Dell® Precision® M2800 – profesjonalne narzędzie pracy

Rozglądając się za mobilnym notebookiem do pracy wymagającej ogromnej wydajności warto zwrócić uwagę na Dell Precision M2800 – czyli mobilną stację roboczą która dzięki zastosowaniu bardzo wydajnych, najnowszych podzespołów gwarantuje że praca nawet z najbardziej wymagającymi aplikacjami, jak graficzne programy typu CAD oraz wszelkiego rodzaju narzędzia do tworzenia grafiki 3D, będzie przebiegać płynnie i bez żadnych problemów.

Pierwsze wrażenie

Spoglądając na Dell Precision M2800 w oczy rzuca się starannie wykonana obudowa, która jest spójna i nadaje całości elegancji. Klawiatura zastosowana tutaj sprawia że pisanie dłuższych tekstów nie sprawia żadnych problemów, dodatkowy blok numeryczny przyda się osobom które wykonują często obliczenia, a opcjonalne podświetlenie nada nowy wymiar pracy osobom które często pracują wieczorami czy w nocy. Atutem może być też wbudowany napęd optyczny, który umożliwi odczyt płyt DVD +/-RW.

Wymiary notebooka kształtują się następująco:

 • Szerokość:         379 mm
 • Wysokość:         33.4 mm
 • Głębokość:        250.5 mm

Choć nie należą one do najmniejszych jak i waga tego notebooka, która wynosi 2.56 kg, co w dużej mierze spowodowane jest dodatkowymi podzespołami zwiększającymi możliwości i moc konfiguracji, to biorąc pod uwagę ogromną wydajność i wszechstronność tej stacji roboczej te wymiary wydają się wciąż bardzo niewielkie, a ich znaczenie schodzi na dalszy plan.

Podzespoły pełne mocy

Stacja robocza Dell M2800 wyposażona została w czwartą generację procesorów Intel® Core i5 oraz i7, które zapewnią ogromną moc, a co za tym idzie poradzą sobie nawet z najcięższymi zadaniami. Spodoba się to z pewnością osobom które często pracują z kilkoma aplikacjami naraz lub z aplikacjami, które do swej pracy wymagają bardzo dużej mocy obliczeniowej, ponieważ zastosowane tu procesory pozwolą na stabilną i ciągłą prace.

Ilość pamięci operacyjnej zastosowanej w Precision M2800 to 8GB DDR3L SDRAM o częstotliwości 1600MHz z możliwością rozszerzenia do 16GB dzięki dwóm slotom pamięci. Taka ilość da spory zapas mocy i umożliwi bezproblemową prace nawet kilku aplikacjom równocześnie.

Wraz z procesorami Intel Core stacje te zostały wyposażone w zintegrowane karty graficzne Intel HD Graphics 4600, która da sobie radę z średnio zaawansowanymi zadaniami. Gdy będziemy potrzebować największej wydajności to do naszej dyspozycji będzie dedykowana karta graficzna AMD FirePro W4170M z 2GB pamięci GDDR5.

W zależności od wyboru odpowiedniej konfiguracji przestrzeń na dane może kształtować się na różnoraki sposób. Wybierając konfiguracje z dyskami SSD podnoszącymi znacząco wydajność całego notebooka otrzymamy niewielką w porównaniu do konfiguracji z pozostałymi dyskami przestrzeń na dane która wynosi do 256GB. Wybierając konfiguracje z dyskami magnetycznymi HHD lub z dyskami samo-szyfrującymi HDD zyskamy zdecydowanie więcej przestrzeni do 500GB oraz większe bezpieczeństwo danych kosztem wydajności. Kompromisem pomiędzy konfiguracjami z dyskami SSD a konfiguracjami z dyskami HHD są notebooki z dyskami hybrydowymi SSHD, które oferują ogromną przestrzeń aż do 1TB oraz dużą wydajność.

Wyświetlacz i multimedia

Dell Precision M2800 występuję z dwoma rodzajami wyświetlacza o rozmiarze 15.6 cala. Pierwszy to ekran HD o rozdzielczości 1366x768 pikseli z podświetleniem LED oraz powłoką Anti-Glare, która chroni przed refleksami światła i tym samym umożliwia pracę w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. Drugi to ekran Full-HD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli również z podświetleniem LED oraz powłoką Anti-Glare. Tak wysoka rozdzielczość pozwoli zwiększyć obszar roboczy, a tym samym ilość elementów mieszczących się na ekranie dlatego przyda się osobom które często pracują na notebooku mobilnie. Dodatkową zaletą jest to że osoby które korzystają z dodatkowych monitorów podłączanych do tego laptopa lub stacji dokującej nie będą musiały za każdym razem kiedy odłączą notebooka od monitora ustawiać rozmieszczenia ikon.

