Dell® Precision® T7810 – stacja robocza najwyższej klasy

W dzisiejszych czasach, gdzie postęp technologiczny następuje bardzo szybko w pewnym momencie przychodzi czas kiedy nasz sprzęt komputerowy staje się niewystarczająco mocny do wykonywanych prac. Rozglądając się za nowym sprzętem, który będzie odpowiednio wydajny i mocny do nawet najbardziej złożonych zadań graficznych warto skierować swój wzrok w stronę nowej stacji roboczej firmy Dell® w wersji tower – Dell® Precision® T7810. Zbudowana jest ona z najnowszych i niezwykle wydajnych podzespołów i jako jedna z pierwszych stacji wprowadza możliwość zainstalowania dwóch procesorów w jednej obudowie.

Pierwsze spojrzenie

Stacja graficzna Dell® Precision® T7810 prezentuje się bardzo estetycznie i spójnie. Wszystkie elementy rozmieszczone są w bardzo przemyślany sposób i całość wygląda bardzo solidnie i elegancko. Na froncie znajdziemy kilka często potrzebnych złączy jak USB czy audio oraz napęd optyczny i przycisk uruchamiania. Obudowa z przodu posiada estetyczną kratkę która pozwala na lepsze odprowadzanie ciepła. Z boku znajdziemy mechanizm za pomocą którego w prosty sposób bez użycia jakichkolwiek narzędzi w łatwy sposób zdejmiemy ścianę boczną i uzyskamy dostęp do wnętrza. Z drugiej strony znajdziemy gumowe elementy pozwalające na bezpieczne ułożenie stacji na boku. Z tyłu z kolei znajdziemy większość złączy zewnętrznych, kratki wentylatorów, miejsca na moduły rozszerzeń oraz hot-plug’owe zasilacze.

Dell® Precision® T7810 posiada obudowę typu Midi-Tower, która ma następujące wymiary:

 • Długość:              471 mm,
 • Szerokość:         172.6 mm,
 • Wysokość:         414 mm.

Waga tej stacji w zależności od wyboru podzespołów i elementów dodatkowych kształtuje się w okolicach 13,5 kg.

 

Zaglądamy do wnętrza

Po zdjęciu ściany bocznej naszym oczom ukazuje się wnętrze Dell® T7810. Wśród elementów rozmieszonych na płycie głównej uwagę przyciąga procesor. W Dell® Precision T7810 znajdziemy tylko i wyłącznie jednostki z najmocniejszej rodziny procesorów przeznaczonych do komputerów i stacji roboczych a mianowicie Intel® Xeon®. W tym przypadku mamy do czynienia z serią Intel® Xeon® E5-2600 v3 z maksymalnie aż 14-stoma rdzeniami. Oferują one niezwykłą moc i wydajność potrzebną do uruchamiania nawet kilku wymagających aplikacji jednocześnie. Gdyby to jednak było niewystarczające to razem ze stacją graficzna Dell® Precision® T7810 firma Dell® wprowadziła możliwość zainstalowania dwóch procesorów. Takie rozwiązanie powinno wystarczyć do praktycznie każdego, nawet najbardziej wymagającego zadania.

Oprócz ogromnej mocy jaką oferują te procesory otrzymujemy dodatkowe narzędzia i funkcjonalności wprowadzone przez firmę Dell®. Wśród nich znajdziemy m.in.:

 • Advanced Vector Extensions – rozszerzony zestaw instrukcji SSE,
 • Technologia vPro – zestaw funkcji umożliwiający zdalne monitorowanie i zarządzanie stacją roboczą,
 • Technologia Turbo Boost – technologia pozwalająca chwilowo zwiększać taktowanie procesora, kiedy zadania tego wymagają,
 • Zestaw instrukcji AES – zbiór instrukcji przyspieszających działanie aplikacji poprzez szyfrowanie i deszyfrowanie za pomocą Advanced Encryption Standard,
 • Trusted Execution Technology – zestaw funkcji zwiększających bezpieczeństwo uruchamianego systemu operacyjnego.

Dell® Precision® T7810 może zostać wyposażony w maksymalnie 256GB pamięci RAM DDR4 ECC RDIMM o częstotliwości 2133 MHz. Możliwe to jest po zamontowaniu 8 kości pamięci o pojemności 32GB (po cztery na każdy procesor). Taka ilość pamięci bez wątpienia wystarczy do każdych, nawet najbardziej zaawansowanych zadań obliczeniowych i pozwoli na płynne uruchamianie nawet kilkunastu aplikacji na raz.

