Monitory firmy Dell® – ekonomiczny, profesjonalny a może zaawansowany?

Planując zakup nowego monitora warto prześledzić serie monitorów firmy Dell® oferującej wysoko cenione monitory w przystępnej cenie. W tym artykule porównamy poszczególne serie, a mianowicie: serię ekonomiczną E, profesjonalną P i zaawansowaną U na przykładzie monitorów 24 –calowych: Dell® E2414H, Dell® P2414H oraz Dell® U2414H.

 

Wygląd zewnętrzny

Monitor z serii ekonomicznej na przykładzie Dell® E2414H posiada krótką nogę pozwalającą jedynie na ograniczoną regulację, a mianowicie na pochylanie monitora do przodu i odchylanie do tyłu. Cały monitor jest w kolorze czarnym. Ekran posiada standardową ramkę wokół wyświetlacza, która w nowych modelach posiada ścięte krawędzie i zaokrąglone rogi.

Monitor z serii profesjonalnej na przykładzie Dell® P2414H posiada pełnowymiarową nogę, która pozwala na pełną regulację ustawienia monitora. W nowych modelach wygląd nogi został odświeżony i oprócz bardziej prostokątnych kształtów w porównaniu do poprzedników prawie cała noga oprócz miejsca łączenia z wyświetlaczem jest w kolorze srebrnym. Ekran kształtem przypomina ten z serii ekonomicznej, a największa różnica to srebrna obwódka na ścianach bocznych. Dotyczy to jedynie najnowszych serii, ponieważ o czym warto wspomnieć, w starszych seriach całość obudowy wyświetlacza była w kolorze czarnym.

Monitor z serii zaawansowanej na przykładzie Dell® U2414H również posiada pełnowymiarową nogę, która kształtem jak i wyglądem przypomina tą z serii monitorów profesjonalnych i wydaje się, że bez żadnych problemów może być stosowana wymiennie. Największa zmiana w porównaniu do pozostałych serii jest w kształcie i rozmiarze samego ekranu. Jego obudowa została znacznie odchudzona i zminimalizowana co nadało całej konstrukcji wielkiej elegancji. Krawędzie i same rogi ekranu są lekko ścięte, obudowa jest znacząco cieńsza a ramka wokół wyświetlacza jest ograniczona do absolutnego minimum. Boczne krawędzie zyskały ciemny szary kolor. Należy również tutaj zaznaczyć że dotyczy to jedynie najnowszych modeli z tej serii. Poprzednie modele posiadały znacznie szerszą ramkę, która po bokach była w kolorze srebrnym.

Możliwości regulacji ustawienia

Monitor z serii ekonomicznej ma najmniejsze możliwości regulacji. W zasadzie całe możliwości kończą się na pochylaniu monitora do przodu o 5 stopni oraz odchylaniu monitora do tyłu o 21 stopni. Ze względu na zamontowaną stopkę nie mamy innych możliwości regulacji i obrotu czy przestawiania monitora.

Monitor z serii profesjonalnej ma pełne możliwości regulacji ustawień. Oprócz wymienionego już wyżej pochylania w przód i odchylania w tył do naszych możliwości dochodzi jeszcze możliwość obracania w bok o 45 stopni zarówno w lewo jak i w prawo co ograniczy ilość zbędnego przestawiania za każdym razem gdy np. będziemy chcieli pokazać coś innej osobie. Dodatkowo mamy jeszcze bardzo ważną możliwość regulacji ustawienia wysokości ekranu względem podłoża co pozwoli nam ustawić monitor wedle indywidualnych potrzeb bez konieczności np. podkładania czegokolwiek gdy na naszym stanowisku siądzie osoba wyższa od nas. Ostatnią i zarazem najbardziej cenną funkcjonalnością monitora profesjonalnego jest możliwość obracania go do pozycji pionowej. Pozwoli to znacznie rozszerzyć możliwości zastosowania takiego monitora, gdzie ekran w pozycji pionowej może się przydać np. osobom które chcą poszerzyć swój obszar roboczy i często potrzebują otwierać strony internetowe i dokumenty, które lepiej wyświetlają się i skalują na ekranie w pozycji pionowej.

