Dell® Latitude® E5250/5250 – superwydajność zamknięta w stylowej obudowie

Rozglądając się za nowym notebookiem lub ultrabookiem warto zwrócić uwagę na najmniejszego przedstawiciela odświeżonej serii 5000 z 12 calowym ekranem, a mianowicie Dell Latitude E5250. Występuje on również w wariancie bez złącza stacji dokującej przyjmując wtedy oznaczenie bez litery E, ale jest to jedyny szczegół różniący te modele, dlatego opisywane tutaj pozostałe elementy dotyczą obu modeli.

Pierwsze wrażenie

Spoglądając na Latitude E5250 uwagę zwraca bardzo smukła i zarazem elegancka obudowa, wykonana z dobrej jakości materiałów jak stop magnezu pokrywający tylną stronę wyświetlacza LCD. Zastosowane wzmacniane zawiasy pozwalają na regulację kąta otwarcia aż do 180 stopni, co znacznie ułatwi prace niejednemu z nas.

Biorąc notebook w ręce zauważymy jego niewielką wagę, która zaczyna się już od 1.56 kg oraz niewielkie rozmiary:

 • Szerokość: 310.5 mm
 • Wysokość: 22.7 mm
 • Głębokość: 212.8 mm

co bardzo docenią osoby korzystające mobilnie z notebooka.

Dużą uwagę zwraca również brak napędu optycznego co jest nowością w całej odświeżonej serii 5000. Dużą ilość portów umieszczono z tyłu obudowy co na pewno dodaje całemu notebookowi ergonomii. Klawiatura natomiast nabrała nowego wymiaru poprzez zastąpienie kafelkowej klawiatury układem nowego typu tzw. chiclet z opcjonalnie występującym podświetleniem klawiszy, który pozwoli na wygodne pisanie nawet na tak małym notebooku jak ten 12-calowy latitude.

Podzespoły dające ogromną moc

Zaglądając do wnętrza notebooka zauważymy procesory 4-tej generacji z rodziny Intel® Celeron oraz Intel® Core i3 oraz i5. Konfiguracje z procesorami Celeron powinny wystarczyć do podstawowych zadań takich jak tworzenie dokumentów czy przeglądanie ogólnie pojętego internetu. Jednostki z procesorami z rodziny Core powinny już pozwolić na pracę z bardziej zaawansowanymi zadaniami takimi jak praca z programami graficznymi, m.in. dzięki obsłudze wielu zadań równocześnie bez straty wydajności.

Opisując procesory dostępne  w Dell E5250 należy nadmienić że firma Dell od roku 2015 planuje wprowadzić konfiguracje z nowymi procesorami 5-tej generacji z rodzin Intel® Celeron oraz Core od i3 po i7. Pozwoli to na zwiększenie wydajności całych jednostek oraz ograniczy zapotrzebowanie na energie, a co za tym idzie pozwoli wydłużyć pracę na baterii.

Pamięć operacyjna występująca w tym modelu to niskoprofilowe DDR3 SDRAM z taktowaniem 1600 MHz. Przeznaczono  na to dwa gniazda obsługujące do maksymalnie 8 GB. Ta ilość pamięci wystarczy do średnio i bardziej zaawansowanych zadań.

W nowych konfiguracjach z procesorami 5-tej generacji maksymalna ilość obsługiwanej pamięci operacyjnej ma być zwiększona do 16GB. Wydaje się że taka ilość powinna w zupełności wystarczyć do nawet najbardziej zaawansowanych zadań wymagających ogromnej mocy obliczeniowej.

Latitude E5250 posiada w zależności od występującego w nim procesora zintegrowaną kartę graficzną firmy Intel. Jeśli mamy notebooka z procesorem Intel® Celeron to razem z nim mamy zintegrowaną kartę Intel® HD Graphics, jeśli natomiast z procesorem z rodziny Intel® Core to razem z nim występuje zintegrowana karta Intel HD Graphics 4400.  

Karty zintegrowane firmy Intel to sprawdzone rozwiązanie które pozwala ograniczyć zużycie energii, emituje mniej ciepła, a co za tym idzie wymaga mniej zaawansowanego systemu chłodzenia. Wydajność tych kart już teraz znajduje się na wysokim poziomie, a kolejne modele coraz bardziej zbliżają się wydajnością do średniej klasy kart dedykowanych.

