Odświeżona seria Latitude® 5000 – bezpieczeństwo i trwałość wykonania

Użytkownicy notebooków serii Latitude 5000, na pewno będą zadowoleni z faktu że firma Dell wprowadza do swojej oferty odświeżone produkty z tej serii. Znajdą się  tam notebooki: 12 – calowe Dell Latitude E5250/5250 oraz 14-calowe Dell Latitude E5450/5450 i 15-calowe Dell Latitude E5550/5550. W poprzednim artykule bardzo szczegółowo przyjrzeliśmy się 12-calowemu notebookowi z tej serii, w tym skupimy się na pozostałych dwóch modelach.

Pierwsze spojrzenie

Wszystkie modele z odświeżonej serii 5000 cechują się bardzo eleganckim wyglądem. Na pierwszy rzut oka da się zauważyć bardzo wysoką jakość materiałów użytych do konstrukcji laptopów oraz spójność i solidność wykonania. Nie sposób nie zauważyć, biorąc laptopa do ręki, jego niewielką wagę: notebook Dell E5450 waży zaledwie 1.81 kg w początkowej konfiguracji, a Dell Latitude E5550 – 2.14 kg. Co do wymiarów to ich zestawienie znajduje się w poniższej tabeli.      

 

14-calowy Dell E5450

15-calowy Dell E5550

Szerokość:

334.9 mm

376.9 mm

Wysokość:

22.85 mm

23.45 mm

Głębokość:

231.15 mm

255.2 mm

 

Klawiatura w tych notebookach została zastąpiona nowszą, lepszą wersją tzw. „chiclet” która znacznie ułatwia pisanie na niej. Występuje w dwóch wersjach: standardowej i opcjonalnie podświetlanej. W modelu Dell Latitude E5550 klawiatura posiada dodatkowy blok numeryczny, który przyda się osobom często wykonującym wszelkiego rodzaju obliczenia.

Ważną różnicą w porównaniu do poprzedniej wersji tych notebooków jest brak wbudowanego napędu optycznego, co niewątpliwie może nie spodobać się osobom korzystających z płyt CD/DVD.

Najnowsze podzespoły

Oba opisywane notebooki wyposażone zostały w procesory 4-tej generacji z rodziny Intel® Core i3 oraz i5, z małą różnicą że Dell Latitude E5450 dodatkowo występuje z procesorami Intel® Celeron. Procesory z rodziny Celeron wystarczą do najbardziej podstawowych zadań, a jednostki z rodziny Core pozwolą już na osiągnięcie większej mocy obliczeniowej, a co za tym idzie wykonywanie bardziej złożonych zadań.

Firma Dell w nowym roku 2015 planuje wprowadzić konfiguracje z procesorami 5-tej generacji Intel Celeron(tylko Latitude E5450) oraz Core od i3 aż do i7, które zapewnią zdecydowanie większą moc, mniejszy pobór prądu oraz mniejsze wydzielanie ciepła.

Z  rodzajem procesora ściśle związana jest zintegrowana karta graficzna występująca w tych notebookach. Z procesorami Intel® Celeron występuje karta Intel® HD Graphics, z procesorami Intel® Core 4-tej generacji karta Intel® HD Graphics 4400, a z procesorami Intel® Core 5-tej generacji karty graficzne Intel® HD Graphics 5500.

Karty zintegrowane w obecnym kształcie tylko nieznacznie ustępują wydajnością średniej klasy kartom dedykowanym, a często ich wydajność jest porównywalna co zapewnia wystarczającą moc do nawet najbardziej zaawansowanych zadań.

W konfiguracjach, które pojawią się w nowym roku z procesorami Intel® Core 5-tej generacji firma Dell planuje wprowadzić możliwość wyboru dodatkowych kart dedykowanych Nvidia® GeForce® 830M oraz 840M, które sprawią że wykonywanie nawet najbardziej złożonych obliczeniowo czy graficznie prac nie będzie sprawiać żadnych problemów.