Monitor z serii zaawansowanej podobnie jak monitor z serii profesjonalnej ma pełne możliwości regulacji z jednym wyjątkiem, że dodatkowo w najnowszych modelach z tej serii mamy jeszcze możliwość pivota, czyli obrotu ekranu do pozycji pionowej zarówno w lewo jak i w prawo, co pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie monitora przy konstrukcjach wielomonitorowych.

Podłączanie monitora do innych urządzeń

Wszystkie monitory firmy Dell® złącza zewnętrzne służące do podłączania monitora z komputerem czy innymi urządzeniami ma umiejscowione w specjalnej niszy w dolnej części z tyłu monitora. Pozwala to na proste wyprowadzenie kabli m.in. dzięki specjalnemu otworowi na kable w podstawie monitora.

Monitor z serii ekonomicznej na przykładzie Dell® E2414H posiada następujące rodzaje złączy:

 • 1 x gniazdo zasilania – służące do podłączenia monitora kablem zasilającym do źródła zasilania,
 • 1 x gniazdo DVI – służące do podłączenia monitora z komputerem za pomocą kabla DVI (cyfrowe),
 • 1 x gniazdo VGA – służące do podłączenia monitora z komputerem za pomocą kabla VGA (analogowe),
 • 2 x gniazdo do montażu panelu Dell Soundbar – służące do mocowania opcjonalnego panelu dźwiękowego Dell.

Jak widać monitor ekonomiczny ma ograniczone możliwości rozbudowy stanowiska pracy, a jego złącza ograniczają się do jednego złącza cyfrowego(DVI) oraz jednego złącza analogowego (VGA) i ewentualnej możliwości podpięcia panelu głośników firmy Dell® kompatybilnych z tą serią monitorów.

Monitor z serii profesjonalnej na przykładzie Dell® P2414H posiada następujące rodzaje złączy:

 • 1 x gniazdo zasilania – służące do podłączenia monitora kablem zasilającym do źródła zasilania,
 • 1 x gniazdo DisplayPort (DP) – służące do podłączenia monitora z komputerem za pomocą kabla DP (cyfrowe),
 • 1 x gniazdo DVI – służące do podłączenia monitora z komputerem za pomocą kabla DVI (cyfrowe),
 • 1 x gniazdo VGA – służące do podłączenia monitora z komputerem za pomocą kabla VGA (analogowe),
 • 1 x gniazdo przesyłania danych USB – służące do przesyłania danych z gniazd USB monitora do komputera,
 • 4 x gniazdo pobierania danych USB – służące do pobierania danych z urządzeń zewnętrznych,
 • 2 x gniazdo do montażu panelu Dell Soundbar – służące do mocowania opcjonalnego panelu dźwiękowego Dell.

Jak widać monitor profesjonalny ma znacznie większe możliwości rozbudowy stanowiska pracy, a wśród jego złączy w porównaniu do serii ekonomicznej znajdziemy m.in.  dodatkowy rodzaj złącza cyfrowego (DP) pozwalający na oglądanie obrazu w najwyższej rozdzielczości oraz cztery gniazda USB rozszerzające ilość tych gniazd w komputerze czy stacji dokującej.

