Nowe Latitude® serii 7000 – bezpieczne i eleganckie

W ostatnim czasie w ofercie firmy Dell® pojawiły się nowe ultrabooki serii Latitude 7000. Są to następcy bardzo lubianych i pozytywnie ocenianych notebooków Dell® Latitude E7240 i Dell® Latitude E7440. Nowe modele zyskały oznaczenie 50 w tytule, a zatem ich nazwy to dla modelu 12-calowego: Dell® Latitude E7250, a dla modelu 14-calowego: Dell Latitude E7450. Warto od razu tutaj zaznaczyć że model 12-calowy występuje również w wersji bez złącza dokowania i co za tym idzie w jego nazwie nie ma oznaczenia E symbolizującego obecność tego złącza.

 

Estetyka wykonania i bogate wnętrze

Po rozpakowaniu i wyjęciu z pudełka cała konstrukcja przypomina znaną już konstrukcję z obecnie panującej serii 7000. Została ona jeszcze bardziej odchudzona i teraz jej grubość zaczyna się od 19.4 mm oraz zyskała ciemniejszy kolor obudowy. Waga w wersji 12-calowej zaczyna się już od zaledwie 1.25 kg co sprawia że przy niewielkich wymiarach notebook ten jest niezwykle mobilny. Laptop wykonany został bardzo starannie, a całość sprawia wrażenie bardzo solidnej i dobrze spasowanej konstrukcji.

Zaglądając do wnętrza notebooka na pierwszy plan wysuwa się procesor. W nowej serii 7000 w modelach zarówno 12-calowych jak i 14-calowych znajdziemy procesory 5-tej generacji Intel® z rodziny Core® od i3 do i7.

Procesory Intel® Core® 5 generacji to obecnie najnowsza i najświeższa seria procesorów z tej rodziny. W tej generacji zostały one znacznie zmniejszone dzięki nowemu procesowi produkcyjnemu 14 nm. Ich powierzchnia została zmniejszona o 50%, a grubość o 30%. Najważniejszą zmianą w porównaniu do poprzedniej generacji jest jednak lepsze zarządzanie energią, a co za tym idzie są one wydajniejsze energetycznie, pozwalają na wyższe częstotliwości pracy przy niskich napięciach, potrzebują o 60% mniej energii i co za tym idzie wydzielają mniej ciepła oraz oferują szybszy czas reakcji i większą przepustowość.

Zastosowanie procesorów z 5 generacji Intel® Core® w notebookach Dell® Latitude® serii 7000 pozwoliło uzyskać znacznie większą wydajność oraz lepsze gospodarowanie energią a co za tym idzie pozwoliło wydłużyć pracę na baterii oraz zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła.

Razem z nowymi procesorami notebooki serii Dell® Latitude® 7000 zyskały nową zintegrowaną kartę graficzną Intel® HD Graphics 5500, która o ok 20-25% przewyższa wydajnością poprzednią kartę Intel® HD Graphics 4400 i wydajnością zbliża się do dedykowanych kart graficznych. Ta dodatkowa moc w połączeniu z procesorem 5 generacji zapewnią wydajność która pozwoli na wykonywanie nawet bardziej zaawansowanych zadań. Gdyby jednak to okazało się niewystarczające to model Dell® Latitude® E7450 posiada dodatkowo kartę dedykowaną Nvidia® GeForce® 840M, która zapewni odpowiednią moc zawsze wtedy kiedy będzie na to zapotrzebowanie.

Nowe Dell® Latitude® serii 7000 pozwalają na zamontowanie aż 16 GB pamięci DDR3L SDRAM o częstotliwości 1600 MHz. Pozwalają na to 2 sloty pamięci znajdujące się na płycie głównej. Taka ilość wystarczy w zupełności do najbardziej złożonych zadań obliczeniowych i powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Dell® Latitude® E7250 występuje w konfiguracjach z dwoma rodzajami dysków. Jednym z nich są dyski SSD o pojemności do 512 GB. Drugim rodzajem są dyski samoszyfrujące SSD, które oferują duże bezpieczeństwo danych nawet w sytuacjach alarmowych takich jak zgubienie notebooka szyfrując dane i zabezpieczając nas przed niepowołanym dostępem do naszych danych przez osoby trzecie. Należy tutaj również nadmienić że dyski SSD to obecnie najszybszy rodzaj nośnika danych, który ma ogromny wpływ na wydajność całego komputera.