Również tutaj należy dopowiedzieć że od nowego roku notebooki wraz z nową generacją procesorów będą wyposażone w nowe zintegrowane układy graficzne – Intel® HD Graphics 5500 występujące z 5-tą generacją procesorów Intel® Core.

Ostatnim podzespołem mającym ogromny, a czasami największy wpływ na wydajność całego notebooka jest dysk twardy. Do wyboru mamy dysk HDD o pojemności 500GB z prędkością 7200 obr./min, dyski SSD o pojemności 128GB i 256GB oraz dysk 128GB SSD mSATA.

Wybór dysku magnetycznego HDD da niewątpliwie więcej miejsca na dane, kosztem wydajności. Konfiguracje z dyskiem SSD dają ogromny wzrost wydajności, gdzie szybkość dostępu do danych jest nieporównywalnie szybsza, co znacznie zwiększa komfort pracy na takim urządzeniu. Minusem takiej konfiguracji jest na pewno znacznie mniej przestrzeni na dane w porównaniu do dysków HDD.

Ciekawą informacją jest na pewno to że po nowym roku firma Dell planuje wprowadzić konfiguracje z rozszerzoną ofertą dysków. Znajdą się tam dodatkowo: magnetyczne 250GB 7200 obr./min HDD oraz 1TB 5400 obr./min HDD, dyski 512GB SSD oraz dyski samo-szyfrujące SED SSD o pojemności 256GB i 500GB.

Dyski samo-szyfrujące to bardzo interesujące rozwiązanie które znacznie zwiększa bezpieczeństwo znajdujących się na nich danych. Posiadają one specjalne funkcje które blokują dostęp do dysku po wyjęciu lub po wyłączeniu notebooka, a nawet potrafią wymazać klucz do zaszyfrowanych danych uniemożliwiając odczyt znajdujących się na nim danych osobom nieupoważnionym.

Ekran wzbudzający emocje

Dell Latitude E5250 występuje z dwoma rodzajami ekranu. Pierwszy to ekran 12,5 cala HD o rozdzielczości 1366x768 pikseli z powłoką antyodblaskową i podświetleniem LED. Pozwala on na komfortową prace nawet przy mocnym oświetleniu dziennym.

Drugi to wielodotykowy ekran 12,5 cala Full HD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli z powłoką Corning® Gorilla® Glass NBT oraz podświetleniem LED. Zapewnia on niesamowite wrażenia z pracy dzięki obsłudze kilku palców jednocześnie co pozwala na posługiwanie się gestami. Powłoka szklana zabezpiecza ekran przed wszelkiego rodzaju zarysowaniami czy uszkodzeniami, zwiększając trwałość wyświetlacza a dodatkowa powłoka Anti Finger Print daje pewność że korzystanie z tego ekranu nie pozostawi uciążliwych i psujących estetykę odcisków.

Opcje łączności

Opisywany notebook posiada kilka podzespołów pozwalających na łączenie się z siecią WWW. Pierwszy to gigabajtowa karta sieciowa, pozwalająca za pomocą kabla połączyć komputer z siecią. Drugi to jedna z pięciu modeli bezprzewodowej karty sieciowej dostępnej w tym laptopie. Poszczególne modele różnią się obsługiwanymi standardami sieci oraz mogą być dodatkowo wyposażone w moduł Bluetooth. Trzeci podzespół to moduł WWAN pozwalający na łączność z siecią komórkową i obsługujący standard 4G LTE który pozwala na komfortową prace w każdym miejscu.

Również tutaj firma Dell planuje zmiany i w nowym roku pojawią się nowe opcje karty WWAN oraz opcjonalny moduł WiGig pozwalający na bezprzewodową transmisje danych z ogromnymi prędkościami sięgającymi czasami kilku gigabajtów na sekundę.

