Vostro® 3800ST i 3900MT - następcy udanej serii Vostro 270

 

Seria komputerów biurowych Dell Vostro 270 zostaje powoli zastępowana przez młodszych i wydajniejszych następców – Vostro 3800ST oraz Vostro 3900MT. Nowe konstrukcje zbudowane z nowoczesnych komponentów z pewnością nie zawiodą wymagających użytkowników.

Nowe obudowy

Dell Vostro to komputery zaprojektowane z myślą o pracy w biurze, gdzie niezawodność i stabilność działania stoi na pierwszym miejscu. Jednakże wraz z upływem czasu pojawiają się nowsze rozwiązania i wydajniejsze podzespoły – a zatem nawet tak starannie przemyślana konstrukcja jak Vostro 270 doczekała się młodszych i wydajniejszych następców. Wspomniani już następcy to Vostro 3900MT i Vostro 3800ST.

Zamawiając nowe Vostro mamy do wyboru dwa warianty obudowy – klasyczną Mini Tower oraz jej cieńszy odpowiednik – Slim Tower. Wariant ST oprócz mniejszego rozmiaru, posiada interesującą funkcjonalność - możliwość ułożenia komputera zarówno w pionie jak i w poziomie  

To proste rozwiązanie pozwala znacznie  ograniczyć ilość wymaganego miejsca na biurku, a także uzyskać możliwość dokładniejszego dopasowania stanowiska pracy do własnych potrzeb. 

 

Obudowa została wykonana starannie, w typowej dla Dell’a czerni. Dzięki temu komputery zyskują profesjonalny, a zarazem estetyczny wygląd. W obu wersjach na przednim panelu zostały umieszczone najpotrzebniejsze złącza: 2x Porty USB 2.0, multifunkcyjny czytnik kart pamięci, złącza mini jack do podłączenia słuchawek bądź mikrofonu oraz napęd DVD.

 

Podobnie sytuacja wygląda z tyłu, obydwa komputery udostępniają te same złącza:

 
Vostro 3800
Vostro 3900
Złącza Wideo

1 x VGA, 1 x HDMI

Komunikacja

2 x USB w wersji 2.0, 2 x USB w wersji 3.0

Sieć

1 x port RJ-45

Audio
3 x złącze mini-jack
Inne
2 x PS/2 do podłączenia zgodnej klawiatury oraz myszki

Nowe wnętrze

Nowa wersja to nie tylko zmiana wizualna, ale także odświeżenie podzespołów wewnątrz obudowy. Najważniejszą zmianą, w odniesieniu do poprzednika, jest obsługa nowszych procesorów Intel® Core™ czwartej generacji.

Czwarta generacja procesorów Intel przynosi zwiększenie wydajności jednostek obliczeniowych, a także bardziej rozwinięte mechanizmy oszczędzania energii. Dzięki temu procesory zużywają mniej energii, a co za tym idzie wydzielają mniej ciepła - w efekcie nie wymagają głośnych i skomplikowanych systemów chłodzenia. Poza nowymi procesorami Intel® Core™ w ofercie nadal są dostępne konfiguracje z jednostkami Dual-Core, oraz Pentium

Użytkownicy, którzy oczekują wysokiej wydajności podczas codziennych prac powinni zdecydować się na komputer wyposażony w procesor Intel®Core™ i5. Dysponuje on najwyższą mocą obliczeniową spośród wszystkich przewidzianych dla tego modelu komputera. Doskonale sprawdza się we wszystkich wymagających zastosowaniach, ponad to posiada wbudowany chip graficzny Intel HD Graphics 4600. Obecnie to najnowszy i najwydajniejszy układ graficzny z rodziny Intel HD Graphics. Nowa wersja przynosi wiele usprawnień a także wzrost wydajności w generowaniu grafiki, która jak na zintegrowany układ graficzny jest bardzo przyzwoita. Wymienione wyżej cechy – połączenie dużej mocy obliczeniowej CPU oraz wydajnego, wbudowanego układu graficznego pozwala zbudować niedrogi komputer przeznaczony do realizacji bardziej skomplikowanych zadań.

Jednostka Intel® Core™ i3 – również posiada wbudowany chip graficzny, w tym wypadku jest to model Intel HD Graphics 4400. Jest doskonałym wyborem w sytuacji gdy chcemy zbudować komputer do typowo biurowych zastosowań – praca z edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym czy tez przeglądaniem stron internetowych.