Dell® Latitude® E7450 oferuje bardziej różnorodny wybór nośników danych. W dostępnych konfiguracjach znajdziemy również znane powszechnie dyski HDD oraz hybrydowe dyski SSHD, które są połączeniem cech dysków HHD i SSD i stanowią idealny kompromis pomiędzy tymi nośnikami.

 

Obraz w wysokiej rozdzielczości

Ekran to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów notebooka od którego zależą wrażenia z pracy na całym urządzeniu i który ma ogromny wpływ na komfort pracy użytkownika. Od niego zależy jakość wyświetlanego obrazu oraz ilość szczegółów które możemy zobaczyć.

Dell® Latitude® E7250 występuje w wersji z dwoma rodzajami wyświetlacza o rozmiarze 12,5 cala. Pierwszym rodzajem jest ekran o rozdzielczości HD (1366 x 768) z podświetleniem krawędziowym LED o jasności 200 nitów z powłoką antyodblaskową chroniącą przed odbiciami światła. Drugim rodzajem jest ekran dotykowy o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) z podświetleniem krawędziowym LED o jasności 360 nitów ze szkłem Corning® Gorilla® Glass NBT oraz powłoką przeciwodciskową.

Dell® Latitude® E7450 występuje w wersji z trzema rodzajami wyświetlacza o rozmiarze 14 cali. Pierwszym rodzajem jest tak jak w Latitude® E7250 ekran o rozdzielczości HD (1366 x 768) z podświetleniem krawędziowym LED o jasności 200 nitów z powłoką antyodblaskową. Drugim rodzajem jest ekran o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) z podświetleniem krawędziowym LED o jasności 300 nitów z powłoką antyodblaskową. Ostatnim rodzajem jest ekran dotykowy o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) z podświetleniem krawędziowym LED o jasności 270 nitów ze szkłem Corning® Gorilla® Glass NBT oraz powłoką przeciwodciskową.

 

Złącza zewnętrzne

Nowe Latitude® serii 7000 zostały wyposażone w wiele gniazd pozwalających znacznie rozszerzyć możliwości notebooka. Wśród nich znajdziemy zarówno w wersji 12-calowej jak i 14-calowej:

 • 1 x gniazdo HDMI,
 • 1 x gniazdo mDP,
 • 1 x gniazdo RJ-45,
 • 3 x USB 3.0,
 • 1 x złącze dokowania (opcjonalne),
 • 1 x gniazdo karty SIM,
 • 1 x czytnik kart pamięci SD 4.0,
 • 1 x złącze combo audio,
 • 2 x złącze M.2 kart rozszerzeń(wersja bez złącza dokowania posiada tylko jedno takie złącze),
 • 1 x gniazdo blokady.

Warto tutaj zwrócić uwagę na to że złącze dokowania występuje tylko w Dell® Latitude® E7250, a nie występuje w Dell® Latitude® 7250. Podobnie jest z ilością złącz M.2 kart rozszerzeń gdzie wersja z oznaczeniem E posiada je dwa (jedno na karty WLAN/BT/WiGig i jedno na karty WWAN/SSD). Wersja bez oznaczenia E posiada tylko jedno takie złącze (na karty WLAN/BT/WiGig). Opcjonalnie występuje również czytnik kart SmartCard oraz czytnik linii papilarnych.

 

Łączność przewodowa i bezprzewodowa

Odświeżone Dell Latitude serii 7000 posiadają możliwość zarówno przewodowego jak i bezprzewodowego połączenia notebooka z siecią internet. Do połączenia przewodowego mamy jedno gniazdo gigabitowe pozwalające za pomocą kabla na łączenie z siecią www. W kwestii połączenia bezprzewodowego do dyspozycji pozostaje pięć opcji kart bezprzewodowych w tym cztery dual band. Niektóre z nich posiadają moduł Bluetooth pozwalające na szybkie przesyłanie plików na niewielkie odległości.

Dla osób często korzystających z notebooka poza miejscem pracy do dyspozycji jest opcjonalna karta WWAN pozwalająca na łączenie z sieciami komórkowymi i za ich pomocą korzystanie z sieci internet.

Dla osób które nie lubią plątaniny kabli i preferują łączność bezprzewodową nie tylko z siecią internet, ale także np. ze stacją dokującą do dyspozycji jest opcjonalna karta WiGig pozwalająca na bezprzewodową łączność z innymi urządzeniami.

