Dell® XPS® 8700 – Multimedialny komputer, któremu nie straszne są wymagające zadania

 

Dell XPS to seria multimedialnych komputerów zaprojektowana z myślą o wymagających użytkownikach domowych, ale nie tylko. Wyposażony w wydajne procesory Intel® Core™ czwartej generacji, dedykowane karty graficzne, i nowoczesny Windows 8, pozwala na realizację skomplikowanych zadań i daje radość podczas korzystania z wszelkiego rodzaju multimediów.

Przemyślana konstrukcja

Dell, znany z produkcji komputerów i notebooków przeznaczonych głównie dla biznesu i biur udowadnia, że nie zapomniał o użytkownikach domowych, wymagających profesjonalnych narzędzi. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom oferuje serie multimedialnych komputerów XPS, przeznaczonych m.in. dla osób oczekujących dużej wydajności zarówno procesora jak i grafiki. Jak przystało na Dell'a konstrukcja serii XPS jest starannie przemyślana i bogato wyposażona w rozwiązania, które z pewnością zadowolą wymagających użytkowników.

Testowany model XPS 8700 jest godnym reprezentantem serii. Do jego budowy wykorzystano nowoczesne procesory Intel® Core™ czwartej generacji, dedykowane karty graficzne i złącza multimedialne pozwalając wykorzystać go nie tylko jako wydajne narzędzie pracy ale także jako centrum multimedialnej rozrywki.

 

Funkcjonalna obudowa


Niegdyś obudowa komputera miała drugorzędne znaczenie z racji, że zwykle były umieszczane w mało widocznym miejscu np. pod biurkiem. Jednakże w wypadku XPS 8700 jest nieco inaczej. Konstrukcja jest formatu MidiTower, w kolorze typowej dla Dell’a czerni. Efektowny przedni panel z maskownicami napędów optycznych nadaje estetyczny i profesjonalny wygląd oraz pozwala na łatwy dostęp do szybkich portów USB 3.0. i multi-funkcyjnego czytnika kart „19w1”.
 

 

 

 

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie na górze obudowy dodatkowych portów USB 2.0 i gniazd minijack, co pozwala na szybkie podłączenie np. pendrive'a lub słuchawek.

 

 

 

 

 

 

Pozostałe złącza są umiejscowione z tyłu a wśród nich są do dyspozycji: dwa porty USB 2.0, cztery w wersji 3.0, gniazdo RJ-45 karty sieciowej, port HDMI, DisplayPort oraz złącza karty muzycznej. Ponadto  producent zadbał o łączność bezprzewodową w postaci Wi-Fi pracującego w standardzie b/g/n oraz moduł Bluetooth™

 

 

 

 

Oprócz zewnętrznych portów komunikacyjnych, płyta główna posiada:

  • Dwa gniazda PCIe x1
  • Jedno gniazdo PCIe x4
  • Dwa gniazda PCIe mini card

Dzięki temu zyskuje się możliwość doposażenia komputera o dodatkowy kontroler, lub kartę rozszerzeń

 

Wydajne podzespoły

Firma Dell mając na uwadze różne potrzeby klientów, przygotowała kilka konfiguracji zróżnicowanych pod kątem wydajności jak i ceny, spośród których można wybrać tę, która dokładnie odpowiada potrzebom. Wszystkie oferowane konfiguracje dysponują wysoką wydajnością, co sprawia, że komputer z powodzeniem sprosta wszystkim wymagającym zadaniom. Bazą dla wszystkich konfiguracji są dwa nowoczesne procesory Intel® Core™ i5 oraz i7 czwartej generacji:

  • Core™ i7-4770 to ekstremalnie wydajny czterordzeniowy procesor, wyposażony w aż 8MB pamięci podręcznej cache. Dzięki wbudowanej obsłudze technologii Hyper-Threading daje możliwość obsługi ośmiu wątków jednocześnie. Imponujące osiągi dodatkowo zwiększa technologia TurboBoost w wersji 2.0, podnosząc taktowane aż do 3.9GHz podczas największego zapotrzebowania na moc obliczeniową.
  • Core™ i5-4440 to czterordzeniowy procesor, który z założenia jest o nieco mniejszej wydajności od modelu i7. Pomimo iż nie obsługuje Hyper-Threading oferuje wydajność, która daje szerokie możliwości odtwarzania i tworzenia skomplikowanych multimediów i nie tylko. Dzięki obsłudze TurboBoost jego maksymalne taktowanie może wynosić 3.3GHz w momencie największego zapotrzebowania na moc obliczeniową

 

Procesory te, są obecnie najbardziej zaawansowanymi technologicznie jednostkami, zbudowanymi z wykorzystaniem 22 nanometrowej technologii produkcji – Haswell. Dzięki temu cechują się wysoką wydajnością, przy jednoczesnym zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. To wielka zaleta tej technologii gdyż wraz ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię, zmniejsza się także ilość wydzielanego ciepła. Dzięki temu nie ma potrzeby montażu skomplikowanych i głośnych systemów chłodzenia, co z pewnością docenią osoby ceniące sobie cichą pracę komputera.
Jednostki te docenią również administratorzy, dzięki wsparciu dla wirtualizacji, czy też technologii vPro zyskują wydajne i elastyczne narzędzie do zdalnej administracji grupą komputerów w firmie.