Monitor z serii zaawansowanej na przykładzie Dell® U2414H posiada następujące rodzaje złączy:

 • 1 x gniazdo zasilania – służące do podłączenia monitora kablem zasilającym do źródła zasilania,
 • 1 x gniazdo DisplayPort (DP) – służące do podłączenia monitora z komputerem za pomocą kabla DP (cyfrowe),
 • 1 x gniazdo Mini DisplayPort (mDP) – służące do podłączenia monitora z komputerem za pomocą kabla mDP (cyfrowe),
 • 1 x gniazdo wyjściowe DisplayPort(z MST) – służące do podłączania monitora do innego monitora i tworzenia tzw. łańcuchów monitorów za pomocą kabla DP(cyfrowe),
 • 2 x gniazdo HDMI(z MHL) – służące do podłączania monitora do komputera lub urządzenia mobilnego(np. smartfon, tablet) obsługującego funkcje MST za pomocą kabla HDMI(cyfrowe),
 • 1 x gniazdo wyjściowe Audio – służące do podłączenia głośników zewnętrznych,
 • 1 x gniazdo przesyłania danych USB – służące do przesyłania danych z gniazd USB monitora do komputera,
 • 4 x gniazdo pobierania danych USB – służące do pobierania danych z urządzeń zewnętrznych,
 • 2 x gniazdo montażu panelu Dell Soundbar – służące do mocowania opcjonalnego panelu dźwiękowego Dell.

Jak widać monitor zaawansowany ma największe możliwości rozbudowy stanowiska pracy m.in. dzięki większej ilości i różnorodności złączy cyfrowych oraz dzięki wielu dodatkowych udogodnieniom jak np. złącza HDMI z MHL(Mobile High-Definition Link) pozwalające na bezpośrednie podłączanie urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety do monitora i wyświetlanie obrazu z tych urządzeń na ekranie monitora. Bardzo użytecznym i ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie gniazda wyjściowego DP z MST (Multi Stream Transport) pozwalającego na łączenie ze sobą monitorów w łańcuch i wykorzystanie tylko jednego gniazda w komputerze do podłączenia kilku monitorów na raz.

Ekran który robi różnice

Najważniejszym elementem każdego monitora jest bez wątpienia wyświetlacz. Ma on największy wpływ na jakość odbieranych wrażeń i co za tym idzie pozwala on na jednoznaczne przypisanie monitora do konkretnej serii.

Monitor z serii ekonomicznej na przykładzie Dell® E2414H posiada 24-calowy ekran wykonany w technologii TN (Twisted Nematic). Jest to chyba najczęściej stosowany rodzaj matryc w różnych rodzajach urządzeń, a jego niewątpliwie najważniejszą zaletą jest bardzo szybki czas reakcji, który praktycznie całkowicie eliminuje ryzyko występowania efektu smużenia. W tym modelu czas reakcji jest na poziomie 5 ms gray to gray i jest to bardzo dobry wynik cechujący serię ekonomiczną monitorów firmy Dell®.

Maksymalna rozdzielczość to Full HD (1920 x 1080) przy odświeżaniu 60Hz. Prawidłowe kąty widzenia w tym monitorze kształtują się na poziomie 170 stopni dla poziomu i 160 stopni dla pionu. Kontrast typowy  dla tego monitora to 1000:1, a jasność 250 cd/m2. Wyświetla on 16,7 miliona kolorów przy palecie na poziomie 83% (CIE1976). Na zewnątrz znajduje się powłoka antyodblaskowa z twardą warstwą 3H chroniącą przed przypadkowymi zarysowaniami.

Ten rodzaj matrycy niewątpliwie bardzo dobrze nadaje się do wyświetlania dynamicznych scen w filmach wideo oraz grach akcji, gdzie szybki czas reakcji będzie niewątpliwie ogromną zaletą. W pracach biurowych stosunkowo niewielki kontrast oraz średnie kąty widzenia mogą okazać się, szczególnie do profesjonalnych prac graficznych, niewystarczające.

Monitor z serii profesjonalnej na przykładzie Dell® P2414H posiada ekran o wymiarach 23,8 cala, wykonany w technologii IPS (In-Plane Switching). Jest to najpopularniejszy ostatnio rodzaj matryc, który cechuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz świetnymi kątami widzenia kolorów, które w tym modelu kształtują się na poziomie 178 stopni zarówno w poziomie jak i w pionie. Czas reakcji ze względu na zastosowanie matrycy IPS, jest na poziomie 8 ms gray to gray.

