Dell® Latitude® serii 6000 - produktywność klasy biznes

Opisując notebooki firmy DELL nie sposób nie wspomnieć o wyższej, biznesowej serii Latitude 6000. Powinien zwrócić na nią uwagę każdy, kto ceni sobie szybkość działania, niezawodność i estetykę wykonania. Przedstawicielami tej serii są notebooki Dell Latitude 6440 oraz Dell Latitude 6540 – komputery praktycznie takie same, różniące się wielkością matrycy oraz co za tym idzie nieznacznie wymiarami i wagą.

Estetyka wykonania

Po odpakowaniu któregokolwiek z modeli, w pierwszej kolejności w oczy rzuca się elegancka obudowa, która od samego początku sprawia wrażenie solidnej i dobrze spasowanej. Oko cieszy stonowane połącznie tworzywa sztucznego i aluminium, które nadaje notebookowi stylu i charakteru. 

Górna pokrywa jest wykonana z anodyzowanego aluminium dzięki czemu oprócz walorów estetycznych dobrze chroni ekran przed uszkodzeniami. Co prawda daje się mocno wykrzywiać, ale nacisk na plecy pokrywy nie przenosi się na ekran i nie powoduje zniekształcenia wyświetlanego obrazu. Natomiast solidne stalowe zawiasy utrzymują ekran w wybranym przez nas ustawieniu.

Pozostała część notebooka jest wykonana z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, które nie uginają się pod naciskiem. Na pochwałę zasługuje banalnie prosty dostęp do podzespołów wewnętrznych, przez co wymiana np. dysku twardego nie nastręcza najmniejszych trudności – wystarczy odkręcić dwie śrubki i wysunąć dysk. Dodatkowo po zdemontowaniu baterii i odkręceniu czterech śrub uzyskuje się wygodny dostęp do karty WiFi, modemu WWAN a także pamięci RAM i  układu chłodzenia. Należy tutaj zaznaczyć że firma Dell udostępnia podręczniki pokazujące krok po kroku jak wymienić dany podzespół co pozwoli nie tylko na samodzielną wymianę ale także konserwacje i czyszczenie układu chłodzenia.

Wyświetlacz i klawiatura dopasowane do potrzeb

Decydując się na zakup Latitude serii 6000 mamy możliwość wyboru spośród konfiguracji z ekranem 14-calowym – Latitude E6440 lub ekranem 15,6-calowym – Latitude E6540. Model E6440 występuje w dwóch konfiguracjach ekranu: HD o rozdzielczości 1366x768 oraz HD+ o rozdzielczości 1600x900 pikseli. Dla klientów potrzebujących większego ekranu Dell przygotował model który posiada matrycę HD o rozdzielczości 1366x768 lub opcjonalnie, bardzo wygodne Full HD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Jak przystało na biznesową serie każdy z dostępnych ekranów posiada matową powierzchnię, dzięki której można komfortowo pracować nawet przy mocnym oświetleniu lub na zewnątrz w słoneczne dni.

Kolejną pozytywną cechą notebooków z tej serii jest ich klawiatura. Z pewnością przypadnie ona do gustu osobom których codziennym zajęciem jest pisanie tekstów. Klawisze są miękkie przy nacisku i posiadają niewielki skok, który nawet przy bardzo szybkim pisaniu nie sprawia najmniejszych problemów z odpowiednim dociskiem. Dodatkowym atutem jest opcjonalne podświetlenie klawiszy które pozwala na komfortową prace nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Klawiatura z modelu E6440 nie posiada odrębnego bloku numerycznego co jest typowe dla 14-sto calowych notebooków. Model E6540 ze względu na większy rozmiar jest już wyposażony w ten dodatkowy blok numeryczny, przydatny osobom które często w swojej pracy wykonują obliczenia.

Wydajność nowych procesorów

Notebooki stworzone z myślą o wymagających klientach na rynku biznesowym powinny dysponować bezdyskusyjną wydajnością i stabilnością pracy. Aby sprostać tym wymaganiom modele z serii Latitude 6000 zostały wyposażone w nowe  procesory Intel® Core™ czwartej generacji.

