Dell® Precision® T1700- Stacja robocza z którą osiągniesz sukces

 

Niezwykła elastyczność i nadmiarowa wydajność, to główne cechy tej stacji roboczej. Firma Dell dostarcza narzędzie, które spełni Twoje oczekiwania i pozwoli rozwinąć kreatywność w pracy. Szeroka dostępność konfiguracji pozwala na dopasowanie dokładnie do własnych potrzeb.

Zaprojektowana pod kątem maksymalnej wydajności i stabilności działania, gwarantuje znaczą poprawę wydajności w realizacji codziennych zadań. Każdy kto na co dzień w swojej pracy zajmuje się rozbudowanymi projektami inżynierskimi, graficznymi lub prowadzi badania generujące wiele danych wymagających obróbki, zgodzi się, że do tego typu zastosowań niezbędna jest wielka moc obliczeniowa. W przeciwnym wypadku realizacja zadań trwa znacznie dłużej, lub staje się w ogóle niemożliwa.
Dell wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferuje - stację roboczą Precision T1700. Stacje robocze z serii Precision są zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, i firmach gdzie stawia się na elastyczność i osiągi. W poważnych biurach projektowych oprócz wielkiej mocy obliczeniowej szalenie istotna jest także stabilność działania i bezpieczeństwo danych. Awarie sprzętu komputerowego są zawsze niepożądane i nieprzyjemne w skutkach, zwłaszcza w wypadku użytkowników biznesowych, gdyż może prowdzić do utraty bardzo cennych danych. Inteligentne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i nowoczesne, bardzo wydajne konfiguracje pozwalają na efektywne realizowanie najbardziej złożonych zadań, bez obaw o ich bezpieczeństwo.

 

Mając na uwadze, że oczekiwania klientów odnośnie sprzętu są znacznie zróżnicowane, firma Dell przygotowała kilkanaście konfiguracji Precision T1700. Rozpoczynając od prostszych modeli dla mniej wymagających osób dopiero rozpoczynających prace z zaawansowanymi środowiskami inżynierskim, po najbardziej rozbudowane konfiguracje o olbrzymiej wydajności która sprosta niemalże każdemu, nawet najbardziej złożonemu zadaniu. Niezwykłą wydajność zapewnią serwerowe procesory Intel® Xeon™ i profesjonalne karty graficzne firm AMD® i nVidia®.

 

Tworząc konfiguracje Precision T1700, Dell zadbał również o efektowną oprawę całości. Nowoczesne podzespoły zostały zamknięte w stylowej obudowie MidiTower, która swoimi rozmiarami nie przewyższa przeciętnego komputera domowego. Jak przystało na Dell’a jest wykonana estetycznie a czarny kolor i efektowny przedni panel sprawia, że wygląda bardzo profesjonalnie.

 

Poza efektownym wyglądem, przedni panel posiada złącza umożliwiające szybkie podłączenie dodatkowych urządzeń, jak np. pendrive. Do dyspozycji są cztery porty komunikacyjne USB - dwa szybkie 3.0 i dwa w wersji 2.0. Z tyłu z kolei, płyta główna pozwala na podłączenie czterech urządzeń poprzez USB 2.0, oraz dwóch wykorzystujących szybkie USB 3.0. Dostępne są także dwa porty PS/2 do podłączenia klawiatury i myszki, dwa cyfrowe złącza DispalyPort, jeden port VGA, gniazdo RJ-45 sieci Ethernet, port szeregowy RS-232 oraz dwa gniazda mini-jack do podłączenia mikrofonu i słuchawek. Zależnie od konfiguracji i zastosowanej w niej karty grafiki, są także dostępne cyfrowe złącza DVI oraz DisplayPort. Na załączonych zdjęciach jest widoczna karta z jednym złączem DVI i dwoma DisplayPort.