Jednym z najistotniejszych podzespołów w stacji graficznej jest karta graficzna. Dell® Precision® T7810 oferuje stacje robocze z mnóstwem opcji wyboru karty graficznej. Zostały one podzielone na cztery główne kategorie:

 • Zaawansowane karty 3D,
 • Średnio-zaawansowane karty 3D,
 • Podstawowe karty 3D,
 • Profesjonalne karty 2D.

Podział kart graficznych według tych kategorii przedstawia tabela poniżej.

Zaawansowane 3D

Średnio-zaawansowane 3D

Podstawowe 3D

Profesjonalne 2D

NVIDIA® Quadro® K6000

AMD® FirePro™ W7100

AMD® FirePro™ W4100

NVIDIA® Quadro® NVS 510

NVIDIA® Quadro® K5200

AMD® FirePro™ W5100

AMD® FirePro™ W2100

NVIDIA® Quadro® NVS 315

 

NVIDIA® Quadro® K4200

NVIDIA® Quadro® K620

NVIDIA® Quadro® NVS 310

 

NVIDIA® Quadro® K2200

NVIDIA® Quadro® K420

 

 

Zastosowane karty graficzne pozwolą uzyskać niesamowitą wydajność, która powinna bez problemu wystarczyć do nawet najcięższych zadań graficznych, a gdyby to było niewystarczające to możliwe jest zainstalowanie drugiej dodatkowej karty poprzez gniazdo PCI Express® x16 Gen 2 lub Gen 3. Największą wydajność uzyskamy jednak dokładając dodatkowy akcelerator graficzny NVIDIA® Tesla® K20C. Pozwala on na akcelerację najbardziej skomplikowanych zadań wykorzystujących obliczenia równoległe. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie najnowszych narzędzi do renderingu, symulacji i analiz z poziomu aplikacji i otrzymywanie wyników tych prac w czasie krótszym o połowę. Aplikacje graficzne zyskują znacznie większe przyspieszenie działania niż poprzez dodanie kolejnego procesora.

 

Przestrzeń dyskowa

Wybierając stację graficzną T7810 otrzymujemy duże możliwości wyboru różnego rodzaju dysków twardych. W jednej obudowie T7810 możemy zainstalować maksymalnie 3 dyski 3,5 calowe SATA lub maksymalnie 4 dyski 2,5 calowe SATA, SAS lub SSD. Dla dysków SAS wymagany jest dodatkowy kontroler.

Poniżej w tabeli znajdują się możliwe do wyboru rodzaje dysków oraz ich maksymalne rozmiary:

SATA 7200 RPM

SAS 10K RPM

SAS 15k RPM

SATA SSD

SAS SSD

PCIe SSD Micron P420m

Max do 4.0 TB

Max do 1.2 TB

Max do 600 GB

Max do 512 GB

400 GB

700 GB / 1.4 TB

 

Duże możliwości wyboru różnego rodzaju dysków pozwoli każdemu dopasować odpowiednią konfigurację dla siebie, z większą ilością przestrzeni na dane lub z większą wydajnością albo wyważoną pomiędzy wydajnością a ilością miejsca na dane.

Wraz z dyskami twardymi otrzymujemy zintegrowany kontroler Intel® AHCI 6Gb/s SATA z sześcioma portami 6Gb/s w tym dwa zarezerwowane dla dysków optycznych. Umożliwia on skonfigurowanie z dysków macierzy software’owej RAID 0,1,5,10.

Wybierając dyski SAS mamy możliwość wyboru jednej z dwóch opcji dodatkowego kontrolera. Pierwsza to kontroler MegaRAID® SAS 9341-8i 12Gb/s SAS PCIe wspierający możliwość utworzenia software’owego RAID 0,1,5,10. Druga to kontroler MegaRAID® SAS 9361-8i 12Gb/s SAS PCIe z 1GB pamięci cache wspierający możliwość utworzenia hardware’owego RAID 0,1,5,10.

 

Komunikacja

Stacja robocza Dell® Precision® T7810 do komunikacji z siecią internet posiada wewnętrzną kartę sieciową Intel® I217 Gigabit Ethernet z narzędziem Intel® Remote Wake UP pozwalającym na zdalne uruchomienie stacji roboczej za pomocą specjalnych aplikacji z trybu uśpienia. Opcjonalnie dostępna jest karta sieciowa Intel® I210 10/100/1000 Gigabit Ethernet (karta PCIe) z jednym złączem RJ-45 lub karta sieciowa Intel® X540-T2 10GbE Ethernet Server Adapter (karta PCIe x8) z dwoma złączami RJ-45. Takie rozwiązanie sprawia że każdy wybierze stacje robocza z karta sieciową odpowiednią do swoich potrzeb a dodatkowe narzędzia i funkcjonalności sprawią że praca będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Opcjonalnie istnieje możliwość zamontowania dodatkowej karty pozwalającej uzyskać zdalny dostęp do stacji roboczej Dell® Precision® T7810 z każdego miejsca i o każdym czasie. Za pomocą specjalnego oprogramowania Teradici PCoIP® Workstation Access Software użytkownik uzyskuje dostęp do najbardziej potrzebnych narzędzi i danych.