 

Poniżej zestawienie wydajości poszczególnych procesorów

 

Osoby które wybiorą konfiguracje z procesorami Intel Celeron, bądź Intel Pentium Dual-Core będą miały do dyspozycji zintegrowany układ graficzny  - Intel HD Graphics. Z  myślą o wymagających klientach dostępne są także konfiguracje z dedykowanym układem graficznym. Dell Vostro 3900MT sa dostępne z układami nVidia GeForce GT 625, oraz GeForce GTX 645 z 1 GB pamięci. Natomiast model 3800ST może być wyposażony w nVidia GeForce GT 625 lub AMD Radeon HD 8490. Wszystkie wymienione karty dysponują zdecydowanie wyższą wydajnością w porównaniu do zintegrowanych układów, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w zastosowaniach gdzie wymagana jest duża wydajność obliczeniowa grafiki.

Poniżej  porównanie wydajności układów graficznych:

Fabryczne konfiguracje są wyposażone w  2 - 4 GB pamięci RAM, co powinno w zupełności zaspokoić potrzeby typowych, biurowych zastosowań. Płyta główna posiada 2 sloty DIMM obsługujące szybkie pamięci DDR3 1600MHz, dzięki czemu można rozbudować pamięć operacyjną aż do 16 GB . Pozwoli to na równoczesną pracę w wielu aplikacjach bez spowolnień i przycięć – co ma pozytywne odbicie w produktywności.

 

Oferowane konfiguracje Dell Vostro 3800 ST i 3900MT są fabrycznie wyposażone w  magnetyczny dysk twardy, którego talerze wirują z prędkością 7200 obr/min. Dostępne są konfiguracje z dyskami o pojemności 500GB oraz 1 TB.

Ponad to wszystkie dostępne konfiguracje posiadają wbudowaną, szybką kartę sieciową, pozwalającą na transmisje danych z prędkością do 1 Gbps. Oprócz tego standardowym wyposażeniem jest 5.1 kanałowa karta muzyczna generująca dźwięk w jakości HD. Komputer można także wzbogacić o dodatkowe możliwości za pomocą dedykowanych kart rozszerzeń. Zależnie od wybranej wersji – czy to Slim Tower czy też Mini Tower mamy do dyspozycji następujące sloty PCIe:

 
Vostro 3800
Vostro 3900
PCIe x16
1 x niskoprofilowe
1 x pełnowymiarowe
PCIe x1
2 x niskoprofilowe
1 x pełnowymiarowe
PCI
1 x niskoprofilowe
1 x pełnowymiarowe
 

Slot PCIe x 16 nie jest dostępny w sytuacji gdy klient wybierze konfigurację z dedykowaną kartą grafiki. 

Będąc w tym miejscu należy wspomnieć o korzystnej polityce firmy Dell odnośnie gwarancji. W przypadku modelu Vostro w standardzie jest gwarancja typu Next Business Day (Oznacza to reakcję serwisu już następnego dnia roboczego od momentu zgłoszenia. Zgłoszeń można dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach 8 -17). Ponad to komputery wyprodukowane przez Dell’a nie są zabezpieczone plombą gwarancyjną, co daje klientowi możliwość własnoręcznego montażu dodatkowego elementu – bez utraty gwarancji. Dzięki temu montaż kolejnego dysku twardego bądź dodatkowej karty sieciowej nie wymaga kosztownej wizyty w serwisie.

Na sam koniec warto wspomnieć o systemie operacyjnym i ciekawym rozwiązaniu zastosowanym przez firmę Dell. Obecnie zdecydowana większość sprzedawanych komputerów czy notebooków jest wyposażona w preinstalowany system Windows 8. Nie jest tajemnicą, że większość korporacji oraz biur pracuje na jednym systemie operacyjnym, często jest to starsza wersja – Windows 7 i niechętnie przenosi się na nowy system. Zazwyczaj jest to spowodowane unikaniem dodatkowych kosztów, często zdarza się również, że dotychczasowe aplikacje nie są jeszcze kompatybilne z nowym systemem. Firma Dell wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i zastosowała nietypowe rozwiązanie – nowe komputery posiadają licencję do Windows 8, jednakże fabrycznie jest wykonany tzw. „downgrade” do Windows 7. Dzięki temu zyskuje się nowe stanowisko pracy, a pracownik nie musi zmieniać swoich przyzwyczajeń. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w dowolnym momencie można zaktualizować system do najnowszej wersji bez ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających z zakupu licencji/aktualizacji do Windows 8. Dla uzytkowników posiadających firmowe licenje grupowe, Dell oferuje konfiguracje bez systemu Microsoft (na komputerach jest preinstalowany system Linux).

Podsumowanie

Komputery Dell Vostro serii 3900 i 3800 to z pewnością udane konstrukcje i godni następcy Vostro 270. Odświeżona obudowa nadaje estetyczny i jednocześnie profesjonalny wygląd, którego nie powstydzi się żadne nowoczesne biuro. Dzięki czwartej generacji procesorów Intel® Core™ zyskuje wydajność która jest niezbędna w dynamicznie rozwijającym się zespole. Można zatem określić komputery Vostro 3900 i 3800 jako doskonałe połączenie nowoczesnego designu i wydajności.

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250