniu do poprzedników znacznie udoskonalone głównie pod względem wydajności i zarządzania energią.

 

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność procesorów 4 generacji Intel® Core™.

Czwarta generacja procesorów Intel Core

 

Pamięć i przestrzeń na dane

Dell® XPS® 13 występuje z 4GB lub 8GB kością pamięci dwukanałowej DDR3L-RS o częstotliwości 1600 MHz zintegrowaną z płytą główną. Nie można jej wymienić dlatego warto przed zakupem zastanowić się dokładnie jaka ilość pamięci jest nam potrzebna. 4GB wystarczą do podstawowych zadań i prac biurowych. Dla większej mocy i wydajności warto wybrać konfiguracje z 8GB pamięci.

Na dane w Dell® XPS® 13 mamy do dyspozycji dysk półprzewodnikowy SSD o pojemności 128GB lub 256GB z technologią Intel® Rapid Start. Dyski SSD to zdecydowanie najszybsze i najbardziej wydajne dyski twarde pozwalające na błyskawiczny zapis i odczyt danych. Są one stosunkowo drogie dlatego ich pojemność jest znacznie mniejsza od tradycyjnych dysków magnetycznych.

Wraz z Dell® XPS® 13 wyposażonym w dysk SSD dostajemy do naszej dyspozycji dodatkową technologię Intel® Rapid Start. Pozwala ona na szybkie wybudzenie laptopa ze stanu hibernacji i w kilka sekund przygotowanie go do pracy wraz z wszystkimi uruchomionymi na nim aplikacjami. W praktyce odbywa się to w ten sposób że technologia ta tworzy sobie na dysku specjalną partycję i w razie potrzeby tam zrzuca całą zawartość pamięci RAM laptopa przed przejściem w stan hibernacji.

Niewątpliwie połączenie wydajnego dysku SSD z technologią Intel® sprawi że wszystkie operacje wykonywane będą bardzo szybko i praca na laptopie będzie bardziej komfortowa.

 

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność dysków twardych

 

Wybór odpowiedniego dysku twardego

 

Grafika

Laptop Dell® XPS® 13 występuje z dwoma rodzajami zintegrowanej karty graficznej Intel® HD Graphics w wersji 5500 lub 6000 w zależności od wybranego procesora. Obie karty pozwalają na swobodną pracę z średniozaawansowanymi aplikacjami graficznymi i multimediami. Jak łatwo się również domyślić Intel® HD Graphics® 6000 pozwala uzyskać większą wydajność od Intel® HD 5500 choć różnica nie jest ogromna.

Obie karty wykonane zostały w architekturze Broadwell posiadają magistrale 64/128 bitową oraz obsługują DirectX w wersji 11.2 i technologię QuickSync. Kartę Intel® HD 5500 spotkamy w konfiguracjach z procesorami Intel® o oznaczeniach z „pełnymi setkami” jak np. i5-5300U. Z kolei kartę Intel® HD 6000 w konfiguracjach z procesorami Intel® z oznaczeniami „z 50 na końcu” jak np. i5-5350U.

 

Dostęp do sieci

Dell® XPS® 13 nie posiada wejścia na kabel sieciowy i pozwala jedynie na bezprzewodową łączność z siecią. Do tego celu wyposażony został w kartę sieci bezprzewodowej Intel® Dual Band Wireless-AC 7260 z dodatkowym modułem Bluetooth 4.0, który pozwala na szybkie przesyłanie plików na bliskie odległości. Karta obsługuje prędkości przesyłania aż do 1 Gb/s. Dodatkowo laptop Dell® XPS® 13 jest kompatybilny z technologią Intel® WiDi® pozwalająca na bezprzewodowe przesyłanie obrazu na ekran zewnętrzny telewizora czy projektora. Dodatkowo laptop Dell® XPS® 13 wyposażony został w technologię Intel® Smart Connect. Pozwala ona na zdalne wzbudzanie laptopa ze stanu uśpienia oraz zdalne zapewnianie aktualności skrzynki pocztowej czy synchronizacji danych z chmurą internetową.