 

Inteligentna wydajność

Jednym z najważniejszych elementów każdego komputera- niezależnie czy to domowy notebook, czy profesjonalna stacja robocza jest - procesor. To od jego możliwości zależy ogólna wydajność i szybkość realizacji złożonych obliczeniowo operacji. Aby ułatwić wybór odpowiedniej stacji, Dell oferuje kilkanaście fabrycznych konfiguracji zbudowanych w oparciu o procesory:

 
 • Intel® Xeon™ E3-1220
 • Intel® Xeon™ E3-1225
 • Intel® Xeon™ E3-1225 v2
 • Intel® Xeon™ E3-1240 v2
 • Intel® Xeon™ E3-1240 v3
 • Intel® Xeon™ E3-1270
 

Na szczególną uwagę zasługują konfiguracje z czterordzeniowymi procesorami Intel® Xeon™ E-3.
Jednostki Intel® Xeon™ są to serwerowe wersje procesorów, zaprojektowane z myślą o nieprzerwanej pracy gdzie liczy się wysoka wydajność a zarazem stabilność i pewność działania. Od wersji standardowych odróżnia je przede wszystkim większa ilość pamięci podręcznej cache. Jest to bardzo istotna zaleta, ponieważ dane poddawane obróbce przez procesor muszą być pobierane z stosunkowo wolnej pamięci RAM, która ma opóźnienie odczytu/zapisu rzędu od kilkunastu do kilkuset nanosekund, przez co procesor musi czekać na dostarczenie danych. Szybka pamięć cache znajduje się bardzo blisko rdzenia pełniąc rolę szybkiego bufora pomiędzy procesorem a pamięcią RAM. Większa ilość pamięci cache pozwala na przechowywanie większej ilości danych w szybkim buforze, co przekłada się na znacznie większą wydajność. Ponadto ze względu na charakter pracy serwerów są to produkty najwyższej jakości, wielokrotnie testowane aby uzyskać stuprocentową pewność działania.
Oprócz serwerowych procesorów Xeon® dostępne są także modele z serii Core™ i7 oraz Core i5™ czwartej generacji, również wyposażone w cztery fizyczne rdzenie.

 • Intel® Core™ i7-4770
 • Intel® Core™ i5-4670
 • Intel® Core™ i5-4570

 

 

 

 

 

Na wykresie przedstawione jest porównanie wydajności procesorów, w dostępnych konfiguracjach

 

Godną uwagi, wspólną cechą jest wsparcie dla technologii vPro™ , która pozwala na zdalną administrację komputerem na poziomie sprzętowym – poniżej systemu operacyjnego. vPro™ oferuje szeroki wachlarz możliwości, od zdalnego uruchomienia komputera - po instalację lub naprawę systemu operacyjnego. Komunikacja na poziomie sprzętowym, daje zaawansowane możliwości odczytu, zmiany ustawień BIOS’u, diagnozę np. uszkodzonego dysku twardego bez konieczności podchodzenia do komputera.

Dostępne w ofercie procesory Intel® Core™ oraz Xeon™ są wyposażone w zintegrowany chip graficzny, co jest istotną zaletą dla osób chcących stworzyć podstawową stację roboczą. Zintegrowanie układu graficznego z procesorem pozwala na skonfigurowanie niedrogiej stacji roboczej bez konieczności dokupowania osobnej karty grafiki, co ma korzystny wpływ na cenę zestawu. Zależnie od wybranej konfiguracji i procesora do dyspozycji są dwa układy graficzne:

 • Intel® HD Graphics 4600 –  występuje w czwartej generacji procesorów Intel® Core™ . Jest to odświeżona i wzmocniona wersja układu HD Graphics 4400. W porównaniu do poprzedniej generacji nastąpił spory skok wydajności dając większe możliwości w zakresie pracy z multimediami.
 • Intel® HD Graphics P4600 – Seria P jest to wzmocniona wersja układu 4600, występuje jedynie w procesorach serwerowych. cechuje się znacznie wyższą wydajnością w porównaniu do wersji występującej w jednostkach desktopowych
 

Pomimo iż są to nowoczesne jednostki, zbudowane w oparciu o najnowsza architekturę, nie należy się spodziewać ekstremalnej wydajności w typowych zastosowaniach tej stacji roboczej. Praca nad np. skomplikowanymi projektami graficznymi, z racji na złożoność i ilość skomplikowanych obliczeń po stronie karty grafiki powoduje, że Intel® HD Graphics nie będzie w stanie sprostać temu zadaniu. Dlatego dobrze nadają się do innych, prostszych zastosowań, ponadto posiadają bardzo istotną zaletę- w wypadku awarii dedykowanej karty grafiki dzięki nim nadal można korzystać z komputera.