Notebooki z odświeżonej serii 5000 wyposażone zostały w 2 sloty umożliwiające zamontowanie maksymalnie 8GB pamięci operacyjnej DDR3L SDRAM o częstotliwości 1600 MHz. W konfiguracjach z procesorami 5-tej generacji ta ilość ma się zwiększyć do 16GB co sprawi że wykonywanie nawet wielu zadań równocześnie nie spowoduje najmniejszych kłopotów oraz spadku wydajności.

Wybierając notebooka bardzo istotnym elementem jest dysk twardy, mający często ogromny wpływ na wydajność. W odświeżonej serii 5000 do dyspozycji mamy konfiguracje z dyskiem HDD 7200 obr./min o pojemności 500GB oraz konfiguracje z dyskiem SSD 128GB. Wybierając dysk HDD uzyskamy ogromną przestrzeń na dane kosztem wydajności, natomiast wybierając dysk SSD uzyskamy ogromną wydajność kosztem pojemności.

W nowym roku firma Dell planuje wprowadzić znacznie więcej opcji wyboru dysku twardego w tym m.in.: dyski 256GB SSD, 128GB SSD mSATA, 250GB HDD o prędkości 7200 obr./min, 1TB HDD o prędkości 5400 obr./min, 512GB SSD oraz samo-szyfrujące dyski 256GB SED SSD oraz hybrydowy 500GB SED.

Dyski samo-szyfrujące to nowość na rynku. Wprowadzają one dodatkowe funkcje zabezpieczające dane przed nieuprawnionym dostępem. W przypadku kradzieży lub nieuprawnionego wyjęcia z komputera dane na dysku zostają zaszyfrowane i niemożliwy staje się ich odczyt przez osoby nieupoważnione. W skrajnych przypadkach dyski te pozwalają nawet usunąć te dane z dysku dając pewność że nasze tajemnice nie zostaną odczytane.

Obraz pełen emocji

Odświeżone laptopy Dell Latitude E5450 i Dell Latitude E5550 występują w konfiguracjach z kilkoma rodzajami ekranów. Podstawowa wersja występuje z ekranem HD o rozdzielczości 1366x768 z podświetleniem LED oraz powłoką Anti Glare zapewniającą komfortową pracę nawet przy mocnym oświetleniu oraz ze wzmocnioną włóknem szklanym powierzchnią  tylną wyświetlacza dającą większą wytrzymałość i odporność.

 Pozostałe konfiguracje występują z ekranami Full-HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z powłoką Anti Glare oraz opcjonalnie z ekranami dotykowymi Full-HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z powłoką Corning® Gorilla® Glass NBT oraz podświetleniem LED.

Wiele opcji wyboru wyświetlacza pozwoli na lepsze dopasowanie odpowiedniej konfiguracji do własnych potrzeb, a opcjonalny wyświetlacz dotykowy pozwoli osiągnąć większy komfort pracy oraz większe wrażenia z użytkowania notebooka.

W nowym roku firma Dell planuje wprowadzić jeszcze konfiguracje z ekranami dotykowymi HD o rozdzielczości 1366 x 768 z powłoką Corning® Gorilla® Glass NBT oraz podświetleniem LED.

Moduły łączności i złącza zewnętrzne

Latitude E5450 oraz Latitude E5550 wyposażone zostały w gigabitową karta sieciową umożliwiającą podłączenie notebooka do sieci za pomocą kabla oraz wiele opcji bezprzewodowych kart sieciowych umożliwiających na łączność z siecią bez użycia kabli. Często występują one wraz z modułem Bluetooth, który pozwala na transmisje plików na niewielkie odległości. Opcjonalnie notebooki te można wyposażyć w moduł WWAN, który po włożeniu do komputera karty SIM pozwala na łączność z siecią internet za pośrednictwem sieci komórkowej w każdym miejscu gdzie ten sygnał jest dostępny. Daje to ogromne możliwości pracy mobilnej, niezależnie od miejsca w którym się znajdziemy.

W nowym roku i tutaj firma Dell przygotowała zmiany. W nowych konfiguracjach pojawią się opcjonalne dodatkowe moduły WWAN oraz WiGig, pozwalający na bardzo szybką transmisję danych z prędkościami dochodzącymi do 7 Gb/s pomiędzy urządzeniami na niewielką odległość.