 

Złącza zewnętrzne

Dell® XPS® posiada większość najpotrzebniejszych złączy zewnętrznych rozłożonych po bokach laptopa w tylnej części. Wśród nich znajdziemy:

 • 1 x złącze mini DisplayPort – pozwalające na podłączenie zewnętrznego wyświetlacza,
 • 1 x złącze audio – pozwalające na podłączenie zewnętrznych słuchawek czy mikrofonu,
 • 1 x złącze USB 3.0 – pozwalające podłączać ogromną liczbę urządzeń zewnętrznych,
 • 1 x złącze USB 3.0 z funkcją PowerShare – pozwalające ładować urządzenia nawet przy wyłączonym laptopie,
 • 1 x złącze zasilania – służące do podłączenia źródła zasilania,
 • 1 x gniazdo blokady – pozwalające przypiąć laptop do blokady na biurku,
 • 1 x czytnik kart pamięci SD – służący do obsługi kart pamięci SD.

Jak widać znajdziemy tu jedynie najpotrzebniejsze złącza pozwalające w zupełności wykorzystać właściwości multimedialne laptopa.

 

Oprogramowanie

Laptop Dell® XPS® 13 występuje w konfiguracjach z kilkoma rodzajami systemu operacyjnego Microsoft® Windows® 7  i Windows® 8.1. Są to obecnie najczęściej stosowane systemy w komputerach i laptopach. Zarówno jeden jak i drugi system mają bardzo wielu zwolenników. System Windows 7 ma znajomy interfejs i jest ceniony szczególnie w zastosowaniach biznesowych. System Windows 8.1 to najnowszy obecnie system firmy Microsoft® z nowym interfejsem kafelkowym „Metro” w którym zmieniło się zastosowanie przycisku „start” i w którym zastosowano różne mechanizmy i funkcjonalności ułatwiające posługiwanie się tym systemem. W Dell® XPS® 13 systemy te występują w wersjach domowych (Home Premium i Standard), jak i biznesowych (Professional).

 

Multimedia, zasilanie, wymiary

Laptop Dell® XPS® 13 to urządzenie przeznaczone zarówno do zastosowań biznesowych jak i domowych w związku z tym posiada wiele funkcji i narzędzi multimedialnych. Wyposażony został w kamerę szerokokątną w rozdzielczości HD oraz dwa mikrofony wysokiej jakości tłumiące zakłócenia otoczenia i pozwalające na swobodne prowadzenie rozmów. Została ona umieszczona poniżej ekranu w lewym dolnym rogu ze względu na ograniczenie zbędnej ramki wokół wyświetlacza. Dwa wbudowane głośniki High Definition z funkcją Waves MaxxAudio® 4 o mocy 2 x 1.5 W pozwolą usłyszeć dokładnie każdy dźwięk. Prowadzenie wideokonferencji na Dell® XPS® dzięki takiemu zestawowi narzędzi będzie czystą przyjemnością i znacznym ułatwieniem.

13-sto calowy przedstawiciel serii Dell® XPS wyposażony został w pojemną 52 WHr batterię 4-komorową wykonaną w technologii litowo-jonowej, która aby zmniejszyć rozmiary i wagę notebooka została zintegrowana w środku obudowy. Pozwala ona na długie godziny pracy notebooka bez dodatkowego źródła zasilania. Gdy zacznie nam brakować energii w akumulatorze to do jego podładowania posłuży nam 45W zasilacz.

Dell® XPS® 13 został specjalnie zaprojektowany aby w kompaktowej obudowie rozmiaru 11-sto calowego notebooka zmieścić 13-sto calowy wyświetlacz i tym samym sprawić że cały laptop będzie mniejszy i lżejszy. Uzyskane w ten sposób rozmiary i waga kształtują się znakomicie:

 • Szerokość:         316 mm,
 • Długość:             205 mm,
 • Wysokość:         618 mm,
 • Waga:                1.34 kg (wersja z dotykowym ekranem 1.37 kg).

 

Podsumowanie

Dell® XPS® 13 to kompaktowy laptop który zachwyca niewielkimi rozmiarami, niewielką wagą i świetnym wyglądem. Poza tym laptop ten znakomicie sprawdzi się zarówno w zastosowaniach biurowych gdzie często korzysta się z notebooka z dala od miejsca pracy jak również w zastosowaniach domowych, multimedialnych. Wytrzymała bateria pozwoli na wiele godzin przyjemniej pracy. Wysokiej jakości funkcje multimedialne pozwalają na przyjemne prowadzenie telekonferencji czy oglądanie filmów. Zestaw najpotrzebniejszych złączy pozwoli dodatkowo rozszerzyć możliwości laptopa. Dell® XPS® 13 to świetna propozycja kompaktowego narzędzia zarówno do pracy jak i rozrywki.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250