Maksymalna rozdzielczość to Full HD (1920 x 1080) przy odświeżaniu 60Hz. Kontrast kształtuje się znacznie lepiej niż w serii ekonomicznej i jego wartość  to 2000000:1 (dynamiczny). Jasność podobnie jak w serii ekonomicznej wynosi 250 cd/m2. Monitor wyświetla 16,7 miliona kolorów przy palecie na poziomie 86% (CIE1976). Na zewnątrz również znajduje się powłoka antyodblaskowa z twardą warstwą 3H chroniącą przed przypadkowymi zarysowaniami.

Ten rodzaj matrycy niewątpliwie znajdzie swoich zwolenników wśród pracowników biurowych i profesjonalnych grafików, gdzie bardzo dobre kąty patrzenia oraz dobre odwzorowanie barw sprawdzi się w ich pracy.

Monitor z serii zaawansowanej na przykładzie Dell® U2414H posiada 23,8-calowy  ekran wykonany w technologii IPS (In-Plane Switching). Podobnie jak w matrycach IPS w serii profesjonalnej kąty patrzenia wynoszą 178 stopni zarówno w pionie jak i w poziomie, jasność wynosi 250 cd/m2, kontrast dynamiczny wynosi 2000000:1, a czas reakcji 8 ms.

Maksymalna rozdzielczość to Full HD (1920 x 1080) przy odświeżaniu 60Hz. Monitor wyświetla 16,77 miliona kolorów przy palecie na poziomie 85% (CIE1976). Na zewnątrz tak jak i u poprzedników znajduje się powłoka przeciwodblaskowa z twardą warstwą 3H chroniącą przed przypadkowymi zarysowaniami.

Ten rodzaj matrycy bardzo przypomina tą zastosowaną w serii profesjonalnej, a najważniejszym szczegółem odróżniającym jest większa ilość kolorów wyświetlana na tej matrycy. Obszar zastosowań będzie więc bardzo podobny do tego z monitorów profesjonalnych czyli przede wszystkim do prac graficznych i biurowych.

 

Wymiary, waga i zużycie energii

 

Dell® E2414H

Dell® P2414H

Dell® U2414H

Szerokość (z podstawą):

570,0 mm

565,6 mm

539,1 mm

Wysokość (z podstawą):

418,3 mm

499,0 mm

485,8 mm

Głębokość (z podstawą):

164,2 mm

180,0 mm

185,0 mm

Waga (z podstawą i kablami):

4,48 kg

5,58 kg

5,76 kg

Zużycie energii (typowe/maksymalne):

20W / 30W

28W / 45W

16W / 74W

 

Dzięki zastosowaniu cienkiej ramki wokół wyświetlacza nowe monitory z serii zaawansowanej mają zdecydowanie najmniejsze wymiary zewnętrzne przy takim samym dużym ekranie, w tym przypadku 24-cale, a monitory ekonomiczne ze względu na obecność standardowej ramki wokół wyświetlacza mają wymiary największe. Odwrotnie kształtuje się sprawa wagi monitora z kablami gdzie najmniejszą wagę ma monitor z serii E, a największą z serii U. Zużycie energii dla typowych zastosowań pokazuje że firma Dell® bardzo mocno pracuje nad zredukowaniem zużycia energii, ponieważ nowe monitory z serii U, mimo najbardziej zaawansowanej matrycy pobierają najmniej energii(zastosowania typowe).

