Laptop do 2500 zł – czego szukać i co wybrać?

Szukając nowego laptopa bardzo często zastanawiamy się jakie kryteria zakupowe przyjąć, na co powinniśmy zwrócić uwagę i co takiego powinien posiadać przyszły laptop aby zrealizował nasze potrzeby. Bardzo często jedyną wiadomą jest ilość pieniędzy jaką jesteśmy w stanie na niego wydać.

W pierwszym artykule z serii „Laptop do 2500 zł” opiszemy jakie parametry należy wziąć po uwagę przy zakupie laptopa do użytku domowego oraz do firmy.

WAŻNE! Wyboru odpowiedniego laptopa dokonamy wyłącznie z oferty firmy Dell®  

Na początek rozmiar

Na początek warto zastanowić się jakiej wielkości powinien być notebook. Rozmiar wszystkich laptopów w głównej mierze uzależniony jest od rozmiaru matrycy. Firma Dell® w swojej ofercie cenowej do 2500 zł oferuje notebooki w następujących rozmiarach ekranu:

 

11,6 cali

15,6 cali

Dell Inspiron 3168

Dell Inspiron 3567

Dell Latitude 3180

Dell Vostro 3568

Dell Inspiron 3179

Dell Inspiron 5567

 

Wśród podanych wielkości znajdziemy matryce: błyszczące, matowe oraz dotykowe, w rozdzielczościach HD (1366 x 768) i Full HD (1920 x 1080). Wybierając rozdzielczość ekranu Full HD  otrzymamy zwiększony obszar roboczy oraz większą ilość widocznych szczegółów.

Decydując się „matową matrycę” dodatkowo zapewnimy sobie wyższy komfort pracy w trudnych warunkach oświetleniowych, ograniczając praktycznie do zera wszelkie refleksy świetlne.

 

Wybór procesora

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze laptopa jest dobór odpowiedniego procesora. To on będzie decydował o wydajności, zarządzanie energią i czasu pracy na baterii.

Obecnie najczęściej spotykane i zarazem oferujące najlepszy stosunek wydajności do ceny są procesory z rodziny Intel® Core® i3, i5 , i7. Oferują bardzo dobrą wydajność przy jednoczesnym niewielkim zużyciu energii.

W ofercie laptopów do 2500 zł znajdziemy dużo modeli posiadających procesory z rodziny Intel® Core®, a także procesory mniej wydajne ale za to znacznie tańsze: Intel® Pentium® oraz Intel® Celeron.

Obecnie na rynku mamy już 7 generację procesorów Intel Core, które posiadają jeszcze większą moc obliczeniową przy jednoczesnym zachowaniu wydajności energetycznej. W ofercie sprzedaży notebooków Dell® także znajdziemy konfiguracje z procesorami 6 generacji.  

 

Pamięć RAM | dysk twardy

Oprócz wyboru procesora wpływ na wydajność całej jednostki ma ilość zainstalowanej pamięci RAM oraz rodzaj dysku twardego .Najczęściej spotykaną ilością jest 4GB RAM DDR4. Taka ilość pamięci wystarcza do wykonywania podstawowych jak i średniozaawansowanych zadań.

Wybór dysku twardego w laptopach do 2500 zł to najczęściej dysk magnetyczny HDD o pojemnościach do 1 TB. W ofercie notebooków firmy Dell® znajdziemy dyski HDD o rozmiarach 500GB i 1 TB oraz dużo wydajniejsze dyski hybrydowe SSHD o pojemności 500GB. Takie rozmiary dysków pozwolą pomieścić bardzo dużą ilość danych, a hybrydowe dyski pozwolą uzyskać większą wydajność całego laptopa.

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym wydajność dysków twardych

 

Wybór odpowiedniego dysku twardego

 

Układ graficzny

Kolejnym ważnym parametrem jest wybór układu graficznego: grafika zintegrowana lub dedykowana karta graficzna.

W ofercie firmy Dell® w zadanym przedziale cenowym do 2500 zł, znajdziemy w większości urządzenia z zintegrowanymi  kartami graficznymi, które swoją wydajnością nie ustępują kartą dedykowanym, a dodatkowo posiadają lepszą wydajność energetyczną czyli dłuższą pracę na baterii.

W niektórych modelach znajdziemy dedykowane karty graficzne firm nVidia® oraz AMD®. Decydując się na wybór takiego laptopa, najczęściej mamy silnie sprecyzowany cel jakim może być m.in. praca z programami graficznymi  lub po prostu często służy jak „laptop do gier”.   

 

Podzespoły

Łączność z siecią przewodową oraz bezprzewodową Wi-Fi zapewnia praktycznie 100% oferowanych na rynku laptopów . W ofercie firmy Dell® wszystkie notebooki posiadają możliwość łączności bezprzewodowej dzięki kartom sieciowym firmy Intel® lub Dell®.

Oprócz kary Wi-Fi laptopy Dell® posiadają dodatkowy moduł bluetooth, który umożliwia przesyłanie plików na niewielkie odległości. Taka funkcjonalność przyda się osobom które będą chciały przesłać pliki z telefonu do komputera, lub odwrotnie, szybko i bez użycia kabla.