Dell® Precision® T7810 posiada bogaty wachlarz złączy. Ich rodzaj i rozkład prezentuje się następująco:

 1. Na froncie obudowy:
 • 3 x złącze USB 2.0,
 • 1 x złącze USB 3.0,
 • 1 x złącze mikrofonowe,
 • 1 x złącze słuchawkowe.
 1. Z tyłu obudowy:
 • 3 x złącze USB 2.0,
 • 3 x złącze USB 3.0,
 • 2 x złącze PS2,
 • 1 x złącze serial,
 • 1 x złącze RJ-45 (Intel Gigabit Ethernet).
 1. Wewnątrz obudowy:
 • 4 x złącze SATA 6 Gb/s,
 • 2 x złącze SATA 6 Gb/s (dla napędów optycznych).

Wraz z wyborem karty graficznej zyskujemy dodatkowe złącza graficzne w które ta karta jest wyposażona. Oprócz portów zewnętrznych i wewnętrznych stacja robocza Dell® posiada dodatkowe sloty na karty rozszerzeń:

 • 2 sloty PCIe x16 Gen 3,
 • 1 slot PCIe x16 (PCIe Gen 3 x8),
 • 1 slot PCIe x16 (PCIe Gen 2 x4),
 • 1 slot PCIe x1 Gen 2,
 • 1 slot PCI 32bit/33MHz.

Taka ilość slotów na karty rozszerzeń znacząco zwiększa możliwości rozbudowy stacji roboczej o dodatkowe podzespoły wraz ze wzrostem zapotrzebowania. Istnieje również opcjonalnie możliwość zainstalowania napędu optycznego DVD +/- RW oraz czytnika kart pamięci 19-w-1.

 

System operacyjny

Stacja robocza Dell® Precision® T7810 występuje w konfiguracjach z czterema systemami operacyjnymi. Wśród nich znajdziemy dwa systemy z rodziny Microsoft® Windows® oraz dwa z rodziny Linux.

Wśród systemów z rodziny Windows® znajdziemy:

 • Windows® 8.1 Pro (64-bit),
 • Windows® 7 Professional (64-bit).

Wśród systemów z rodziny Linux znajdziemy:

 • Red Hat® Enterprise Linux® 7.0,
 • Ubuntu 12.04 SP1 Linux.

Wybierając konfiguracje z systemami z rodziny Windows® zyskamy pewność uruchomienia większości aplikacji i narzędzi. Wybierając konfiguracje z systemami Linux musimy liczyć się z trudnościami ze znalezieniem odpowiednich sterowników i narzędzi dla tego systemu. Szczegółowe informacje znajdą się w specyfikacji każdego produktu i narzędzia.

Podsumowanie

Szukając narzędzia do pracy od którego będziemy oczekiwać że poradzi sobie prawie z każdym zadaniem powinniśmy wziąć pod uwagę Dell® Precision® T7810. Ta stacja robocza firmy Dell® pozwala osiągnąć niesamowitą wydajność dzięki zastosowaniu najnowszych podzespołów z procesorami Intel® Xeon® E5-2600 trzeciej generacji, maksymalnie aż 256 gigabajtom pamięci RAM DDR4 czy profesjonalnym kartom graficznym NVIDIA® Quadro® oraz AMD® FirePro™. Zastosowanie nowoczesnych narzędzi i funkcjonalności pozwoli uzyskać nie tylko lepszą wydajność ale także lepsze zarządzanie energią i ilością wydzielanego ciepła a co za tym idzie o 34 % zmniejszenie głośności podczas pracy stacji Dell® Precision® T7810. Dodatkowo w przypadku wszelkich problemów i nieprzewidzianych awarii do naszej dyspozycji mamy szybki dostęp do wyszkolonych serwisantów firmy Dell® dzięki 3 letniej gwarancji serwisowej Dell® ProSupport®. To wszystko zebrane razem w jedną konfiguracje sprawia że Dell® Precision® T7810 jest świetnym narzędziem do wymagających zadań biznesowych.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250