 

Moc dedykowanych kart grafiki

Tam gdzie wydajność zintegrowanego układu graficznego nie wystarcza, z pomocą przychodzą dedykowane karty o wielkiej wydajności. W przygotowanych przez Dell konfiguracjach dostępne są, profesjonalne układy graficzne, wyposażone w technologie do wspomagania realizacji skomplikowanych projektów graficznych i nie tylko. Do wyboru jest pięć dedykowanych kart z oferty firm nVidia i AMD.

Profesjonalne karty nVidia, są zabudowane z wykorzystaniem architektury Kepler. Zaprojektowana Przez nVidie od podstaw nowa architektura budowy procesorów graficznych, oferuje nie tylko zdecydowanie wyższe osiągi w animacjach wykorzystujących biblioteki DirectX 11 ale również mniejsze zużycie energii.

Możliwości rozszerza obsługa technologii Nvidia takich jak PsyhX, czy innowacyjna technologia obliczeń równoległych – nVidia® CUDA™ - Aplikacja wpierająca tę technologię przenosi obciążenie związane z wykonywaniem obliczeń z procesora głównego(CPU) na zdecydowanie wydajniejszy procesor graficzny dając znaczny przyrost wydajności. Znajduje zastosowanie w szerokim zakresie naukowych aplikacji obliczeniowych, oraz zaawanasowanych aplikacji inżynierskich do prac nad najbardziej złożonymi projektami 3D. Do wyboru są trzy modele zróżnicowane pod względem wydajności i ceny:

 • nVidia® Quadro™ K2000 - karta zbudowana w oparciu o architekturę Kepler jest wyposażona w 2 GB pamięci GDDR5, przekłada się to na jej niezwykłą wydajność i płynność generowania nawet bardzo skomplikowanych animacji. Wsparcie dla technologii obliczeń równoległych CUDA™ sprawia, że jest to jednostka, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.
 • nVidia® Quadro™ K600 – Podobnie jak poprzednik to również profesjonalny układ zbudowany w oparciu o tę samą architekturę. Różnicą jest 1 GB nieco wolniejszej pamięci GDDR3. W efekcie dysponuje średnią wydajnością. Doskonale sprawdzi się w mniej zaawansowanych pracach i projektach, zapewniając wydajną prace w wielu wiodących aplikacjach dostępnych na rynku
 • nVidia® Quadro™ NVS 310 - Spośród oferowanych kart Nvidia dla tego modelu oferuje najmniejszą wydajność, oraz najmniejszą ilość pamięci 512MB. Dobrze sprawdzi się w mniej wymagających zastosowaniach. Duża zaletą z kolei jest niski pobór energii – maksymalnie 20W dzięki czemu, nie wymaga skomplikowanych i głośnych układówc chłodzenia.

 

 

 

Rynkowy rywal nVidi – Firma AMD również ma w swojej ofercie profesjonale karty graficzne z serii FirePro. W przypadku Precision T1700 są to:

 

 • AMD FirePro V4900 – Jest to rynkowy rywal GeForce’a GTX 660, wyposażona w 1 GB pamięci GDDR5, nieznacznie ustępuje mu wydajnością. Podobnie jak konkurent znajdzie zastosowanie w aplikacjach wymagających wysokiej wydajności w OpenGL – np. CAD
 • AMD FirePro 2270 – karta jest wyposażona w 512 MB pamięci GDDR3, dobrze sprawdzi się w bardziej podstawowych zastosowaniach, nie wymagających dużej mocy obliczeniowej. Istotną zaletą jest niskie zapotrzebowanie na energie maksymalnie - 15W, oraz pasywne – bezgłośne chłodzenie . Za pomocą przejściówki DMS-59 daje możliwość obsługi dwóch monitorów

 

 

 

Na powyższym wykresie widoczne jest porównanie wydajności wybranych układów graficznych. Bardzo dobrze widoczna jest znaczna różnica wydajności między kartami Quadro K2000, FirePro V4900 a pozostałymi. W  zestawieniu najlepiej wypada nVidia Quadro K2000. Karta ta występuje w najdroższych konfiguracjach, wraz z serwerowym procesorem Intel® Xeon™. Daje to niesamowita moc obliczeniową, dlatego też doskonale nadaje się do pracy z najbardziej wymagającymi zadaniami. Osoby nie uznające kompromisów i oczekujące bezdyskusyjnej wydajności powinny zdecydować się na tą właśnie kartę.


