Dell® Optiplex® 3020 – esencja komputera biznesowego w trzech postaciach

Szukając komputera do pracy biurowej warto zwrócić uwagę na rodzinę komputerów Dell® Optiplex™, a w szczególności na przedstawiciela tej serii model Optiplex™ 3020, który występuje w trzech rodzajach obudowy, różniącej się nie tylko wielkością ale i podzespołami ukrytymi w środku.

Wnętrze pełne niespodzianek

 

Zaglądając do wnętrza w pierwszej kolejności swój wzrok skierujemy na procesor, który ma ogromny wpływ na wydajność całej jednostki, a w dodatku od wyboru modelu procesora zależy jaka zintegrowana karta graficzna znajdzie się w komputerze.

W ofercie znajdziemy modele z procesorami z rodziny Intel® Core® od i3 do i5 włącznie, modele z procesorami z rodzin Pentium® Dual Core oraz Celeron® Dual Core.

Procesory z rodziny Intel® Core® i3 zapewnia wydajność która powinna wystarczyć do podstawowych zastosowań takich jak przeglądanie sieci internetowej czy tworzenie i edytowanie dokumentów.

Procesory z rodziny Intel® Core® i5 zapewnia wydajność która powinna wystarczyć do średniozaawansowanych zastosowań takich jak praca z kilkoma aplikacjami równocześnie oraz obsługa podstawowych aplikacji graficznych.

Procesory z rodzin Intel® Pentium® oraz Intel® Celeron® przeznaczone są do podstawowych zadań takich jak praca z dokumentami, przeglądanie poczty i sieci internetowej oraz obsługa podstawowych aplikacji biurowych.

W konfiguracjach z najmocniejszymi procesorami znajdziemy kartę Intel® HD Graphics 4600,  w konfiguracjach z najsłabszymi procesorami z rodzin Intel® Pentium® oraz Intel® Celeron znajdziemy kartę Intel® HD Graphics, a w pozostałych konfiguracjach kartę Intel® HD Graphics 4400.

Warto szczególnie zwrócić uwagę na kartę Intel® HD Graphics 4600 która wydajnością zbliżyła się do średnich kart dedykowanych co pozwala nawet na pracę z średniozaawansowanymi aplikacjami graficznymi oraz innymi programami potrzebującymi dużej mocy obliczeniowej. Gdyby jednak i to było za mało to w konfiguracjach z obudową Mini Tower oraz Small Form Factor znajdziemy opcjonalnie dedykowaną kartę graficzną firmy AMD.

Dell Optiplex 3020 wyposażony został w 2 gniazda pamięci normalnej wysokości za wyłączeniem konfiguracji w obudowie Micro gdzie znajdują się dwa gniazda SO-DIMM. Możemy w nich zainstalować maksymalnie 16GB pamięci RAM DDR3 z taktowaniem 1600 MHz. Taka ilość pozwala na obsługę najbardziej zaawansowanych zadań oraz na spokojną pracę nawet z kilkoma aplikacjami równocześnie bez spadku wydajności całej konfiguracji.

Ilość przestrzeni na dane w komputerach Dell Optiplex 3020 zależy od konfiguracji. Do wyboru mamy dyski HDD o pojemności aż do 1 TB, dyski SSD oraz dyski hybrydowe SSHD. Istnieje również opcja wyboru konfiguracji bez fizycznych dysków twardych z przestrzenią na dane w chmurze Dell Cloud Desktop.

Dyski HDD cechuje ogromna przestrzeń na dane co niestety przypłacone zostało wydajnością takich dysków. Dyski SSD to z kolei bardzo szybkie dyski, które niestety nie oferują takich pojemności jak dyski HDD. Rozwiązaniem pośrednim są dyski hybrydowe SSHD, które cechują się większą wydajnością od dysków HDD oraz oferują większą przestrzeń na dane niż dyski SSD.

Do połączeń z innymi urządzeniami sieciowymi w komputerze Dell Optiplex 3020 w obudowie typu Mini Tower oraz Small Form Factor służy zintegrowana gigabitowa karta sieciowa firmy Realtek®. Opcjonalnie występują jeszcze: karta sieciowa gigabitowa na PCIe oraz karta sieci bezprzewodowej 802.11 a/b/g/n. W konfiguracjach z najmniejszą obudową Micro do łączenia z siecią mamy opcjonalnie kartę sieci bezprzewodowej 802.11 ac na złącze M.2.

Różnorodność złącz zewnętrznych i wewnętrznych

Ilość oraz typ złącz zewnętrznych różni się w zależności od wyboru obudowy całego komputera Dell Optiplex 3020.

