Dell® Latitude® 3450 i Dell Latitude 3550 – klasa biznesowa zaczyna się tutaj

Poszukując notebooka do pracy warto zwrócić uwagę na gamę notebooków biznesowych firmy Dell®. Ich najpopularniejszymi przedstawicielami są notebooki z serii 3000, które w ostatnim czasie zostały odświeżone przez firmę Dell® i zyskały nowy wygląd i nowe możliwości konfiguracji. Nowe notebooki 14-calowe z serii 3000 to Dell® Latitude® 3450, a notebooki 15-calowe z serii 3000 to Dell® Latitude® 3550. Zyskały one nie tylko odświeżony wygląd, ale przede wszystkim nowsze, lepsze podzespoły.

Pierwsze spojrzenie

Po rozpakowaniu i wyjęciu nowych Dell® Latitude® z serii 3000 z pudełka naszym oczom ukazuje się zupełnie nowa i ciekawa konstrukcja, która w ogóle nie przypomina konstrukcji znanej nam z Dell® Latitude® 3440 czy Dell® Latitude® 3540. Została ona znacznie odchudzona, jej kształty zostały mocno zaokrąglone a całość została wykonana w dwóch kolorach: czarny kolor wnętrza (po otwarciu notebooka) i jasnoszary kolor na zewnątrz notebooka. W notebookach tych zrezygnowano z napędu optycznego, w zamian zwiększono różnorodność  i ilość złączy zewnętrznych. Zostały one rozłożone bardziej ergonomicznie w stosunku do poprzedników i teraz znajdują się po bokach w tylnej części notebooka. Klawiatura typu chiclet zyskała odświeżony wygląd, a pomiędzy przyciskami zastosowano matowy materiał, który zapobiegać ma pozostawianiu śladów palców jak to było na błyszczącym tworzywie w poprzednich wersjach. Zabieg ten na pewno znacznie ułatwi utrzymanie estetyki notebooka. Całość notebooka jest bardzo dobrze wykonana, poszczególne elementy są bardzo dobrze spasowane a zastosowane kolory współgrają ze sobą.

 

Bogate wnętrze

Zaglądając do wnętrza zauważymy zastosowanie najnowszych podzespołów do konstrukcji tego wydajnego notebooka. Pierwszym z nich i zarazem jednym z najważniejszych jest procesor. W odświeżonej serii 3000 zastosowano nowe procesory z rodziny Intel® Celeron® oraz najnowsze procesory 4-tej oraz 5-tej generacji z rodziny Intel® Core® od i3 do i7.

Nowe procesory z rodziny Intel® Core® są znacznie mniejsze w porównaniu do poprzedników. Wykonane zostały w 14nm procesie produkcji. Są wydajniejsze energetycznie, pozwalają na wyższe częstotliwości pracy przy niskich napięciach i wydzielają mniej ciepła, a co za tym idzie nie wymagają skomplikowanego układu chłodzenia. W porównaniu do poprzedników oferują one większą przepustowość i pozwalają na szybszy czas reakcji, a co za tym idzie na szybsze wykonywanie obliczeń i wydajniejszą  pracę. Bardzo ważną cechą jest niewątpliwie ulepszone zarządzanie energią co pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd, zmniejsza ilość wydzielanego ciepła oraz wydłuża pracę na baterii.

Kolejnym bardzo istotnym elementem notebooka, mającym duży wpływ na jego wydajność jest karta graficzna. W Dell® Latitude® 3450 oraz Dell® Latitude® 3550 występują trzy rodzaje zintegrowanych kart graficznych w zależności od zastosowanego procesora.

Z procesorami z rodziny  Intel® Celeron® występuje karta graficzna Intel® Integrated HD Graphics. Karta ta w zupełności wystarczy do podstawowych zadań jak przeglądanie internetu czy praca z dokumentami.

Z procesorami Intel® Core® 4-tej generacji występuje karta graficzna Intel® Integrated HD Graphics 4400. Karta ta w powinna wystarczyć do średniozaawansowanych zadań i czy nawet średniozaawansowanych prac graficznych.

Z procesorami Intel® Core® 5-tej generacji występuje karta graficzna Intel® Integrated HD Graphics 5500. Karta ta jest zdecydowanie najmocniejsza z zaproponowanych i powinna wystarczyć do nawet zaawansowanych zadań i prac graficznych. A gdyby to okazało się nie wystarczające do dyspozycji mamy konfiguracje z dodatkową dedykowaną kartą graficzną.