Znajdująca się ma drugim miejscu karta AMD Radeon V4900 nieznacznie ustępuje wydajnością jednostce GeForce, pomimo tego jej moc obliczeniowa nadal jest imponująca. Dlatego podobnie jak rywal doskonale sprawdzi się w obsłudze aplikacji wykorzystujących OpenGL lub jako akcelerator obliczeniowy w serwerach.


Po środku skali plasuje się układ Quadro K600, dlatego też jest dobrym wyborem dla osób wykonujących mniej skomplikowane zadania, nie wymagające ogromnych mocy obliczeniowej grafiki. Bardzo dobrze sprawdzi się jako pierwsza karta dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z projektowaniem CAD, lub innymi pracami graficznymi.

Pozostałe układy nie oferują, co prawda tak ekstremalnej wydajności jak poprzednie trzy modele. Ale są z kolei ekonomiczną alternatywa dla wydajnych ale zarazem drogich układów graficznych.

 

Obok procesora i karty grafiki, kolejnym bardzo istotnym elementem każdego komputera jest pamięć operacyjna. Szczególnie jest to ważne w specjalistycznych komputerach – takich jak stacje graficzne. Podczas pracy z np. obiektami 3D czy też w innym programie, jest tworzona bardzo duża ilość danych tymczasowych, które są przechowywane w pamięci operacyjnej. Jest oczywiste, że im bardziej skomplikowany projekt tym więcej danych jest tworzonych a co za tym idzie potrzeba większej ilości pamięci operacyjnej. Dell Pecision T1700 wykorzystuje do pracy szybkie kości DDR3 1600MHz, oraz umożliwia rozbudowę fabrycznie zainstalowanej pamięci RAM do 16GB lub 32GB. Rozbieżność maksymalnej ilości pamięci bierze się stąd, że występują dwa rodzaje kości pamięci RAM:

 
 • ECC – jest to pamięć przeznaczona do pracy w serwerach, wyposażona w system kodowania korekcyjnego. W trakcie pracy z danymi, przysyłane są dodatkowe dane naprawcze. Pozwala to uniknąć ryzyka uszkodzenia lub utraty danych w wyniku błędu. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo i stabilność działania systemu. Dlatego ten typ pamięci stosuje się głównie w komputerach gdzie jest wymagane bezpieczeństwo i niezawodność działania. Za pomocą tych modułów można rozbudować pamięć operacyjną do 32GB
 
 • Non-ECC- są to pamięci RAM, które w odróżnieniu od powyższych nie posiadają kodowania korekcyjnego. Za ich pomocą można rozbudować pamięć do maksymalnie 16GB

 

 

 

Kolejnym istotnym elementem komputera jest dysk twardy. Wydajność nośnika danych ma znaczny wpływ na szybkość działania całego komputera. Od jego możliwości bowiem zależy jak szybko będzie uruchamiany system operacyjny oraz pozostałe aplikacje i programy. Konfiguracje Dell Precision T1700 dają możliwość wyboru spośród dwóch rodzajów nośników danych:

 • półprzewodnikowy dysk SSD o pojemności 256 GB
 • magnetyczny HDD o pojemności 500GB lub 1000GB
 

Osoby wykorzystujące stacje roboczą do zaawansowanych i skomplikowanych prac powinny zdecydować się na nośnik SSD. Gdyż jak wiadomo inżynierskie środowiska robocze są wielkich rozmiarów i samo uruchomienie zajmuje sporo czasu. Dodatkowo podczas pracy również są generowane pliki tymczasowe których rozmiar nierzadko przekracza 1GB i aby zapewnić płynność działania, operacje zapisu/odczytu muszą być realizowane niezwykle szybko. Te wymagania idealnie spełnia właśnie dysk SSD, który oprócz ogromnej szybkości wykonywanych operacji, jest niemalże bezgłośny. Jego konstrukcja oparta na pamięci flash sprawia, że nie posiada żadnych ruchomych części które mogłyby generować hałas. Powyższe cechy powinny przekonać osoby ceniące sobie szybkość działania na wybór nośnika SSD.

