Dell OptiPlex czy Dell Vostro?
( Dell Vostro 3910 MT)
Jeszcze rok temu różnica między serią Dell Vostro, a Dell OptipPlex była dość wyraźna. Podstawową różnicą, przemawiającą za OptiPlexem były dwa wyjścia cyfrowe, które dzięki złączu Display Port, umożliwiały podpięcie do komputera dwóch monitorów. Seria Vostro w tym czasie oferowała jedno standardowe wyjście analogowe VGA i jedno HDMI. To oczywiście niosło za sobą konsekwencje w postaci niższej jakości obrazu wyświetlanego na monitorze podłączonego poprzez port D-Sub.
Obecnie sytuacja, przynajmniej na tej płaszczyźnie, uległa zmianie wraz z pojawieniem się modeli komputerów Vostro: 3710 SFF i 3910 MT. Najnowsze komputery Vostro wyposażone są teraz w dwa wyjścia cyfrowe (1x Display Port i 1x HDMI), co powoduje, że zarówno komputery OptiPlex, jak i Vostro w podstawowych konfiguracjach, zaoferują właściwie identyczne możliwości obsługiwanych ekranów.
Co więc je wyróżnia?
(Dell OptiPlex 3000 SFF)
Na wstępie musimy zaznaczyć, że OptiPlex OptiPlexowi nierówny. W ramach rodziny komputerów OptiPlex dostępne są aż 3 serie (seria 3000, 5000 i 7000), a te dzielą się kolejno na różne typy (terminalowe Micro, kompaktowe SFF i MT oraz nawet wersje All-in-One o przekątnej 23,8 i 27 cali). Na potrzeby tego tekstu porównujemy tylko najniższą serię – OptiPlex 3000.
OptiPlex 3000, w przeciwieństwie do Vostro, nie posiada w standardzie modułu Wi-Fi (przynajmniej w obudowach innych, niż Micro). W konfiguracjach podstawowych ceny komputerów Vostro są nawet o 25% niższe, w porównaniu z analogicznymi modelami OptiPlex.
Przewagą serii OptiPlex jest możliwość zakupu komputera w dowolnie wybranej przez siebie konfiguracji. Niestandardowa ilość pamięci RAM, kilka dysków, a może dedykowana karta graficzna i wszystko objęte gwarancją Dell? Jednym słowem: OptiPlex. Komputery Dell Vostro dostępne są jedynie w predefiniowanych konfiguracjach.
Najczęściej wskazywaną różnicą, często wpływającą na ostateczną decyzję zakupową klienta, rozważającego zakup: OptiPlex czy Vostro - jest gwarancja. Obie serie komputerów mają standardowo 3 lata gwarancji, ale możemy ją przedłużyć do 4 lat dla Vostro i aż do 5 lat w przypadku OptiPlexów.
Im wyższa seria, tym różnic jest więcej i bezkonkurencyjnym zwycięzcą jest już OptiPlex. 4 moduły DIMM i 128 GB pamięci RAM, wariant ALL-in-One, obsługa RAID? Seria 5000. Procesor i9, karta graficzna RTX 3000 i pełne zarządzanie vPro? Seria 7000. Budowanie długofalowej strategii na stabilnych platformach o długim cyklu życia, z pełnym wsparciem producenta? Obowiązkowo – OptiPlex.
Cena jednostkowa OptiPlexa jest wprawdzie wyższa niż Vostro, jednak modyfikując konfiguracje i mając na uwadze zakup większej liczby sztuk – warto zapytać o ofertę indywidualną, bo ta może okazać się ostatecznie korzystniejsza biorąc pod uwagę rabaty wolumenowe.
Pierwszy Dell OptiPlex na rynku pojawił się w 1993. W ciągu tych 30 lat przez portfolio przewinęło się co najmniej kilkaset modeli. Aby usystematyzować nazewnictwo na pewnym etapie Dell zaczął dzielić swoje komputery na serie – 3, 5, 7 i 9. Każda o innym poziomie zaawansowania i potencjale rozbudowy.
Nowe komputery Dell Vostro niebawem powinny trafić do sprzedaży. Już dziś dostępna jest ich szczegółowa specyfikacja i w tym artykule chcielibyśmy się jej przyjrzeć.
Utrzymanie stabilności firmy w czasie kryzysu nie jest prostym zadaniem. Wymaga podjęcia szeregu działań, aby zachować ciągłość działania biznesu, w tym przede wszystkim rozważnego inwestowania w komputery czy ogólnie sprzęt IT. Ponadto, właściciel komputera biznesowego stawia konkretne i często wysokie wymagania względem nabywanego sprzętu.
Czy komputer dla urzędu lub instytucji różni się od sprzętu dla biznesu? Które modele i jakie parametry wziąć pod uwagę na etapie wyboru - tego dowiesz się z lektury tekstu.