Latitude® E7240 – mobilny ultrabook od Dell®

 

Następca modelu E6230 wyraźnie różni się od poprzednika i nie chodzi tu jedynie o kolejną generację procesorów Intel, ale przede wszystkim o nowy, odświeżony design. Wraz z modelem E7240 firma Dell wprowadza na rynek nowe, atrakcyjne ultrabooki serii Latitude. 

 

 

E6230

E7240

Szerokość

309mm

310,5mm

Wysokość

24,7mm*

20mm

Głębokość

226mm

211mm

Waga

1,383kg**

1,36kg***

 

*w tylnej części notebooka (okolice limitera)
**pod warunkiem zastosowania baterii 3-komorowej oraz dysku mSATA
***pod warunkiem zastosowania baterii 3-komorowej (notebook dostępny jedynie z dyskiem mSATA)

 

Zmniejszone wymiary to również istotne zmiany w konfiguracji sprzętowej. Nowy E7240 oferowany jest jedynie z dyskami mSATA SSD (128 lub 256GB), co pozytywnie przekłada się nie tylko na wagę notebooka, ale przede wszystkim na jego wydajność. Podobnie też jak poprzednik – pozbawiony jest napędu optycznego. Niezmiernie wytrzymała i lekka obudowa wykonana ze stopu Tri Metal to już standard serii Latitude, który przekazany został również do nowej linii ultrabooków. Łagodnie wyprofilowane brzegi oraz metaliczny odcień zastosowanego stopu jeszcze bardziej oddają biznesowe przeznaczenie tego komputera. Nawet powiększona, 4-komorowa bateria, w żaden sposób nie umniejsza wizerunkowi nowego ultrabooka – zachowuje wymiary standardowego akumulatora 3-komorowego i mieści się w wyznaczonej przestrzeni.

Wnętrze

To, co już na pierwszy rzut oka wyróżnia ten model to wyjątkowo duży touchpad. Na uwagę zasługuje również klawiatura. Usytuowanie klawiszy Page Up i Page Down bezpośrednio nad klawiszami nawigacyjnymi sprawia, że zarówno surfowanie po Internecie jak i przeglądanie obszernych dokumentów staje się bardzo wygodne, a opcjonalne podświetlenie zdecydowanie ułatwia pracę wieczorem lub w czasie nocnych podróży. Zakres dodatkowych funkcji klawiatury ograniczono do tych najpotrzebniejszych, a same funkcje zostały oznaczone na klawiszach kolorem jasno-niebieskim, co sprawia,  że są dobrze widoczne i łatwo dostępne. Klawisze mają standardowy rozmiar, co jest bardzo ważne – klawiatura pracuje cicho i pewnie, a ryzyko popełniania błędów pisowni przy zastosowaniu klawiszy pełnowymiarowych jest również dużo niższe niż w przypadku klawiszy stosowanych na przykład w netbookach. Innym ciekawym elementem jest matryca - 12,5 calowa, dostępna w dwóch wersjach – matowa w rozdzielczości HD (1366x768) lub dotykowa Full HD (1920x1080), zapewnia wysoką jakość obrazu oraz dużą przestrzeń roboczą. Nasycone, ale nie przesycone kolory i równomiernie rozłożone podświetlenie pozwalają na komfortową pracę zarówno w warunkach silnego nasłonecznienia, jak również w zupełnie zaciemnionych pomieszczeniach. Wzorem poprzednich serii, matrycę otacza gumowy element, który ma za zadanie amortyzować przypadkowe, nieostrożne zamknięcie notebooka. Dzięki  stabilnym zawiasom pokrywa sztywno utrzymuje się w zadanej pozycji, a dzięki rezygnacji z limitera maksymalny kąt odchylenia ekranu zwiększył się do ponad 180 stopni. Wybierając ten model z myślą o częstym podróżowaniu, warto wybrać egzemplarz wyposażony w kamerę internetową. Działająca w rozdzielczości HD, zapewnia płynny i czytelny obraz w każdej sytuacji, gdy jest to wymagane. W odróżnieniu od poprzedników, pokrywę spodnią mocują dwie śrubki umieszczone pod baterią; nie ma to jednak wpływu na wygodę tego rozwiązania – po zdjęciu pokrywy użytkownik uzyskuje dostęp do wszystkich najważniejszych komponentów notebooka: pamięci RAM, dysku mSATA, kontrolerów sieciowych czy układu chłodzenia procesora.