 

Grafika

Istotną zaletą procesorów czwartej generacji Intel® Core™ jest doposażenie ich w nowy chip graficzny – Intel HD Graphics 4600. Najprościej mówiąc, jest to odświeżona i wzmocniona wersja znanego z wcześniejszych generacji, układu HD Graphics 4400. Oferuje wyższą wydajność w stosunku do poprzednika pozwalając na obsługę bardziej zaawansowanych graficznie zadań. Takie połączenie jest idealnym rozwiązaniem w przypadku podstawowych komputerów biurowych, gdzie zintegrowany układ w zupełności zaspokaja potrzeby typowych dla prac biurowych zadań. Możliwości zintegrowanej grafiki często okazują się nie wystarczające, gdy komputer ma za zadanie przetwarzać skomplikowane modele graficzne np. podczas odtwarzania animacji 3D, itd. Firma Dell wzbogaciła konfigurację XPS 8700 o dedykowane karty graficzne.

 

Dostępne konfiguracje są wyposażone w:

  • nVidia GeForce GTX 660 – to układ graficzny zbudowany w oparciu o architekturę Kepler Wyposażony w 1,5GB pamięci GDDR5 oraz technologię GPU Boost - podnoszącą chwilowo taktowanie procesora zależnie od potrzeb. Dlatego pozwala na pracę w środowiskach wymagających dużej mocy obliczeniowej grafiki.
  • nVidia GeForce GTX 650 – jest ekonomicznym odpowiednikiem modelu GTX 660. Oferuje mniejszą wydajność i jest dedykowany dla użytkowników nie potrzebujących tak zaawansowanych efektów graficznych.
  • AMD Radeon R9 270 – To rynkowy rywal GTX 660. Znajduje się w podobnym segmencie cenowym oraz dysponuje zbliżoną wydajnością. 2GB wbudowanej pamięci GDDR5 daje możliwość wykonywania skomplikowanych graficznie zadań.

 

 

Wykres prezentuje porównanie wydajności poszczególnych kart graficznych w odniesieniu do zintegrowanego układu Intel® HD Graphics. Jak widać, dedykowane karty grafiki dysponują znacznie większymi możliwościami, przez co użytkownicy wymagający dużej wydajności powinni się zdecydować właśnie na jeden z tych modeli.

 

 

Inne Funkcjonalności

Multimedialne funkcje komputera rozszerza zintegrowana karta muzyczna Realtek® ALC3861 wzbogacona o technologie przetwarzania dźwięku Waves MaxxAudio®. Umożliwia podłączenie głośników w standardzie 7.1 które swoim niezwykle wyrazistym i głębokim dźwiękiem zachwyci niejednego miłośnika filmów i muzyki.

 

 

W przypadku komputera multimedialnego bardzo istotna jest także ilość wbudowanej pamięci operacyjnej. Bowiem od jej pojemności zależy przyszły komfort pracy i płynność multimediów. Dlatego aby spełnić oczekiwania wymagających użytkowników, fabryczne konfiguracje zostały wyposażone w 8GB lub 16GB pamięci RAM DDR3 1600MHz. Gdy ta ilość okaże się niewystarczająca, płyta główna umożliwia instalację maksymalnie czterech kości pamięci, za pomocą których można rozszerzyć pamięć RAM do maksymalnie 32GB

 

 

Będąc przy temacie pamięci warto także zwrócić uwagę na typ dostępnego dysku twardego w komputerach Dell XPS. Oferowane konfiguracje są wyposażone w dwa rodzaje tych nośników: Magnetyczny dysk twardy HDD o pojemności 1TB i 2TB oraz hybrydowy SSHD o pojemności 2TB Dostępność dysku hybrydowego SSHD jest interesującym rozwiązaniem, które oferuje korzystny kompromis pomiędzy pojemnością HDD i wydajnością SSD. Połączenie cech tych dwóch nośników, znacznie przyspiesza działanie systemu operacyjnego i najczęściej używanych programów, jednocześnie dając do dyspozycji duża przestrzeń do przechowywania danych. Szczegółowe różnice w budowie i zasadzie działania każdego nośnika szerzej opisane są w naszym innym artykule:

PORÓWNANIE TYPÓW DYSKÓW

 

Podsumowanie

XPS 8700 nalezy do serii multimedialnych komputerów skierowanych dla wymagających użytkowników, którzy oprócz rozrywki potrzebują wydajnego narzędzia pracy. Dostępność wielu zróżnicowanych konfiguracji tego modelu, daje możliwość dokładniejszego dopasowania do własnych potrzeb. Konfiguracje zbudowane na bazie czwartej generacji procesorów Intel® Core™ oraz dedykowanych kart grafiki AMD i nVidia, dysponują sporym zapasem mocy obliczeniowej. Dzięki temu oprócz dawania rozrywki umożliwia podejmowanie bardziej skomplikowanych zadań. Kombinacja tak wydajnych podzespołów gwarantuje, że XPS 8700 będzie w stanie sprostać wymagającym dużej wydajności zadaniom.

 

 

 

Dell XPS 8700 pracuje pod kontrolą fabrycznie zainstalowanego systemu operacyjnego Windows 8 Professional. Windows 8 to najnowszy produkt firmy Microsoft, następca udanej serii Windows 7. W nowej wersji znajdziemy znaczne usprawnienie działania i zwiększenie wydajności. Zmianie uległ także interfejs systemu - otrzymał nazwę Metro i cechuje się nowoczesnym i efektownym wyglądem a ikony są wyświetlane w formie kafelków. Nowy system stanowi doskonałe uzupełnienie dla szerokiej funkcjonalności komputera

 

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250