 

Multimedia i system

Dell® Latitude® E7250 oraz Dell® Latitude® E7450 posiadają identyczne możliwości multimedialne. Dla lepszych wrażeń słuchowych notebooki te wyposażone zostały w wysokiej jakości głośniki wewnętrzne, a gdyby to nie było wystarczające to przez złącze combo jack możemy zawsze podłączyć dodatkowe głośniki lub słuchawki.

Dla osób często korzystających z wideorozmów i telekonferencji bardzo dobrą wiadomością będzie to że nowe notebooki z serii 7000 zostały opcjonalnie wyposażone w mikrofony redukujące szum otoczenia oraz wysokiej jakości kamerkę internetową HD lub Full HD.

Nowe Dell® Latitude® serii 7000 występują w konfiguracjach z kilkoma wersjami systemu operacyjnego Microsoft® Windows® oraz w jednej z systemem Linux. Wśród opcji systemu znajdziemy między innymi Microsoft® Windows® 7 Professional 32/64 bit, taki sam system uzyskany na prawach downgrade’u, Microsoft® Windows® 8.1 64-bit, Microsoft® Windows® 8.1 Pro 64-bit oraz Linux Ubuntu 14.04 LTS 64-bit. Tak bogata oferta sprawia że każdy znajdzie notebooka z systemem który mu najbardziej odpowiada.

 

Zasilanie i wymiary

Dell® Latitude® E7250 wyposażony został w 3-komorową baterię litowo-polimerową o pojemości 39 Whr z funkcją ExpressCharge™ lub w 4-komorową baterię litowo-polimerową o pojemności 52 Whr z funkcją ExpressCharge™.

Wersja 14-calowa czyli Dell® Latitude® E7450 wyposażona została w nieco mocniejsze jednostki a mianowicie: 3-komorową baterie litowo-polimerową o pojemności 40 Whr z funkcją ExpressCharge™ lub 4-komorową baterię litowo-polimerowa o pojemności 54 Whr z funkcją ExpressCharge™. Za ładowanie akumulatorów odpowiedzialne są zasilacze o pojemności 65 Watt lub 90 Watt.

Wymiary notebooka Dell® Latitude® E7250 kształtują się następująco:

 • Szerokość:         310.5 mm,
 • Wysokość:         19.4 mm(nie dotykowy ekran),
 • Głębokość:        211 mm,
 • Waga:                  1.25 kg (z 3-komorową baterią).

Wymiary notebooka Dell® Latitude® E7450 kształtują się następująco:

 • Szerokość:         337 mm,
 • Wysokość:         20,4 mm,
 • Głębokość:        231,5 mm,
 • Waga:                  1.56 kg(z 3-komorową baterią).

 

Podsumowanie

Odświeżone Dell® Latitude® E7250 oraz Dell® Latitude® E7450 to ciekawa propozycja dla osób które poszukują mobilnego, a zarazem bardzo wydajnego narzędzia pracy. Odświeżony wygląd, cieńsza konstrukcja oraz mniejsza waga w porównaniu do poprzedników na pewno znajdzie swoich entuzjastów. Ekran dotykowy w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) na 12-calowym laptopie to na pewno nowość i przyda się osobom często korzystającym z notebooka poza stanowiskiem pracy, dzięki większemu obszarowi roboczemu i lepszemu skalowaniu np. stron internetowych czy dokumentów. Nie lada gratką jest również obecność konfiguracji 14-calowego notebooka z tej serii z dedykowaną kartą graficzną pozwalająca uzyskać jeszcze większą moc, potrzebną szczególnie przy zaawansowanych pracach graficznych.

Obecność nowych procesorów sprawia że notebook wydziela mniej ciepła, nie wymaga zaawansowanego układu chłodzenia i jest tym samym cichszy oraz zwiększa długość pracy na akumulatorze, co znacznie poprawia komfort pracy. Wiele rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo danych z samoszyfrującymi opcjonalnymi dyskami czy opcjonalnym czytnikiem linii papilarnych sprawią że nasze dane będą bezpieczne. Nowe procesory piątej generacji Intel® Core® wraz z nową zintegrowaną kartą graficzną oraz w połączeniu z duża ilością pamięci ram i dyskiem SSD zapewnią że notebook z odświeżonej serii 7000 jest niezwykle wydajny i że mocy nigdy nie zabraknie nawet do bardziej wymagających zadań.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250