W Dell® Latitude® 3450 oraz Dell® Latitude® 3550 opcjonalnie znajdziemy kartę Nvidia® GeForce® 830M. Jest to bardzo dobra mobilna karta która powinna wystarczyć do nawet najbardziej wymagających zadań obliczeniowych i zaawansowanych prac graficznych.

Następnym istotnym elementem jest pamięć RAM. W odświeżonej serii 3000 aż do 16GB pamięci DDR3L SDRAM o częstotliwości 1600 MHz. Możliwe to jest dzięki dwóm slotom pamięci w które wyposażone są notebooki z odświeżonej serii Latitude 3000. Taka ilość powinna w zupełności wystarczyć do nawet najbardziej zaawansowanych zadań.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest dysk twardy. W Dell® Latitude® 3450 oraz Dell® Latitude® 3550 występują w konfiguracjach z kilkoma rodzajami dysków. Pierwszym rodzajem są dyski HDD o pojemności 500 GB oraz 1 TB i prędkościach odpowiednio 7200 obr./min oraz 5400 obr./min. Drugim rodzajem są dyski hybrydowe SSHD o pojemnościach 500 GB oraz 1 TB i prędkości 5400 obr./min z wbudowaną pamięcią cache 8 GB.

Dyski hybrydowe to kompromis pomiędzy pojemnością dysków HDD a szybkością dysków SSD. Oferują one zwiększone bezpieczeństwo danych oraz szybkość dostępu do danych dzięki wbudowanej dużej ilości pamięci cache.

 

Obraz w wysokiej rozdzielczości

Dell® Latitude® 3450 występuje z trzema rodzajami wyświetlaczy 14-calowych w wysokiej rozdzielczości. Pierwszy to ekran HD o rozdzielczości 1366 x 768 z podświetleniem krawędziowym LED oraz powłoką antyodblaskową. Drugi to ekran Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z podświetleniem krawędziowym LED oraz powłoką antyodblaskową. Ostatni to ekran dotykowy HD w rozdzielczości 1366 x 768 z podświetleniem krawędziowym oraz powłoką Corning® Gorilla® Glass NBT.

Dell® Latitude® 3550 występuje również z trzema rodzajami wyświetlaczy 15,6-calowych w wysokiej rozdzielczości. Pierwszy to ekran HD o rozdzielczości 1366 x 768 z podświetleniem krawędziowym LED oraz powłoką antyodblaskową. Drugi to ekran Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z podświetlaniem krawędziowym LED oraz powłoką antyodblaskową. Ostatni to ekran dotykowy HD w rozdzielczości 1366 x 768 z podświetleniem krawędziowym oraz powłoką Corning® Gorilla® Glass NBT.

Tak bogaty wybór wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości sprawi że każdy znajdzie konfigurację z ekranem który mu najbardziej odpowiada, dodatkowa powłoka antyodblaskowa na ekranach nie dotykowych uchroni nas przed odbiciami światła i pozwoli na komfort pracy nawet w mocno nasłonecznionych miejscach. Konfiguracje z dotykowym ekranem pozwolą nam poznać nowy komfort pracy bez dodatkowych urządzeń wskazujących i dzięki dodatkowej obsłudze gestów.

 

Łączność z siecią

Dell® Latitude® 3450 oraz Dell® Latitude® 3550 pozwalają na łączność z siecią internet przewodowo i bezprzewodowo. Za przewodowe połączenie odpowiada karta sieciowa zintegrowana gigabitowa, która po podłączeniu za pomocą kabla pozwala na łączność z siecią internet. Jeśli będziemy połączyć się z siecią bezprzewodowo to do naszej dyspozycji będziemy mieć opcjonalnie jedną z dwóch kart sieci bezprzewodowej. Jedna opcja to karta Intel 7265 2x2 dual band obsługująca standard 802.11 AGN z dodatkowym modułem Combo BT. Druga opcja to karta Dell Wireless 1707 1x1 single band obsługująca standard 802.11n z dodatkowym modułem BT. Karty te bez problemu obsłużą najnowsze standardy sieci bezprzewodowej, a tym samym łączenie z większością sieci nie powinno sprawiać żadnych problemów, a dodatkowy moduł bluetooth pozwoli na szybkie przesyłanie plików na niewielkie odległości.