PORTY ZEWNĘTRZNE

Komputer posiada bogaty, jak na 12 calowy ultrabook, zestaw portów zewnętrznych. Większość portów, nazwijmy to – stałego użytku – zostało umieszczonych w tylnej części notebooka. Użytkownik znajdzie tu złącze ładowania, port karty sieciowej 1Gb/s, port HDMI do podłączenia opcjonalnego monitora oraz dwa pory USB. W głębi lewej ścianki znajduje się dodatkowy port USB, port audio (combo słuchawki/mikrofon) oraz złącze mini DisplayPort. Również w lewej części znajduje się czytnik kart pamięci. Takie umiejscowienie portów ogranicza do minimum ilość kabli w ścisłym otoczeniu notebooka oraz niweluje ryzyko przypadkowego wyszarpnięcia któregokolwiek z kabli czy uszkodzenia podłączonych urządzeń. Żaden z portów nie znajduje się w obszarze, na którym poruszają się dłonie użytkownika. Śladami całej serii Latitude, również w przypadku tego notebooka zakres portów można rozszerzyć stosując replikator (stację dokującą). E7240 współpracuje ze znanymi z poprzednich serii replikatorami PR02X oraz PR03X, a także z bezprzewodową stacją D5000, stosowaną dotychczas w modelu Latitude 6430u. Warunkiem użytkowania tej ostatniej jest posiadanie egzemplarza E7240 wyposażonego w kontroler bezprzewodowy Dell Wireless 1601 wspierający technologię WiGig. Dzięki stacji D5000 możliwe jest zdalne korzystanie z 3 portów USB 3.0, portu HDMI, złącza DisplayPort oraz portu sieci przewodowej 1Gb/s.  

DOSTĘPNE KONFIGURACJE

Dell Latitude E7240 jest stosunkowo nowym produktem, toteż ilość gotowych konfiguracji, choć obecnie niewielka, sukcesywnie wzrasta. Należy pamiętać, że tak jak każdy inny laptop biznesowy firmy Dell, również ten model jest w pełni konfigurowalny, dlatego nawet jeśli w naszym sklepie nie znajdą Państwo odpowiedniego egzemplarza, warto zapytać sprzedawcę o możliwość przygotowania notebooka na zamówienie. Każdy egzemplarz na indywidualne zamówienie zakupiony w sklepie dellowo.pl konfigurowany jest bezpośrednio przez firmę Dell, wyłącznie w oparciu o certyfikowane komponenty, dlatego z każdym produktem otrzymują.

Państwo gwarancję jakości oraz bezawaryjności, której potwierdzeniem jest nasz certyfikat partnerstwa na poziomie Preferred. Składając zamówienie na konfigurację indywidualną, mają Państwo szerokie możliwości dostosowania produktu do swoich potrzeb. E7240 jest oferowany z procesorami Intel Core i3, i5 oraz i7 czwartej generacji. Obsługuje do 8GB pamięci RAM typu DDR3L (niskonapięciowa). Posiada zintegrowaną z procesorem kartę graficzną Intel HD Graphics (do HD4400 włącznie), która bez problemu wyświetla obraz w pełnej rozdzielczości HD. Dostępny z matową matrycą HD (1366x768) lub dotykową matrycą Full HD (1920x1080), która na zaledwie 12 calach ekranu zapewnia niespotykaną dotąd wielkość obszaru roboczego. Dwustrefowy mikrofon z redukcją szumu oraz czytnik kart pamięci to wyposażenie standardowe, a opcjonalna kamera internetowa HD dopełnia tylko mobilności tego smukłego ultrabooka. Dodatkowy czas pracy można uzyskać wybierając pojemniejszą baterię 4-komorową. Niewielkie wymiary to także konieczność stosowania mniejszych odpowiedników niektórych komponentów, dlatego w przypadku tego notebooka standardowy dysk 2,5 calowy zastąpiono dyskiem mSATA SSD. Jest to ogromna zaleta tego ultrabooka – szybki dysk mSATA SSD o pojemności 128GB lub 256GB zdecydowanie podnosi wydajność tego niewielkiego komputera sprawiając, że niezależnie od miejsca i sytuacji - już w kilka sekund jest gotowy do pracy. Opcjonalny modem szerokopasmowy WWAN zapewni łączność z globalną siecią w każdym miejscu i o każdej porze – wszędzie tam, gdzie dociera zasięg sieci telefonii komórkowej. Dell Latitude E7240 dostępny jest z preinstalowanym systemem Windows 7 Professional lub Windows 8 Pro.