Złącza zewnętrzne w tych notebookach zostały rozlokowane bardziej ergonomicznie w stosunku do poprzedników. Znacznie więcej złącz trafiło na tył laptopa co znacznie ogranicza plątaninę kabli z boków i przodu laptopa.

Rozkład złącz w wersji 14-calowej jak i 15-calowej kształtuje się tak samo i wygląda następująco:

Z lewej strony:

 • 1 x opcjonalny czytnik smart-card
 • 1 x gniazdo combo audio
 • 1 x gniazdo kabla zabezpieczającego

Z prawej strony:

 • 1 x czytnik kart pamięci SD 4.0
 • 1 x gniazdo USB 3.0 z funkcją PowerShare

Z tyłu notebooka:

 • 1 x gniazdo LAN RJ-45
 • 1 x gniazdo VGA
 • 2 x gniazdo USB 3.0
 • 1 x gniazdo HDMI
 • 1 x gniazdo zasilania

Na spodzie notebooka:

 • 1 x gniazdo stacji dokującej( tylko w modelach z oznaczeniem E)

Dodatkowo notebooki te mogą być wyposażone w opcjonalnie występujące poniżej klawiatury czytnik kart mikroprocesorowe smart-card oraz czytnik linii papilarnych. Oprócz tych złącz wewnętrznych występują dwa wewnętrzne gniazda rozszerzeń nowego typu– M.2 czyli multifunkcyjne gniazda zajmujące bardzo mało miejsca na płycie głównej komputera, pozwalające podłączyć wiele dodatkowych modułów takich jak WWAN/HCA/WLAN/BT/WiGig.

System i zasilanie

Firma Dell przygotowała bardzo wiele możliwości wyboru konfiguracji z odpowiednim systemem operacyjnym. Do dyspozycji mamy z rodziny Microsoft: Windows 7 Professional 32/64 bit, ten sam system uzyskany na prawach downgrade’u z systemu Windows 8.1 Pro 64-bit oraz wersje podstawową oraz Pro systemu Windows 8.1 64-bit. Dla miłośników systemów Unixowych przygotowano konfiguracje z systemem Linux Ubuntu 14.04 LTS.

Dell Latitude E5450 i Dell Latitude E5550 występują w konfiguracjach z:

 • 38 Whr – 3 komorową baterią litowo-polimerową z funkcją ExpressCharge™
 • 51 Whr – 4 komorową baterią litowo-polimerową z funkcją ExpressCharge™
 • 51 Whr – 4 komorową baterią litowo-polimerową z wydłużonym cyklem życia oraz funkcją ExpressCharge™

Każda konfiguracja z tymi bateriami powinna wystarczyć na co najmniej kilka godzin mobilnej pracy, a gdy zajdzie potrzeba doładowania akumulatorów to do dyspozycji będziemy mieć odpowiednio dopasowany zasilacz o mocy 65 Watt (regionalnie występuje także zasilacz 90 Watt).

Podsumowanie

Nowe notebooki latitude serii 5000 to urządzenia przede wszystkim bardzo wydajne dzięki zastosowaniu najnowszych podzespołów z procesorami 5-tej generacji oraz nowymi zintegrowanymi kartami graficznymi, ale równocześnie bardzo bezpieczne poprzez zastosowanie bardzo dużej ilości mechanizmów zabezpieczających jak np. dyski samo-szyfrujące, które chronią dane przed niepowołanym dostępem oraz wiele dodatkowych narzędzi zwiększających bezpieczeństwo zainstalowanych przez firmę Dell. Poza tym notebooki te cechuje duża mobilność dzięki niewielkiej wadze, dobrej baterii oraz dobrej jakości wyświetlaczom pozwalającym pracować nawet w mocno nasłonecznionych miejscach. Szeroka gama złącz zewnętrznych oraz opcjonalne złącze stacji dokującej pozwoli uczynić z tych notebooków solidne i wydajne narzędzie pracy, a zastosowanie wysokiej jakości wbudowanych głośników oraz opcjonalnych: kamery internetowej HD i mikrofonów redukujących szumy pozwoli użytkownikom domowych dostarczyć niesamowitych wrażeń podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki.

 

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250