W najczęściej spotykanych konfiguracjach można spotkać mobilną wersję procesora Intel® Core™ i5 – idealny do  codziennych ale i bardziej zaawansowanych zastosowań. Model i5 można umieścić po środku skali wydajności w rodzinie procesorów Intel® Core™.

Na początku tej skali znajduje się model Intel® Core™ i3 – który sprawdzi się znakomicie przy mniej wymagających zadaniach.

Na końcu skali wydajności znajduje się procesor Intel® Core™ i7 – najwydajniejszy z całej serii. Jednostka ta jest wyposażona w cztery niezależne rdzenie wsparte technologią Hyper-Threading  przez co system operacyjny rozpoznaje aż 8 jednostek obliczeniowych. Daje to niezwykłą możliwość pracy z  ośmioma aplikacjami jednocześnie bez najmniejszych spowolnień czy też przycięć. Wybierając laptop z tym procesorem mamy pewność że nigdy nie zabraknie nam mocy obliczeniowej.

Procesory Intel® Core™ czwartej generacji mają ogromną zaletę - są wykonane w 22 nanometrowym procesie technologicznym produkcji dzięki czemu są bardziej energooszczędne a co za tym idzie nie generują tak dużo ciepła przy zachowaniu wysokiej wydajności.

Grafika, pamięć RAM i dysk twardy

Notebooki biznesowe firmy Dell najczęściej wyposażone są w zintegrowane układy graficzne firmy Intel®, nie inaczej jest tym razem. Laptopy serii 6000 posiadają zintegrowany z procesorem układ graficzny Intel HD Graphics 4600 o rewelacyjnej wręcz wydajności jak na tego typu jednostkę. Moc obliczeniowa jest w zupełności wystarczająca w podstawowych a także bardziej zaawansowanych zastosowaniach. Oczywiście mając na uwadze użytkowników wymagających bezsprzecznej wydajności  np. we wszelkiego rodzaju pracach graficznych Dell przygotował konfiguracje z dedykowaną karta graficzna z 2 GB pamięci. Jej osiągi z pewnością zadowolą najbardziej wymagających użytkowników.

Bardzo ważną kwestią dotyczącą wydajności każdego notebooka jest odpowiednia ilość zainstalowanej pamięci operacyjnej. Fabryczne konfiguracje oferowane w sklepie są wyposażone zazwyczaj w  od 4GB do 8GB pamięci RAM wykorzystując przy tym jeden lub dwa sloty DIMM.

Opisywane notebooki są wyposażone w dwa sloty DIMM i dzięki nim jest możliwa rozbudowa domyślnie zainstalowanej pamięci do maksymalnie 16GB. W przypadku gdy pamięć jest w jednym module drugi slot pozostaje wolny i nie ma problemu z wymianą. Ale w sytuacji gdy mamy zainstalowane np. 8GB rozłożone na dwie kości -  2 x 4G jedyną możliwością jest demontaż fabrycznych kości i zastąpienie ich modułami o większej pojemności.

W kwestii przechowywania danych Dell daje dużą możliwość wyboru odpowiedniego dla siebie nośnika. Wybór odpowiedniego nośnika ma znaczny wpływ na wydajność całego modelu. Zaczynając od najwolniejszych do dyspozycji mamy:

 • Dyski HDD o pojemności 320 GB - występują w najbardziej podstawowych konfiguracjach i są niedrogą alternatywą w porównaniu do pozostałych dysków. Jeśli chodzi o wydajność to dyski te w znacznym stopniu ustępują dyskom SSHD i SSD.
 • Dyski SSHD o pojemności do 1TB – to połącznie wydajności nośnika SSD oraz pojemności tradycyjnego dysku magnetycznego. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób potrzebujących jednocześnie dużej przestrzeni na dane oraz względnie dużej szybkości operacji zapisu/odczytu. Ich wydajność jest dużo większa od dysków HDD jednak znacznie ustępująca dyskom SSD.
 • Dyski SSD o pojemności do 256GB – to co prawda najdroższe rozwiązanie dysponujące najmniejszą pojemnością ale za to oferujące bezsprzecznie najlepszą wydajność. Z pewnością docenią je osoby  oczekujące bezdyskusyjnej wydajności dysku i szybkości wykonywanych operacji.