Dell M2800 można wykorzystać również jako multimedialne centrum rozrywki dzięki wysokiej jakości wyświetlaczowi oraz dodatkowym funkcjom i podzespołom zwiększającym multimedialność notebooka. Wyróżnić tu możemy wysokiej jakości głośniki, dzięki którym każdy dźwięk będzie bardzo wyraźny czy mikrofon redukujący szumy oraz kamerka internetowa HD pozwalająca prowadzić np. wideokonferencje.

Łączność i złącza zewnętrzne

Precision M2800 wyposażony został w gigabitową kartę sieciową umożliwiająca podłączenie notebooka do sieci za pomocą kabla Ethernet. Dla osób które preferują łączność bez kabli w modelu tym zainstalowano jedną z dwóch opcji kart bezprzewodowych:

 • Intel® Centrino® Advanced-N 6235 + Bluetooth® 4.0
 • Intel® Dual Band Wireless AC 7260 + Bluetooth 4.0

Osoby często korzystające z notebooka w miejscach gdzie nie ma sieci WLAN docenią obecność modułu WWAN: Dell Wireless™ 5570, który pozwoli na korzystanie po umieszczeniu w środku karty SIM z dostępu do internetu poprzez sieci komórkowe.

Złącza w tej stacji roboczej rozmieszczone zostały w sposób bardzo ergonomiczny, a ich część dodatkowo znalazła się na tylnej ścianie, co niewątpliwie jest bardzo dobrym pomysłem, który pozwoli na ograniczenie ilości kabli wokół użytkownika. Ich rozmieszczenie kształtuje się następująco:

 

Z lewej strony:

 • 1 x gniazdo zabezpieczające Kensington
 • 1 x gniazdo HDMI
 • 1 x gniazdo USB 3.0

Z prawej strony:

 • 2 x gniazdo USB 3.0
 • 1 x gniazdo combo jack

Z tyłu notebooka:

 • 1 x gniazdo USB 3.0
 • 1 x gniazdo LAN RJ-45
 • 1 x gniazdo VGA
 • 1 x gniazdo zasilania

Z przodu notebooka:

 • 1 x czytnik kart pamięci SD

Na spodzie notebooka:

 • 1 x złącze stacji dokującej

 

Dodatkowo w środku notebooka znajdziemy gniazdo na kartę SIM, pozwalające na łączność poprzez moduł WWAN oraz dwa sloty pozwalające podłączyć dodatkowe moduły rozszerzeń. Opcjonalnie notebook może być wyposażony w czytnik kart smart-card oraz czytnik fingerprint linii papilarnych.

Zasilanie i system operacyjny

Dell Precision M2800 występuje w konfiguracjach z tylko jednym systemem operacyjnym, którym jest Microsoft® Windows 7 Professional 64-bit. System Windows 7 to obecnie najczęściej stosowany system na całym świecie. Jest to następca systemów Windows Vista, który jest kompatybilny z poprzednimi wersjami oraz co ważne dla dużej części użytkowników, posiada przycisk start poprzez który można dostać się do wszystkich narzędzi i programów zainstalowanych w systemie. Jego obsługa w znacznym stopniu przypomina obsługę poprzednich wersji, dlatego duża część użytkowników bez żadnych problemów powinna poradzić sobie z jego użytkowaniem.

Za zasilanie odpowiedzialny jest odpowiedni akumulator występujący w dwóch wariantach:

 • 65 Wh 6-komorowej baterii Litowo-Jonowej z funkcją ExpressCharge™
 • 97 Wh 9-komorowej baterii Litowo-Jonowej z funkcją ExpressCharge™

Taka pojemność akumulatorów powinna w zupełności wystarczyć na kilka godzin mobilnej pracy, a gdy zajdzie potrzeba można zawsze podłączyć zasilacz dołączony do zestawu o mocy 130 Watt, który bardzo szybko naładuje baterię.

Podsumowanie

Dell Precision M2800 to propozycja dla osób które w pierwszej kolejności szukają wydajności. Ta stacja graficzna pozwala uzyskać niesamowitą moc, która zamknięta jest w stylowej i mobilnej obudowie, pozwalającej na pracę urządzenia w każdym miejscu gdzie tego będziemy potrzebować. Dodatkowo notebook ten oferuje bardzo duże bezpieczeństwo poprzez liczne certyfikaty oraz oprogramowanie oferowane przez firmę Dell. Liczne funkcje multimedialne oraz wysokiej jakości ekran i głośniki oraz kamerka internetowa HD pozwolą wykorzystać Dell M2800 jako centrum multimedialnej rozrywki, a wygodna klawiatura oraz wielodotykowy touchpad pozwolą na wiele godzin komfortowej pracy.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250