Złącza zewnętrzne

W odświeżonych Dell® Latitude® serii 3000 zrezygnowano z napędu optycznego, dzięki czemu udało się znacznie zmniejszyć grubość konstrukcji notebooka oraz pozwoliło to na umieszczenie dodatkowego złącza cyfrowego HDMI. Wśród złączy zewnętrznych zarówno w Dell® Latitude® 3450 jak i Dell® Latitude® 3550 znajdziemy:

 • 2 x złącze USB 3.0,
 • 1 x złącze USB 2.0,
 • 1 x złącze RJ-45,
 • 1 x złącze VGA,
 • 1 x złącze HDMI,
 • 1 x gniazdo audio Jack,
 • 1 x czytnik kart pamięci,
 • 1 x gniazdo blokady,
 • 1 x gniazdo zasilania.

Znajdują się one wszystkie po bokach notebooka w tylnej jego części co pozwala uniknąć plątaniny kabli szczególnie przy pracy mobilnej. Opcjonalnie występuje jeszcze czytnik linii papilarnych pozwalający zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych oraz znacznie ułatwiający logowanie do komputera.

Gdyby taka ilość złącz okazała się jednak niewystarczająca to możemy opcjonalnie wyposażyć notebooka w dodatkową stację dokującą podłączaną za pomocą portu USB, która w znacznym stopniu rozszerzy możliwości naszego laptopa oraz w opcjonalny zewnętrzny napęd optyczny dla osób w dalszym ciągu korzystających z płyt CD/DVD.

 

Multimedia, system i urządzenia wskazujące

Dell® Latitude® 3450 oraz Dell® Latitude® 3550 wyposażone zostały w wysokiej jakości głośniki wewnętrzne, które pozwolą odbierać czysty i wyraźny dźwięk. Gdyby to jednak nie było wystarczające to mamy możliwość za pomocą uniwersalnego gniazda jack podłączyć zewnętrzne głośniki bądź słuchawki.

Dla osób często prowadzących telekonferencje czy korzystających z wideorozmów bardzo dobrą wiadomością będzie to że odświeżone Dell® Latitude serii 3000 wyposażone zostały w wysokiej jakości mikrofony cyfrowe oraz kamerkę internetową HD pozwalającą prowadzić wideorozmowy w wysokiej jakości.

Odświeżone notebooki Dell® Latitude® serii 3000 występują z kilkoma wersjami systemu Microsoft® Windows® oraz jedną systemu Linux. Pierwsza opcja to system Microsoft® Windows® 7 Professional 32/64 bit. Druga to ten sam system uzyskany na prawach downgrade’u. Trzecia opcja to system Microsoft® Windows® 8.1 64-bit. Ostatnia opcja systemu z rodziny Windows® to system Microsoft® Windows® 8.1 Pro 64-bit. Oprócz tego do naszej dyspozycji występują jeszcze konfiguracje z systemem Linux Ubuntu 14.04 LTS 64-bit. Taka mnogość opcji systemu sprawia że każdy znajdzie konfiguracje z systemem który mu najbardziej odpowiada.

Do wprowadzania danych służy klawiatura typu „chiclet” która występuje w dwóch wersjach. Pierwsza standardowo bez podświetlenia oraz druga z dodatkowym podświetleniem pozwalająca na wygodną pracę nawet w ciemnych pomieszczeniach. Do obsługi wskaźnika służy touchpad który w odświeżonej serii Latitude® 3000 został zintegrowany z przyciskami i pozwala na obsługę wielu palców na raz, a co za tym idzie pozwala na obsługę gestów, które potrafią bardzo uprościć pracę na notebooku.

 

Bateria, zasilanie i wymiary

 

Odświeżone notebooki Dell® Latitude® serii 3000 zostały wyposażone w dwa rodzaje baterii zasilającej. Pierwsza to bateria 3-komorowa litowo-jonowa o pojemności 43 Whr z funkcją ExpressCharge™. Druga to bateria 4-komorowa litowo-jonowa o pojemności 58 Whr z funkcją ExpressCharge™. Zastosowane akumulatory to nowe baterie pryzmatyczne które są znacznie mniejsze i lżejsze od baterii cylindrycznych. Pozwolą one na długą pracę mobilną przy niewymagających zadaniach.

Do ładowania akumulatorów zastosowano dwa rodzaje zasilaczy. Jeden o pojemności 65 Wat, a drugi o pojemności 90 Wat, co pozwoli na szybkie naładowanie notebooka i spokojną pracę z najbardziej wymagającymi aplikacjami ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię.