Ergonomicznie rozlokowane porty

Przyglądając się notebookowi Dell E5250 można szybko zauważyć znaczną zmianę jeśli chodzi o rozmieszczenie portów zewnętrznych w porównaniu do poprzedniego modelu. Dużo więcej gniazd umieszczono tym razem na tyle notebooka co zwiększa komfort korzystania z notebooka ograniczając plątaninę kabli z boków czy z przodu laptopa. Poszczególne porty zostały rozmieszczone w następujący sposób:

Z lewej strony:

 • 1 x opcjonalny czytnik smart-card
 • 1 x gniazdo combo audio
 • 1 x gniazdo kabla bezpieczeństwa

Z prawej strony:

 • 1 x gniazdo mini-DisplayPort
 • 1 x gniazdo USB 3.0 z funkcją PowerShare
 • 1 x czytnik kart pamięci SD 4.0

Z tyłu notebooka:

 • 1 x gniazdo LAN RJ-45
 • 1 x gniazdo HDMI
 • 2 x gniazdo USB 3.0
 • 1 x gniazdo zasilania

Na spodzie notebooka:

 • 1 x gniazdo stacji dokującej( tylko w modelach z oznaczeniem E)

Opisując złącza zewnętrzne należy jeszcze wspomnieć o opcjonalnie występującymi poniżej klawiatury czytniku kart mikroprocesorowych smart-card oraz czytniku fingerprint (odcisku palca).

Oprócz złącz zewnętrznych w notebooku występują dwa wewnętrzne gniazda rozszerzeń nowego typu – M.2 czyli multifunkcyjne gniazda zajmujące bardzo mało miejsca na płycie głównej komputera, pozwalające podłączyć wiele dodatkowych modułów takich jak WWAN/HCA/WLAN/BT/WiGig.

Zasilanie i bateria

Opisywany tutaj model notebooka został wyposażony w zależności od konfiguracji w jedną z trzech rodzajów baterii:

 • 38 Whr 3-komorowa bateria Litowo-Polimerowa z funkcją ExpressCharge™
 • 51 Whr 4-komorowa bateria Litowo-Polimerowa z funkcją ExpressCharge™
 • 51 Whr 4-komorowa bateria Litowo-Polimerowa z wydłużonym cyklem życia oraz funkcją ExpressCharge™

Każda z opisywanych baterii w połączeniu z najnowszymi podzespołami o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię zastosowanymi w tym notebooku pozwolą na komfortową pracę nawet przez wiele godzin. Jeśli będziemy musieli podłączyć laptop do sieci to do dyspozycji będziemy mieć odpowiedni zasilacz o mocy 65 Watt(w zależności od regionu występuje również zasilacz 90 Watt).

System dopasowany do Ciebie

Rozważając zakup notebooka kwestią która ma duże znaczenie i na którą warto zwrócić uwagę to wybór odpowiedniego systemu operacyjnego. Firma Dell® przygotowała kilka opcji wyboru konfiguracji z różnymi wersjami systemu operacyjnego Windows® oraz Linux.

Wybór systemu Windows® możemy rozpocząć od Windows® 7 Professional 32/64-bit, poprzez ten sam system uzyskany na prawach downgrade’u z systemu Windows® 8.1 Pro 64-bit, aż do Windows® 8.1 w wersjach standardowej oraz Pro.

Dla fanów systemów Unixowych do dyspozycji pozostają konfiguracje z systemem Linux Ubuntu 14.04 LTS (64-bit).

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Dell Latitude E5250 to bardzo bezpieczny notebook, który posiada bardzo wiele certyfikatów bezpieczeństwa oraz narzędzia pozwalające w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo danych i całego systemu. Zaliczyć do nich możemy samo-szyfrujące dyski twarde zabezpieczające dane przed niepowołanym dostępem, ochrona dostępu do systemu przez czytnik linii papilarnych czy dodatkowe aplikacje zapewniające spójność i bezpieczeństwo przechowywanych na notebooku danych.

Podsumowanie

Najmniejszy przedstawiciel odświeżonej serii latitude 5000, a mianowicie Dell Latitude E5250 to maszyna która powinna przypaść do gustu bardzo szerokiemu grono użytkowników. Jest to maszyna bardzo wydajna, zawierająca najnowsze podzespoły z nową generacją procesorów Intel® Core oraz dyskami SSD na czele oraz zarazem bardzo bezpieczna i mobilna poprzez swoje niewielkie wymiary, niewielką wagę, użycie bardzo dobrej jakości materiałów zwiększających wytrzymałość oraz niezliczone opcje zwiększające bezpieczeństwo danych. Model ten powinien bardzo dobrze sprawdzić się we wszelkiego rodzaju pracach biurowych, ale poprzez swoje multimedialne rozwiązania (jak np. opcjonalna kamera internetowa HD/ Full HD, opcjonalny mikrofon redukujący szumy czy wysokiej jakości wbudowane głośniki) powinien również dostarczyć rozrywki użytkownikom domowym.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250