Monitor Dell® P2715Q – niesamowity obraz dzięki rozdzielczości 4K

W ostatnim czasie w ofercie firmy Dell® pojawił się jako jeden z pierwszych przedstawicieli na rynku monitor w zyskującej ostatnio na popularności rozdzielczości Ultra HD 4K. Rozważając zmianę monitora warto więc zastanowić się nad modelem Dell® Professional P2715Q, który podąża zgodnie z najnowszymi trendami w świecie elektroniki.

 

Pierwsze wrażenie

Po rozpakowaniu monitora z kartonu i po poskładaniu w całość(połączeniu stopki z wyświetlaczem) naszym oczom ukazuje się konstrukcja, która jest zgodna ze standardem monitorów profesjonalnych firmy Dell®. Klasyfikacja monitora Dell® P2715Q do kategorii monitorów profesjonalnych, sprawia że ma on odświeżony wygląd w stosunku do poprzedników, jest wykonany z dobrej jakości materiałów i wszystko razem pasuje do siebie.

Monitor jest konstrukcją 27 calową czyli ma po przekątnej 68,47 cm. Wymiary wyświetlanego obrazu kształtują się następująco:

 • Szerokość:         596,74   mm,
 • Wysokość:         335,66   mm,
 • Powierzchnia:   200301,75 mm2  (310,47 cala2).

Waga monitora wynosi 7,53 kg, a bez podstawy(np. do montażu ściennego) zaledwie 5,03 kg.

 

Szeroko pojęta regulacja

Dell® P2715Q posiada ogromne możliwości regulacji zarówno manualnej jaki i cyfrowej. Dzięki temu każdy będzie mógł dopasować monitor do swojego stanowiska pracy. Do dyspozycji mamy następujące opcje regulacji:

 • Funkcja Tilt – pozwala na regulację pozycji wyświetlacza względem płaszczyzny pionowej. Zakres regulacji to 5 stopni przy pochylaniu do przodu oraz 21 stopni przy pochylaniu do tyłu.
 • Funkcja Lift – pozwala na regulację wysokości wyświetlacza na stopce monitora. Zakres regulacji to 115 mm co pozwoli dokładne dopasowanie wysokości wyświetlacza do wygodnej pracy użytkownika.
 • Funkcja Swivel – pozwala na obrót monitora na podstawie o 45 stopni zarówno w lewo jak i w prawo, co ograniczy przestawianie monitora na podstawie za każdym razem kiedy będziemy chcieli choć trochę przekręcić monitor.
 • Funkcja Pivot – pozwala na obrót wyświetlacza o 90 stopni względem płaszczyzny poziomej. Pozwoli to na większe możliwości konfiguracji wielomonitorowych stanowisk oraz w każdym momencie na obrót wyświetlacza i prawidłowe wyświetlenie bardzo wąskich stron internetowych czy dokumentów bez konieczności ciągłego przewijania.
 • Funkcje OSD – pozwalają na cyfrową regulacje monitora, a dokładniej pozwala na wybór źródła obrazu, regulacje jasności czy kontrastu i  innych ważnych ustawień poprzez przyciski menu wbudowane w monitor.

Poza tymi wszystkimi opcjami regulacji warto jeszcze wspomnieć o tym że monitor Dell® P2715Q posiada otwory w standardzie VESA umożliwiające zawieszenie monitora na ścianie, co pozwoli uzyskać jeszcze większa przestrzeń robocza na biurku i znacznie zmieni odczucia i wrażenia z pracy na tym monitorze.

 

Niesamowite wrażenia wizualne

Czas na najważniejszy element każdego monitora a mianowicie wyświetlacz. W Dell® P2715Q występuje matryca IPS (In Plane Switching), która pozwala uzyskać bardzo dobre kąty patrzenia bez zniekształceń aż do 178 stopni zarówno w poziomie jak i pionie. Kolejną zaletą tego rodzaju matrycy są bardzo dobre kolory wyświetlanych obrazów oraz głęboka czerń.

Zastosowanie matrycy o rozdzielczości Ultra HD 4K (3840 x 2160) w 27 calowym monitorze  z odświeżaniem na poziomie 60 Hz pozwoliło uzyskać zdumiewające 163 piksela na cal. Sprawia to że wyświetlany obraz jest niezwykle szczegółowy i wyraźny, zastosowanie matrycy z 1.07 mld kolorów i matową powłoką antyodblaskową sprawia że każdy szczegół jest bardzo dokładnie odwzorowany, a głębia kolorów jeszcze większa.

Gamut kolorów jest bliski 100% pokrycia sRGB oraz 79% AdobeRGB, co w połączeniu z wysokim kontrastem i jasnością na poziomie 350 cd/m2 zostawia konkurencyjne modele innych producentów monitorów daleko w tyle. Czas reakcji wynosi w Dell® P2715Q 8,6 ms (gtg), a w trybie szybkim jedynie 6 ms.

Warto tutaj wspomnieć jeszcze o jednej istotnej rzeczy, a mianowicie że monitor Dell® P2715Q został fabrycznie skalibrowany i po wyjęciu z kartonu jest od razu gotowy do użycia.

 

Wiele opcji połączeń

Dell® P2715Q jako przedstawiciel profesjonalnej serii monitorów Dell® bardzo wiele gniazd umożliwiających rozszerzyć możliwości tego wyświetlacza, a co za tym idzie pozwolą lepiej wykorzystać potencjał jaki drzemie w tym monitorze. Wszelkie złącza znajdują się z tyłu monitora w jego dolnej części i kształtują się następująco:

 • 1 x gniazdo wejściowe HDMI (MHL),
 • 1 x gniazdo wejściowe DisplayPort,
 • 1 x gniazdo wejściowe mini DisplayPort,
 • 1 x gniazdo wyjściowe DisplayPort (MST),
 • 1 x gniazdo wyjściowe Audio,
 • 1 x gniazdo wysyłania danych USB,
 • 4 x gniazdo pobierania danych USB,
 • 1 x gniazdo kabla zasilającego.

 

Na szczególną uwagę zasługuje gniazdo HDMI z funkcją MHL (Mobile High-Definition Link) pozwalające na bezpośrednie podłączanie urządzeń mobilnych do monitora i wyświetlanie obrazu z tych urządzeń w odpowiedniej rozdzielczości oraz gniazdo DisplayPort z funkcją MST (Multi-Stream Transport) pozwalające na łączenie monitorów w tzw. łańcuch przy użyciu tylko jednego gniazda w komputerze co pozwala na wygodną pracę na wielu monitorach jednocześnie.

Podsumowanie

Nowy monitor Dell® P2715Q to bardzo ciekawa propozycja dla osób poszukujących dobrego monitora w rozdzielczości 4K za rozsądne pieniądze. Ten monitor mimo że nie zachwyca wyglądem jak choćby odświeżone monitory z serii zaawansowanej, to zachwyca obrazem i możliwościami technicznymi. Rozdzielczość Ultra HD z odświeżaniem na poziomie 60 Hz w połączeniu z 1,07 mld kolorów i wysokim kontrastem oferuje naprawdę wyśmienity obraz i sprawia że korzystanie z tego monitora będzie przynosiło wiele satysfakcji użytkownikom oraz znaczną poprawę komfortu pracy na nim. Bez wątpienia monitor ten wyróżnia się na tle konkurencyjnych modeli innych producentów co sprawia że każda osoba poszukująca monitora 4K powinna zwrócić na niego uwagę.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250