 

System i oprogramowanie

Oprócz Hardware czyli warstwy sprzętowej każdego laptopa, ważnym elementem jest również Software czyli oprogramowanie. Poszukując notebooka do 2500 zł w większości przypadków znajdziemy modele z systemem z rodziny Linux. Tylko w nielicznych modelach i konfiguracjach znajdziemy laptopa w tym przedziale cenowym z systemem operacyjnym Windows® 7 / 10. 

Przykładowy Laptop z systemem Windows do 2500 zł

 

Dodatkowo wybierając model z dotykową matrycą i systemem Windows 7 lub Windows 10 zyskamy intuicyjną obsługę i nowe możliwości dzięki nowemu interfejsowi kafelkowemu dostępnemu w tych systemach.

Możliwości rozbudowy

Wybierając laptopa warto rozważyć możliwości jego późniejszej rozbudowy i doposażenia w dodatkowe elementy. Bardzo często kupując notebooka nie mamy możliwości jego otwierania czy wymiany podzespołów. W tym aspekcie firma Dell® jako jedyna na rynku umożliwia dowolną wymianę podzespołów czy dokładania dodatkowych elementów bez utraty gwarancji na sprzęt.

W każdym momencie użytkownik może wymienić dysk na większy, szybszy lub dołożyć pamięci RAM.  Jest to komfortowe rozwiązanie, ponieważ w dłuższym okresie użytkowania może okazać się że brakuje nam np. miejsca na dane lub ilość pamięci RAM jest niewystarczająca. W takim przypadku użytkownik laptopa firmy Dell® będzie rozbudowy laptopa nie tracąc przy tym gwarancji.

Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zastanowić się jakie urządzenia będziemy chcieli do nowego laptopa podłączyć. W zależności od tego, warto uważnie przyjrzeć się ilości i rodzajom złączy zewnętrznych w jakie wyposażony jest dany model. W zależności od potrzeb warto aby notebook posiadał następujące złącza:

  • Złącze HDMI – pozwalające na cyfrowe przesyłanie dźwięku i obrazu do takich urządzeń jak monitor czy telewizor.
  • Złącze USB 3.0 – pozwalające na prawie 10-krotnie szybsze przesyłanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami i nośnikami.
  • Złącze Audio  - pozwalające podłączyć dodatkowe słuchawki czy głośniki.
  • Złącze RJ-45 – pozwalające na przewodowe podłączenie do sieci.

W ofercie firmy Dell® znaczna większość laptopów posiada taki zestaw złączy. Dodatkowo istnieje możliwość rozszerzenia liczby złączy poprzez dodatkowe akcesoria i urządzenia takie jak replikator portów.

WAŻNE! Polecamy zapoznanie się z wcześniejszym artykułem opisującym replikator portów D3100

 

Replikator portów D3100

 

Na koniec gwarancja

Ostatnim kluczowym elementem przy wyborze odpowiedniego laptopa jest gwarancja producenta. W tym elemencie firma Dell® wyprzedziła konkurencję oferując wraz ze swoim sprzętem gwarancje z usługą Basic Next Business Day. W znacznej większości gwarancji oferowanej przez inne firmy w przypadku wystąpienia awarii będziemy zmuszeni odesłać laptopa lub dostarczyć do punktu napraw. W przypadku gwarancji firmy Dell® z usługą Basic Next Business Day gdy wystąpi problem ze sprzętem dzwonimy na pomoc techniczną i zgłaszamy usterkę. Po wykonaniu testów diagnostycznych i stwierdzeniu usterki przez konsultanta w następnym dniu roboczym pojawi się u nas technik, który dokona naprawy usterki na miejscu u klienta. Jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie ponieważ naprawa jest wykonywana już następnego dnia, a zakupiony sprzęt nie opuszcza siedziby klienta. Znacznie skraca to czas naprawy i problemy z wysyłaniem czy dostarczaniem produktu do punktu serwisowego. W ofercie firmy Dell®  w cenie do 2500 zł znajdziemy Laptopy objęte 2 lub 3 letnią gwarancją w trybie Basic NBD.

Podsumowanie

Poszukiwanie laptopa dopasowanego do konkretnych potrzeb nie jest łatwe. Szczególnie jest to trudne, kiedy mamy ograniczony budżet.

W tym artykule opisaliśmy wszystkie najważniejsze elementy na które warto zwrócić uwagę przy wyborze laptopa firmy Dell. W ofercie sprzedaży firmy Dell® znajdziemy laptopy do zastosowań domowych oraz biznesowej.

Wśród podzespołów znajdziemy m.in. najnowsze procesory 7 generacji z rodziny Intel® Core®, które są obecnie najlepszym rozwiązaniem dla komputerów przenośnych czy dyski hybrydowe oferujące dużą przestrzeń na dane i dużą wydajność. Dodatkowo laptopy Dell® oferują, co dla wielu może okazać się kluczowe możliwość zmiany podzespołów czy rozbudowy notebooka o nowe elementy bez utraty gwarancji. Sama gwarancja również wyróżnia się na tle konkurencji i oferuje najlepsze warunki i możliwości. To wszystko sprawia że wybór laptopa firmy Dell®, przez wielu niedocenianych, może okazać się strzałem w dziesiątkę.


Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250