Łączność w różnej postaci

Notebooki Latitude serii 6000 zostały wyposażone w odpowiednie moduły pozwalające podłączyć laptop do sieci internetowej i opcjonalnie komórkowej. W zależności od konfiguracji do dyspozycji mamy:

 • Gigabitową kartę sieciową LAN z jednym portem RJ-45, umożliwiająca poprzez kabel podłączenie do sieci lokalnej i  internetowej
 • Kartę Wi-Fi Dell Wireless lub Intel Centrino pracujące w standardzie „n” . Należy zwrócić uwagę na fakt że karta Intela występuje w dwóch wersjach – z modułem Bluetooth i bez
 • Modem WWAN  pozwalający na dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci komórkowej. Modem pracuje na częstotliwości 900 MHz i 2100MHz pozwalając na transmisje danych z maksymalną prędkością 42Mbps. To bardzo przydatna funkcjonalność występująca jedynie w biznesowych notebookach doskonale sprawdzająca się w podróży  gdzie często zachodzi potrzeba pilnego odczytania wiadomości email lub wysłania ważnego dokumentu.              

W tym miejscu warto wspomnieć o dostępnych portach zewnętrznych. Zostały one rozlokowane praktycznie na każdej krawędzi notebooka.

Z lewej strony do dyspozycji mamy:

 • 1 x Port USB 3.0
 • 1 x Port VGA
 • 1 x Złącze kensington lock

Z prawej strony:

 • 2 x Port USB 3.0
 • 1 x multifunkcyjne  gniazdo mini-jack

Na przodzie obudowy:

 • 1 x czytnik kart pamięci

Z tyłu obudowy:

 • 1 x port USB 3.0
 • 1 x gniazdo RJ-45
 • 1 x port HDMI
 • 1 x złącze zasilania

Oprócz portów z tyłu został również umieszczony dodatkowy zestaw kontrolek  informujących o pracy dysku, stanie baterii oraz włączeniu zasilania.

Będąc przy temacie złączy, obowiązkowo należy napisać o jednym z najważniejszych w tym notebooku - złączu stacji dokującej, znajdującym się na spodzie notebooka. Jest ono cechą charakterystyczną dla laptopów biznesowych. Oferuje bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające na skonfigurowaniu komfortowego – stacjonarnego stanowiska pracy, do którego możemy podpiąć mnóstwo dodatkowych urządzeń, bez plątaniny kabli wokół samego laptopa. W razie potrzeby, w dowolnej chwili można notebooka za pomocą jednego przycisku wypiąć ze stacji i zabrać ze sobą np. na ważne spotkanie.

W zależności od konfiguracji w notebookach tych opcjonalnie występuje też czytnik kart procesorowych SmartCard oraz skaner linii papilarnych.

Podsumowanie

Notebooki Dell Latitude serii 6000 to solidnie wykonane urządzenia, które znajdą swoje zastosowanie nie tylko w podstawowych zadaniach biznesowych. Użycie najnowszych, bardzo wydajnych podzespołów w tym procesorów Intel® Core™ czwartej generacji, dedykowanych kart graficznych i dysków SSD daje do dyspozycji moc, która często okaże się wystarczająca nawet dla bardziej wymagających zadań. Pozwala to na komfortową pracę bez obaw o utratę wydajności nawet z kilkoma aplikacjami jednocześnie. Całości dopełnia elegancka obudowa wykonana z dobrej jakości materiałów oraz wygodny matowy ekran w rozdzielczości Full HD pozwalający na efektywną i wygodną pracę bez refleksów świetlnych ze zwiększonym obszarem roboczym. Podsumowując te notebooki świetnie wpasują się w środowisko pracy biznesowej.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250