 

Podsumowanie

Porównanie serii monitorów nie należy do zadań łatwych. Każda seria posiada jakieś cechy wspólne charakterystyczne tylko do tej serii, jednak poszczególne modele nawet w ramach jednej serii mogą nieznacznie odbiegać od przyjętych standardów, znacznie utrudniając wskazanie cech charakterystycznych całej serii. Zadanie to utrudnia jeszcze znacząco fakt że każdego roku wraz z nowymi modelami zmieniają się standardy i cechy odróżniające poszczególne serie.

W tym artykule jako przykład wzięliśmy modele 24-calowe z każdej serii z roku 2014(stąd w nazwie modelu końcówka 14). Pozwoliło to nam porównać poszczególne serie i wskazać różnice, które można przyjąć jako te które odróżniają poszczególne serie.

Jedną z największych różnic jest wygląd zewnętrzny. Już na pierwszy rzut oka, bez spoglądania w specyfikację danego produktu bez trudu przypasujemy konkretny monitor firmy Dell® do konkretnej linii produktowej. Bez wątpienia monitory z serii najwyższej czyli zaawansowanej mają najładniejszy wygląd i dodają estetyki stanowisku pracy. Nowe monitory z serii ekonomicznej i profesjonalnej również zyskały dzięki odświeżeniu wyglądu.

Kolejną dużą różnicą są możliwości regulacji ustawienia monitora. Najmniej opcji znajdziemy jak łatwo wywnioskować w serii ekonomicznej, gdzie możemy jedynie pochylać monitor do przodu i do tyłu. Serie profesjonalne i zaawansowane mają rozbudowane, bardzo podobne możliwości regulacji z tym że w nowych modelach z serii zaawansowanej występuje dodatkowa możliwość obrotu (pivota) monitora w dwie strony(w lewo i prawo) o 90 stopni.

Następną istotną różnicą jest ilość i rodzaj złączy zewnętrznych. Seria ekonomiczna ma ich zdecydowanie mniej, a dokładniej ma tylko jedno złącze video analogowe i jedno złącze video cyfrowe. Seria profesjonalna ma zdecydowanie więcej złączy, a wśród nich znajdziemy, oprócz tych z serii ekonomicznej, między innymi cztery złącza USB i cyfrowe złącze wideo DisplayPort pozwalające na wyświetlanie obrazu w najwyższej rozdzielczości. Największa różnorodność jest oczywiście w serii zaawansowanej monitorów Dell®. Do dyspozycji mamy między innymi port DisplayPort i miniDP, dwa złącza HDMI z funkcją MHL pozwalającą na podłączanie urządzeń mobilnych bezpośrednio do monitora oraz port DisplayPort z funkcją MST pozwalający na łączenie monitorów bezpośrednio ze sobą i tworzenie tzw. ”łańcuchów monitorów”.

Ostatnią i najważniejszą różnicą jest zastosowany w różnych seriach różny panel wyświetlacza. W serii ekonomicznej znajdziemy panel wykonany w technologii TN(Twisted Nematic), który nadaje się do podstawowych zadań i gier oraz dynamicznych filmów ze względu na szybki czas reakcji. W serii profesjonalnej zastosowano już bardzo dobrej jakości panel wyświetlacza wykonany w technologii IPS (In-Plane Switching) z bardzo dobrymi kątami widzenia i świetnym odwzorowaniem kolorów, który nadaje się już do bardzo zaawansowanych prac graficznych oraz do prac biurowych. W serii zaawansowanej zastosowano ulepszoną wersję panelu z serii profesjonalnej, który pozwoli m. in. wyświetlić jeszcze większą ilość kolorów. Bez wątpienia ten panel świetnie sprawdzi się w każdych zastosowaniach.

Wybór monitora to zadanie nie należące do najłatwiejszych. Dzięki bogatej ofercie monitorów firmy Dell® każdy będzie mógł wybrać monitor który będzie mu najlepiej odpowiadał i spełniał jego oczekiwania, a bardzo przystępna cena w zamian za świetną jakość monitora jeszcze bardziej zachęci do wyboru monitora właśnie tej firmy.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250