Niestety wadą półprzewodnikowych dysków jest to, że pomimo ogromnej wydajności dysponują znacznie mniejszą pojemnością, oraz ich żywotność jest znacznie krótsza. Użytkownicy dla których takie ograniczenia są niedopuszczalne, a bezpieczeństwo ma najwyższy priorytet, powinny zdecydować się na wybór magnetycznych dysków HDD. Swoją niższą wydajność rekompensują znacznie większą ilością magazynowanych danych –nawet 4TB w jednym nośniku, oraz ceną - są zdecydowanie tańsze od półprzewodnikowych odpowiedników.

Istotną cechą stacji roboczej Precision T1700 jest możliwość uruchomienia nadmiarowej macierzy RAID. Daje to możliwość dodatkowego zabezpieczenia danych lub przyspieszenia pracy dysku. Kontroler pozwala na uruchomienie macierzy na poziomach:

 • RAID 0 – STRIPING - Powoduje to znaczy przyrost wydajności dysku w operacjach zapisu/odczytu. Jednakże to rozwiązanie ma istotną wadę - w wypadku awarii jednego z dysków wszystkie dane są bezpowrotnie tracone.
 • RAID 1 – MIRRORING - To rozwiązanie znacząco podnosi bezpieczeństwo danych - w wypadku awarii istnieje dokładna kopia danych.
 • RADID 5 - Do uruchomienia są wymagane co najmniej 3 dyski. Dzięki temu cała macierz jest odporna na awarię maksymalnie jednego dysku. Po wymianie uszkodzonego na nowy, jego zawartość jest automatycznie odtwarzana.
 • RAID 10 - jest to połączenie RAID 1 i 0. Kontroler dzieli dane pomiędzy dwa dyski (STRIPING), które dodatkowo pracują w trybie 1 (MIRRORING) kopiując swoją zawartość na drugi nośnik. Innymi słowy jest to zdublowany RAID 0.


Na uwagę zasługuje fakt, że producent zezwala na rozbudowę Dell Precision T1700 o dodatkowe karty rozszerzeń, we własnym zakresie bez utraty gwarancji. Do dyspozycji są:

 • 1 slot PCIe x16 -3-generecji – w konfiguracji z dedykowaną grafiką nie jest dostępny
 • 1 slot PCIe x16- 2-generacji
 • 1 slot PCI

Ponadto są dostępne dwie zatoki 3.5 cala, umożliwiające podłączenie do 2 dysków o rozmiarze 3.5, oraz dwie zatoki 5.25 cala pozwalające podłączyć maksymalnie dwa napędy optyczne.

 

 

Podsumowanie

Model T1700 otwiera rodzinę profesjonalnych stacji roboczych z serii Dell Precision, które zostały stworzone z myślą o wymagających użytkownikach potrzebujących wydajnych i niezawodnych narzędzi pracy. Dysponując mocą obliczeniową serwerowych procesorów Intel® w połączniu z profesjonalnymi kartami grafiki nVidia® i AMD®  pozwala podjąć się każdego, nawet najbardziej skomplikowanego zadania. 

Model T1700 jest godnym reprezentantem tej serii, dostępnym w wielu konfiguracjach zróżnicowanych pod kątem zarówno wydajności jak i ceny. Pozwala to na dokładne dopasowanie konfiguracji pod konkretne potrzeby klienta. 
 

Infolinia 34 340 59 41

COCON SYSTEMY KOMPUTEROWE
SP. Z O.O. SP. K.
ul. Dworcowa 10A, 46-300 Olesno
NIP: 5761586447, REGON: 382294250