PODSUMOWANIE

Choć porównywanie klasycznego 12-calowego notebooka do ultrabooka może wydawać się mało obiektywne, to w tym przypadku producent nie pozostawia nam wyboru. Decyzją firmy Dell następca modelu E6230 to właśnie ultrabook E7240, więc o ile trudno obiektywnie porównać budowę obydwu komputerów, o tyle warto ocenić drogę, jaką Dell obrał dla swoich najmniejszych, biznesowych notebooków. A droga wydaje się słuszna. Następca uzyskał jeszcze mniejsze rozmiary, co sprawiło, że stał się bardziej przenośny. Duży, wygodny touchpad oraz zmodyfikowany kształt klawiszy, które w najnowszej serii uzyskały bardziej strome brzegi sprawiają, że komputer obsługuje się wyjątkowo wygodnie. Najbardziej mobilnych ucieszy z pewnością fakt, że najnowszy 12 calowy Latitude dostępny jest również z ekranem dotykowym, co w połączeniu z systemem Windows 8 sprawia, że komputer można obsługiwać równie łatwo jak smartfon czy tablet. Pomarańczowe oznaczenia klawiszy funkcyjnych wprowadzone w trzeciej odsłonie notebooków Latitude serii E, w najnowszej odsłonie zastąpione zostały jasno niebieskimi, a te idealnie komponują się z grafitowymi i srebrnymi elementami wykończenia obudowy. Ponadto zmodyfikowano wiele elementów budowy zewnętrznej, o których trudno wypowiedzieć się obiektywnie z powodów wspomnianych wyżej, a które potwierdzają tylko niezwykłą dbałość firmy Dell o detale. Mimo, iż najnowszy 12 calowy Latitude jest ultrabookiem i z pewnością większość swojego czasu przepracuje w podróży, to producent nie zapomniał te z o jego przeznaczeniu do pracy biurowej i z tego powodu – bardzo zresztą słusznie – większość portów zewnętrznych wyprowadzona została na tylną część obudowy. Skutecznie ogranicza to nieestetyczną plątaninę kabli i zdecydowania umila pracę. Niezmienna pozostaje możliwość zastosowania stacji dokującej, w tym modelu również bezprzewodowej. Niezmienna jest też wydajność, do której Dell nas przyzwyczaił – piąta odsłona bazuje na najnowszych, niskonapięciowych procesorach czwartej generacji firmy Intel, a wiele komponentów składowych, jak pamięć RAM czy dysk twardy, zastąpiono ich energooszczędnymi odpowiednikami, co sprawia, że nawet na standardowej 3-komorowej baterii o pojemności 31Wh czas pracy E7240 jest naprawdę zadowalający i w zależności od obciążenia wynosi nawet do 6 godzin. Bez wątpienia nowy Dell Latitude E7240 to idealny wybór dla każdego, kto ceni sobie styl i niezawodność, a najnowsze rozwiązania w zaledwie 12 calowej, wzmacnianej obudowie sprawiają, że ten komputer to nieocenione i niezbędne narzędzie codziennej pracy.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250