W konfiguracjach z obudową Mini Tower oraz Small Form Factor występują następujące złącza zewnętrzne:

 • 2 x port USB 3.0 (z tyłu obudowy),
 • 6 x port USB 2.0 (4 z tyłu obudowy, 2 z przodu obudowy),
 • 1 x port RJ-45,
 • 1 x port VGA,
 • 1 x port DisplayPort 1.2,
 • 1 x gniazdo mikrofonowe (z przodu obudowy),
 • 1 x gniazdo słuchawkowe (z przodu obudowy),
 • 1 x gniazdo wyjściowe audio (z tyłu obudowy),
 • 1 x gniazdo wejściowe audio/mikrofonowe (z tyłu obudowy).

Opcjonalnie występują jeszcze w zależności od wybranej konfiguracji: złącze Serial Port oraz PS/2.

W konfiguracjach z obudową Micro występują następujące złącza zewnętrzne:

 • 2 x port USB 3.0 (1 z tyłu obudowy, 1 z przodu obudowy),
 • 4 x port USB 2.0 (3 z tyłu obudowy, 1 z przodu obudowy),
 • 1 x port RJ-45,
 • 1 x port VGA,
 • 1 x port DisplayPort 1.2,
 • 1 x gniazdo GHS (z przodu obudowy),
 • 1 x gniazdo mikrofonowe (z przodu obudowy, możliwość zastosowania jako gniazdo słuchawek).

Opcjonalnie występują jeszcze w zależności od wybranej konfiguracji: złącze Serial Port oraz PS/2.

Wewnątrz komputera znajdziemy dodatkowe gniazda pozwalające podłączyć dodatkowe elementy jak karty rozszerzeń. W zależności od wybranej konfiguracji niektóre gniazda mogą być zajęte.

W konfiguracjach w obudowie Mini Tower znajdziemy:

 • 1 x pełnej wysokości PCIe x16 
 • 3 x pełnej wysokości PCIe x1

W konfiguracjach w obudowie Small Form Factor znajdziemy:

 • 1 x połowy wysokości PCIe x16
 • 1 x połowy wysokości PCIe x1

W konfiguracjach w obudowie Micro znajdziemy:

 • 1 x złącze M.2 (22 x 30 mm)

Poza tymi wszystkimi złączami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi opcjonalnie występują w konfiguracjach z obudową typu Mini Tower oraz Small Form Factor: napęd optyczny oraz czytnik kart pamięci, a w konfiguracjach z obudową Micro: napęd optyczny zewnętrzny na USB.

Zasilanie, waga, wymiary

Komputer Dell Optiplex 3020 występuje w trzech rodzajach obudowy różniących się wymiarami i  wagą oraz zamontowanym w obudowie zasilaczem.

       Konfiguracje w obudowie typu Mini Tower:

 1. Waga:           9.4 kg,
 2. Wymiary:   
 1. Wysokość:  360 mm,
 2. Szerokość:  175 mm,
 3. Głębokość: 417 mm,
 1. Zasilacz:       290 W.

       Konfiguracje w obudowie typu Small Form Factor:

 1. Waga:           6 kg,
 2. Wymiary:
 1. Wysokość:  290 mm,
 2. Szerokość:  93 mm,
 3. Głębokość: 312 mm,
 1. Zasilacz:       255 W.

      Konfiguracje w obudowie typu Micro:

 1. Waga:           1.28 kg,
 2. Wymiary:
 1. Wysokość:  182 mm,
 2. Szerokość:  36 mm,
 3. Głębokość: 176 mm,
 1. Zasilacz:       65 W.

System Operacyjny

Dell Optiplex 3020 występuje w konfiguracjach z różnymi wersjami systemu operacyjnego Microsoft® Windows® 7 i Windows® 8.1 oraz opcjonalnie Linux Ubuntu. Do wyboru mamy 64-bitowe wersje standardowe oraz profesjonalne systemy Windows® 8.1, profesjonalne wersje 32-bitowe oraz 64-bitowe systemu Windows® 7 SP1, profesjonalną wersję 64-bitową systemu Windows® 8.1 z prawem downgradu do odpowiednika w Windows® 7 oraz opcjonalnie dla miłośników systemów UNIX – system Linux Ubuntu.

Podsumowanie

Dell Optiplex 3020 to doskonała propozycja dla osób które szukają komputera biznesowego. Trzy różne obudowy różniące się wymiarami pozwolą wpasować się idealnie w dostępną przestrzeń na biurku a wydajne podzespoły z najnowszymi procesorami z rodziny Intel® Core® oraz opcjonalnie dedykowaną kartą graficzną i dyskiem SSD pozwolą uzyskać moc której zawsze wystarczy do wykonywanych czynności. Na plus należy uznać również mnogość złączy zewnętrznych i wewnętrznych pozwalających rozbudować komputer o dodatkowe moduły i funkcjonalności oraz pozwalające na podłączanie przeróżnych urządzeń zewnętrznych usprawniających naszą prace. Te  wszystkie zalety sprawiają że Dell Optiplex 3020 można uznać za wspaniałe narzędzie do pracy biznesowej.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250