Wymiary notebooków z odświeżonej serii Dell® Latitude® 3000 zostały znacznie zmniejszone. Wersja 14-calowa, a mianowicie Dell® Latitude® 3450 ma następujące rozmiary:

 • Szerokość:         342 mm,
 • Wysokość:         22.2 mm,
 • Głębokość:        245.9 mm,
 • Waga:                  1.9 kg (z 3-komorową baterią).

Wersja 15,6-calowa, a mianowicie Dell® Latitude® 3550 ma następujące rozmiary:

 • Szerokość:         380.4 mm,
 • Wysokość:         22.3 mm,
 • Głębokość:        258.95 mm,
 • Waga:                  2.2 kg (z 3-komorową baterią).

Tak niewielkie rozmiary sprawiają że notebooki te zmieszczą się na każdym biurku i bardzo dobrze sprawdzą się w pracach mobilnych.

 

Dodatkowy adapter

W sklepie Dellowo.pl wraz z zakupem notebooka Dell® Latitude® 3550 otrzymamy dodatkowy adapter Dell® External Video Adapter SuperSpeed USB 3.0. Jest to bardzo ciekawe urządzenie pozwalające za pomocą jednego gniazda USB w notebooku podłączyć jednocześnie dwa monitory, inne urządzenia zewnętrzne przez port USB oraz jednoczesne podpięcie kabla sieciowego. Pozwoli to nam znacznie ograniczyć i uporządkować plątaninę kabli wokół notebooka. Zamiast kilku kabli podłączonych do naszego laptopa dzięki adapterowi Dell® DA 100 mamy podłączony tylko jeden kabel USB 3.0, za pomocą którego równocześnie zasilany jest ten adapter.

Do naszej dyspozycji mamy następujące złącza:

 • 1 x złącze VGA,
 • 1 x złącze HDMI,
 • 1 x złącze RJ-45,
 • 1 x złącze USB 2.0.

Adapter Dell® DA 100 wykonany jest w kolorze czarnym i ma kształt kwadratu. Jego złącza rozłożone są po dwóch przeciwnych stronach, a dwie pozostałe krawędzie zostały zaokrąglone. Całość wygląda bardzo solidnie i spójnie. Wymiary adaptera kształtują się następująco:

 • Wysokość:         1.7 cm,
 • Szerokość:         6.5 cm,
 • Głębokość:        6.5 cm,
 • Waga:                  45.5 g.

Producent czyli firma Dell® opisuje minimalne wymagania jakie powinien mieć komputer korzystający z tego adaptera do prawidłowej pracy i są to:

 • Typ procesora:                 procesor o min taktowaniu. 1.6 GHz,
 • System operacyjny:       Microsoft® Windows® 7/8/8.1.

Wymagania te nie są zbyt duże i prawie każdy nowy komputer powinien bez problemu je spełnić.

 

Podsumowanie

Odświeżenie serii Dell® Latitude® 3000 można nazwać małą rewolucją. W notebookach z tej serii zostały zmienione nie tylko podzespoły na znacznie nowsze i wydajniejsze ale całkowicie zmieniony został również wygląd całej serii. Nowe notebooki występują obecnie w dwukolorowej obudowie, która została znacznie odchudzona i zyskała nowe kształty, które idealnie pasują do obecnie panujących trendów. Klawiatura jak i touchpad są teraz wygodniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Ekran zyskał wyższe rozdzielczości które pozwolą ujrzeć większą ilość szczegółów. Wnętrze notebooków Dell® Latitude® 3450 oraz Dell® Latitude® 3550 również doczekało się dużych zmian. Są to między innymi najnowsze procesory 5-tej generacji z rodziny Intel® Core® wraz  z nowymi kartami graficznymi zintegrowanymi które cechują się dużą wydajnością. Wewnątrz znajdziemy również powiększone dyski hybrydowe i dużą ilość najnowszych pamięci RAM a do obsługi całości mamy najnowsze systemy operacyjne z rodziny Microsoft® Windows®. Elementy te połączone ze sobą sprawiają że całość konfiguracji oferuje niezwykłą wydajność i tym samym zwiększa komfort pracy. Dodatkowo odchudzenie obudowy oraz zastosowanie nowego rodzaju baterii pryzmatycznych pozwoliło zwiększyć mobilność notebooka, który teraz bardzo dobrze nadaje się do wykonywania zadań poza stanowiskiem pracy. Te wszystkie cechy i rewolucyjne zmiany sprawiają że nowe Dell® Latitude® serii 3000 stały się idealnym narzędziem do mobilnej pracy biznesowej.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250